Gospodarka cyfrowa

Gospodarka cyfrowa

22.03.2024

Gospodarka cyfrowa – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach rekrutacja 2024/2025

Gospodarka cyfrowa to pojęcie stosunkowo młode, które pojawiło się w połowie lat 90 ubiegłego wieku. Pierwszy raz tego terminu użył Don Tapscott, który próbował określić przyszłość gospodarki oraz obszary jej rozwoju. Wiedza, technologia cyfrowa, rzeczywistość wirtualna, praca w sieci – to tylko niektóre z elementów, z których miała składać się gospodarka cyfrowa, stanowiąca nową rzeczywistość gospodarczą, a jak się okazało później również zwykłą codzienność. Obecnie gospodarka cyfrowa to pojęcie, które podkreśla znaczenie technologii i zasobów cyfrowych w biznesie, administracji, kulturze, edukacji i relacjach społecznych. To kierunek studiów, który rozwijać ma umiejętności cyfrowe, niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie oraz kompetencje uniwersalne, pozwalające na pełnienie funkcji społecznych i zawodowych w różnych kontekstach, niezależnych od branży. Kierunek ten dostępny jest w katalogu edukacyjnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Studia na kierunku gospodarka cyfrowa w UE KATOWICE
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Gospodarka cyfrowa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach umożliwia pozyskanie wiedzy na temat procesów transformacji cyfrowej oraz ich konsekwencji. Studenci nabywają umiejętności w zakresie gromadzenia, analizowania i wizualizacji danych, programowania, zarządzania oraz projektowania procesów, jak również zarządzania zespołami zadaniowymi i budowania relacji. Atutem kierunku są różne formy prowadzenia zajęć, wykorzystujące takie techniki jak: design thinking, metoda obserwacyjna, projekty edukacyjne i gry dydaktyczne, czy flipped classroom oraz symulacje biznesowe.

Progi punktowe na kierunek gospodarka cyfrowa - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Kandydaci na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek gospodarka cyfrowa musieli uzyskać co najmniej 105 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Praca po studiach

Z bogatym bagażem wiedzy oraz szerokim wachlarze umiejętności absolwenci studiów na kierunku Gospodarka cyfrowa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w takich branżach jak: finanse i ubezpieczenia, handel i usługi, przemysł, szkolnictwo, czy opieka zdrowotna. Będą mogli pracować jako analitycy danych, specjaliści Big Data, analitycy bezpieczeństwa informacji, twórcy oprogramowania i aplikacji, menedżerowie projektu, analitycy do spraw zarządzania i organizacji.

 

Opinie

Gospodarka cyfrowa to kierunek unikatowy, powstały w wyniku badań oraz analiz, uwzględniających oceny i opinie wszystkich interesariuszy, czyli studentów, pracodawców i pracowników uczelni. Czy warto go studiować? Osoby nim zainteresowane powinny poznać bliżej uczelnię, która oferuje naukę w jego zakresie. Jakie ma Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach opinie? Maciek, student Gospodarki cyfrowej mówi:

„Gospodarka cyfrowa to kierunek, który wyraźnie pokazuje, że Uniwersytet Ekonomiczny wychodzi naprzeciw wymaganiom stawianym przez rynek, a także panującym trendom. Oznacza to, że na studiach zdobywa się aktualną wiedzę i wykształcenie dostosowane do potrzeb współczesnego świata. Dlatego warto tutaj studiować. Studia na katowickim UE to gwarancja znalezienia dobrej pracy.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując kierunek Gospodarka cyfrowa na Uniwersytecie Ekonomicznym:

Absolwent kierunku Gospodarka cyfrowa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • wdrażania nowoczesnych technologii,
  • zarządzania hurtowniami danych,
  • programowania oraz projektowania procesów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji,
  • nawiązywania kontaktów biznesowych,
  • zarządzania zespołami zadaniowymi.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Gospodarka cyfrowa:

Absolwent kierunku Gospodarka cyfrowa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach znajdzie zatrudnienie między innymi jako:

  • specjalista Big Data,
  • specjalista do spraw rozwoju organizacji,
  • analityk danych,
  • menedżer projektu,
  • specjalista do spraw zarządzania ryzykiem,
  • twórca oprogramowania i aplikacji,
  • specjalista do spraw transformacji cyfrowej,
  • analityk bezpieczeństwa informacji.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku gospodarka cyfrowa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język obcy nowożytny, fizyka, geografia, historia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kandydaci na studia drugiego stopnia stacjonarne są kwalifikowani do przyjęcia na studia na podstawie konkursu ocen na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Komentarze (0)