Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
W ubiegłym roku SENAT AGH przyjął uchwałę w sprawie ustalenia programu studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku studiów Inżynieria Naftowa i Gazownicza (INiG), o profilu praktycznym (studia dualne) na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Nowe studia będą prowadzone wspólnie z Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., przedsiębiorstwem ze 100% udziałem Skarbu Państwa, o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.
Mając na uwadze m.in. plany inwestycyjne spółki GAZ-SYSTEM S.A., dotyczące rozbudowy sieci gazociągów przesyłowych – wybudowanie ponad 2000 km gazociągów wysokiego ciśnienia do 2025 r., spółka zamierza rozwijać współpracę z WWNiG w zakresie przygotowania specjalistycznej kadry na własne potrzeby poprzez utworzenie nowych studiów o profilu praktycznym na II stopniu.
Warto podkreślić, że w ostatnich kilku latach popyt na gaz, który GAZ-SYSTEM przesyła siecią przesyłową wzrósł o ponad 30%, a zatwierdzenie przez Radę Europejską w grudniu 2020 r. wiążącego celu UE w zakresie ograniczenia emisji netto gazów cieplarnianych do roku 2030 o co najmniej 55% w porównaniu z 1990 r., zapewne wpłynie na przyspieszenie transformacji krajowego sektora energetycznego, co będzie się wiązać z dalszym wzrostem zapotrzebowania na gaz ziemny na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Celem nowego kierunku studiów o profilu praktycznym jest przygotowanie absolwentów o wysokich kwalifikacjach zawodowych, którzy będą w stanie uczestniczyć w rozwiązywaniu najbardziej wymagających wyzwań podejmowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. Mając na uwadze, że program studiów dualnych został opracowany we współpracy z GAZ-SYSTEM S.A., absolwent będzie bardzo dobrze przygotowany do realizacji zadań w zakresie działań rozwojowych prowadzonych przez firmę.
Dzięki bogatemu programowi praktyk zawodowych, realizowanych na obiektach GAZ-SYSTEM S.A., absolwenci zdobędą także wiedzę i umiejętności, które są wykorzystywane w czynnościach eksploatacyjnych na obiektach gazowej sieci przesyłowej. Najlepsi absolwenci będą mieli możliwość podjęcia zatrudnienia oraz odbycia staży w GAZ-SYSTEM S.A.
Absolwenci będą mogli także podjąć pracę w innych spółkach prowadzących działalność w sektorze gazowniczym lub firmach prowadzących działalność usługową w branży gazowniczej, np. w biurach projektowych. Ukończenie kierunku studiów na kierunku INiG, zgodnie z obowiązującym prawem, upoważnia absolwentów do ubiegania się o uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń.
Studentów zainteresowanych studiami dualnymi, które zostaną uruchomione od semestru letniego 2021 r., zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem kierunku.
Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych
informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Uważam, że jest to bardzo dobra uczelnia nie tylko ze względu na prestiż i rankingi w, których zawsze jest wysoko ale też na komfort studiowania. Wykładowcy otwarci zawsze blisko studentów, naprawdę dobre relacja na linii student wykładowca. Ja osobiście skończyłam studia na wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu, I stopnia na inżynierii naftowej i gazowniczej specjalność: inżynieria naftowa i II stopnia o profilu praktycznym (studia dualne) na kierunku tym samym kierunku prowadzonych wspólnie z GAZ-SYSTEM. Na tym kierunku jednocześnie zdobywa się wiedzę teoretyczną i praktyczną. Mimo że dla niektórych wydaje się że po tym kierunku trudno jest znaleźć pracę jestem przykładem że to nie prawda i w zasadzie jeszcze w trakcie studiów rozpoczęłam swoją przygodę w firmie projektowej . Uważam że to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć i dzięki temu pracuje w zawodzie, rozwijam się i robię to co naprawdę mnie interesuje, a dodatkowo mam piękne wspomnienia i znajomych których poznałam dzięki AGH. Osobiście każdemu polecam AGH chociażby ze względu na rynek pracy bardzo chłonny dla inżynierów oraz prestiż uczelni.
Olbrzymim atutem tego Wydziału jest jego unikalność w skali kraju. Osoby zainteresowane tematami pokrewnymi do wydobycia węglowodorów znajdą tutaj z pewnością wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania, słowem, studenci, którzy chcą działać, znajdą tutaj (zazwyczaj) wsparcie prowadzących oraz organizacji studenckich. Organizowane są różnorakie wyjazdy na obiekty przemysłowe, praktyki, praktyki zagraniczne oraz wyjazdy w ramach programu Erasmus. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno z wiertnictwa, eksploatacji, gazownictwa jak i energetyki gazowej. Wszyscy zainteresowani i aktywni nie mogą narzekać na brak możliwości rozwoju czy brak pracy w branży. Z drugiej strony osoby, dla których studia to pięć lat przesiedzianych i przeimprezowanych w Krakowie, faktycznie mogą okazać się rozczarowane. Zajęcia prowadzone zwykle w sposób ciekawy i rozwijający. Polecam, daję mocne 4, ponieważ na minus działa nieco olewczy stosunek niektórych prowadzących z jednej strony, jak i nieco zbyt oderwane od rzeczywistości podejście innych z drugiej strony (są to na szczęście sytuacje rzadkie) oraz nieco niedopracowany program nauczania.
Niektórzy młodzi Doktorzy stają na wysokości zadania i w ciekawy sposób prowadzą wykłady i zajęcia... Natomiast niektórzy Profesorowie powinni pomyśleć nad aktualizacją swoich prezentacji... #21century
Podczas studiów na kierunku Inżynieria naftowa i gazownicza studenci mają możliwość zapoznania się z przedmiotami z różnych dziedzin nauki: fizyki, geologii, chemii, termodynamiki, mechaniki płynów, powiązanychz gazem ziemnym, co daje szerokie pole do wyboru zagadnienia, które będzie się chciało rozwijać podczas pisania pracy inżynierskiej oraz magisterskiej. Dodatkowo, jeśli istnieje możliwość prezentowania swoich badań na różnych konferencjach, jednak to wymaga dużego zaangażowania ze strony samego studenta. Jednak jeśli ktoś chce coś robić, a nie tylko prześlizgnąć się jako tako przez 5 lat, to znajdzie coś dla siebie. Polecam!! :D
Wydział oferuje ciekawe zagraniczne wymiany studenckie. Sama dostałam taką szansę (wymiana z Uczelnia w Petersburgu) i z całą pewnością mogę powiedzieć, że był to pod względem walorów turystycznych, a przede wszystkim pod względem merytoryki najlepszy wyjazd w moim życiu.