Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

REKRUTACJA

http://www.rekrutacja.upwr.edu.pl/

tel. 71 320 10 75

e-mail: rekrutacja@upwr.edu.pl 

facebook.com/UPrekrutacja

STRONA WYDZIAŁU

http://www.bihz.up.wroc.pl/

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

REKRUTACJA

http://www.rekrutacja.upwr.edu.pl/

tel. 71 320 10 75

e-mail: rekrutacja@upwr.edu.pl 

facebook.com/UPrekrutacja

STRONA WYDZIAŁU

http://www.bihz.up.wroc.pl/

Informacje o Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt do 1998 r. nazywał się Wydziałem Zootechnicznym. Zalążkiem Wydziału Zootechnicznego był utworzony w 1950 r. w ramach istniejącej we Wrocławiu Uczelni - Uniwersytetu i Politechniki Instytut Hodowlany, który              w tym samym roku przekształcono w Instytut Zootechniki. Wydział Zootechniczny został powołany w roku 1951 jako jeden z czterech wydziałów utworzonej wówczas Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W pierwszym roku działalności w skład Wydziału Zootechnicznego weszło sześć katedr. Katedra Ogólnej Hodowli Zwierząt kierowana przez profesora Tadeusza Olbrychta, dwie katedry utworzone w 1952 r. z podziału Katedry Szczegółowej Hodowli                 i Żywienia Zwierząt - Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt prowadzona przez profesora Tadeusza Konopińskiego i Katedra Żywienia Zwierząt kierowana przez profesora Zygmunta Ruszczyca w krótkim czasie przekształcona w Katedrę Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa, Katedra Limnologii i Rybactwa kierowana przez profesora Mariana Standenberga, Katedra Zoologii kierowana przez dr Stanisława Listkiewicza, a od 1954 r. przez profesora Stanisława Chudobę oraz Katedra Zoohigieny prowadzona przez profesora Mieczysława Cenę. W kolejnych latach struktura wydziału rozwijała się dynamicznie wraz z rozwojem nauki i dydaktyki. 
W obecnym kształcie w skład Wydziału wchodzą dwa instytuty: Instytut Biologii kierowany przez doktora habilitowanego Ryszarda Polechońskiego i Instytut Hodowli Zwierząt kierowany przez profesor Ewę Łukaszewicz oraz trzy katedry: Katedra Genetyki kierowana przez profesora Edwarda Pawlinę, Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt kierowana przez profesora Zbigniewa Dobrzańskiego oraz Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa kierowana przez doktora habilitowanego Andrzeja Wiliczkiewicza.
W chwili obecnej Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, będący jednym z pięciu Wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jest dynamiczną i znaną w kraju jednostką naukową i dydaktyczną. W kodyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod względem działalności naukowej Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaliczany jest do jednostek pierwszej kategorii. Jakość kształcenia uniwersyteckiego studentów, oprócz fachowej kadry nauczycieli akademickich gwarantuje różnorodna i ciekawa oferta dydaktyczna. Zgodnie z nowymi standardami wynikającymi z „karty bolońskiej” Wydział realizuje trójstopniowy system kształcenia, obejmujący studia inżynierskie lub licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Studia prowadzone są obecnie na pięciu kierunkach Bioinformatyka, Biologia, Biologia człowieka, Bezpieczeństwo żywności, Zootechnika.
Studia na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt dają wykształcenie z zakresu nauk o zwierzętach, biologii i bioinformatyki. Stałym elementem kształcenia jest opanowanie języka obcego, a także umiejętności posługiwania się technikami komputerowymi. Studenci Wydziału mogą uczestniczyć w badaniach naukowych, a także prowadzić własne doświadczenia we współpracy ze swoimi opiekunami naukowymi. Studia na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt dają możliwość odbycia praktyk zawodowych w Polsce i krajach Unii Europejskiej.
W 2014 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach drugiej edycji na nadanie prestiżowego statusu Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW) rozstrzygnęło konkurs, którego laureatem zostało konsorcjum Wrocławskie Centrum Biotechnologii utworzone przez osiem podmiotów, w skład którego wchodzi Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt. Konsorcjum WCB otrzymało status KNOW w dziedzinie nauk rolniczych. Konsorcjum Wrocławskie Centrum Biotechnologii specjalizuje się w badaniach w dziedzinie biotechnologii, żywności funkcjonalnej, innowacyjnych technologii oraz badań nad naturalnymi biosubstancjami w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych, w zakresie biotechnologii czerwonej – medycznej oraz żółtej – żywienie i pasze. Status KNOW pozwala Wrocławskiemu Centrum Biotechnologii m.in. realizować krótkoterminowe pobyty badawcze studentów i doktorantów w jednostkach zagranicznych. Centrum wspiera absolwentów studiów doktoranckich w organizowaniu zagranicznych staży podoktorskich.

Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Opinie (16)

Ola Ocena odpowiedz

Bioinformatyka na tym wydziale to nieporozumienie. Nie marnujcie sobie na to lat życia, lepiej wybrać inną uczelnię, która ma sensownie ułożony program i lepszą kadrę (owszem, są wyjątki i niektórzy prowadzący są bardzo dobrzy - jednak oni nie są w stanie tego uratować, choćby nie wiem jak dobrzy byli, bo jest ich po prostu za mało). Program był układany przez zootechników, którzy z racji swojego wykształcenia nie za bardzo się znali na bioinformatyce, ale otrzymali dofinansowanie z UE. Dla niedowiarków polecam raport z wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej o studiach I i II stopnia na tym kierunku, jest do znalezienia na jej stronie. Mogę polecić te studia jedynie osobom, które lubią zootechnikę, ale nie zamierzają nigdy pracować w zawodzie bioinformatyka lub programisty, oraz osobom, które lubią widok owiec, kóz, alpak i kur na wydziale (serio :D) i mają kilka wolnych lat życia, których nie chcą w pełni wykorzystać np. na studiowanie tego kierunku na innej uczelni.

Adam Ocena odpowiedz

Wybrałem bezpieczeństwo żywności i zajęcia naprawdę są super. Atmosfera na roku fajna, wszyscy sobie pomagamy, wykładowcy też ok

Ola Ocena odpowiedz

biologia na tym wydziale jest super! bardzo dużo informacji jednak wykładowcy pomagają w jej przyswajaniu. Polecam każdemu :)

asas Ocena odpowiedz

Zdecydowałam się na zootechnikę, ponieważ uwielbiam konie... nie spodziewałam się, że dowiem się tutaj tylu ciekawych rzeczy. Polecam wszystkim ten kierunek, jeżeli fascynują się zwierzętami!

student Ocena odpowiedz

wykładowcy mają ogromną wiedzę, z którą chętnie się dzielą i co najważniejsze wiedzą w jaki sposób ją przekazać aby trafić do studenta

studentka Ocena odpowiedz

Przyjechałam tutaj z innego dużego miasta, ale nigdy tego nie żałowałam, bo poziom jaki ten wydział oferuje jest baaardzo wysoki

kasia Ocena odpowiedz

bezpieczeństwo żywności - ciekawe zajęcia, dużo materiału, ale pomocni wykładowcy

kuba Ocena odpowiedz

studia na bioinformatyce są bardzo ciekawe i przyszłościowe. Nie pożałujecie wybierając ten kierunek

Ola Ocena odpowiedz

Dużo nauki, to prawda. Ale chyba po to chodzi się na studia aby się czegoś nauczyć,nie? Ja jestem bardzo zadowolona z poziomu biologii. Ciekawe zajęcia, ciekawi prowadzący.

Kamila Ocena odpowiedz

Świetny wydział i świetni profesorowie, polecam

Kacper Ocena odpowiedz

Bardzo dobry wydział. Idealne przygotowanie do zawodu bioinformatyka. Tematyka zajęć nowoczesna. Kierunek podąża za współczesną bioinformatyką.

zootech Ocena odpowiedz

Świetny Wydział ! Polecam każdemu kogo interesuje pomaganie zwierzętom ! Zarówno wykłady jak i ćwiczenia prowadzone bardzo ciekawie!

asik Ocena odpowiedz

Bardzo fajny Wydział, Polecam.!

Ola Ocena odpowiedz

Tak. ćwiczenia są straszne, mało stanowisk, każdy robi co chce... Ważne żeby sie wyuczyć na pamięć wszystkiego z książki. Chociaż wykłady są prowadzone ciekawie.

Beata Ocena odpowiedz

Ciężkie sesje, dużo materiału, tak, ale co z tego? Uczelnia nie ma zajęć praktycznych poziom zainteresowania i umiejętność służenia pomocą, gdy student prosi wykladowcę/ ćwiczeniowca jest żenujący. Na salach za dużo osób, sprzętu jest bardzo mało. Wiele wykładowców prowadzi zajęcia jakby nie wiedzieli o czym mówią, po prostu mają gdzieś. Potrafią wymagać, ale wymagają tylko tego co się pojawia na wykładach i ćwiczeniach choć materiału jest o wiele więcej niż na innych uczelniach we Wrocku.

Student_001 Ocena odpowiedz

Pomimo ciężkich i nerwowych sesji, uczelnia, wydział i kierunek przygotowujący do życia i zawodu. Rozwijanie zainteresowań i kadra profesorska na wysokim poziomie. Ocena bardzo dobry