Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wydział Leśny i Technologii Drewna UP w Poznaniu

 ul. Wojska Polskiego 28

60-637 Poznań,

tel./fax  61848-7098 – studia stacjonarne,

tel./fax  61848-7099 -  studia niestacjonarne

e-mail: dziekles@up.poznan.pl

http://wles.up.poznan.pl/

Wydział Leśny i Technologii Drewna UP w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 ul. Wojska Polskiego 28

60-637 Poznań,

tel./fax  61848-7098 – studia stacjonarne,

tel./fax  61848-7099 -  studia niestacjonarne

e-mail: dziekles@up.poznan.pl

http://wles.up.poznan.pl/

Informacje o Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu łączy długą tradycje z nowoczesnością:
  • początki Wydziału sięgają 1919 roku,
  • Wydział posiada profesjonalną kadrę oraz nowoczesne zaplecze dydaktyczne i badawcze (zajęcia prowadzone są zarówno w pracowniach o charakterze laboratoryjnych jak i w postaci praktyk terenowych w lasach),
  • zaplecze dydaktyczne znakomicie uzupełnia Ogród Dendrologiczny, którego kolekcja liczy około 900 taksonów roślin drzewiastych.
  • studia na kierunku „Leśnictwo” uzyskały ocenę wyróżniającą (najwyższą), przyznaną przez Polską Komisje Akredytacyjną 
  • w 2016 r.  Wydział znalazł się w gronie nominowanych do Polskiej Nagrody Innowacyjności za realizację projektu pt. "Zbuduj kompetencje i rozpocznij karierę. Program rozwoju dla Wydziału Leśnego".
  • Wydział posiada  tytuł „Instytucji szczególnie zasłużonej dla leśnictwa” nadawany przez „Przegląd Leśniczy”
Studia na Wydziale Leśnym realizowane są w systemie dwustopniowym. Stacjonarne studia pierwszego stopnia (inżynierskie) trwają 7 semestrów (3,5 roku), a drugiego stopnia (magisterskie) dalsze 3 semestry. Program studiów niestacjonarnych obejmuje 4-letnie studia inżynierskie i 2-letnie magisterskie.
Dla absolwentów studiów pierwszego stopnia: leśnictwa i innych kierunków przyrodniczych, którzy chcą połączyć swoją pasję z wykonywanym zawodem, Wydział oferuje unikalny w skali kraju kierunek studiów magisterskich „Ochrona przyrody”. 
Niewątpliwym atutem studiów na kierunku „Leśnictwo” są liczne zajęcia terenowe, które nie tylko ukazują aspekty praktyczne wcześniej zdobytej wiedzy teoretycznej, ale także integrują studentów. 
Absolwenci kierunków „Leśnictwo” i „Ochrona przyrody” mogą podejmować pracę w jednostkach administracji lasów państwowych, lasów komunalnych lub w lasach poza granicami kraju, w zakładach usług leśnych, biurach urządzania lasu, dyrekcjach ochrony środowiska, parkach narodowych i krajobrazowych, szkolnictwie leśnym, placówkach naukowych, instytucjach związanych z leśnictwem i przestrzennym zagospodarowaniem kraju, a także administracji państwowej i samorządowej. Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwia absolwentom, prowadzenie własnych firm usługowych lub podejmowanie pracy w prywatnych podmiotach gospodarczych, działających na rzecz leśnictwa i ochrony środowiska.
Studenci mają możliwość podjęcia studiów leśnych w Szwecji (Alnarp koło Malmö) uczestnicząc w programie Euroforester oraz w wielu innych uczelniach europejskich w ramach wymiany studentów, dzięki programowi Erasmus.
Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w prężnie działających 10 sekcjach tematycznych Koła Leśników. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: botanicy, ornitolodzy, badacze nietoperzy, miłośnicy psów, łucznicy, czy zapaleni myśliwi. Na dobrych organizatorów czeka Samorząd Studentów, na osoby które chcą rozwijać współpracę ze studentami leśnictwa z innych krajów IFSA (International Ferderation of Student Associations), a na uzdolnionych muzycznie Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator”. 
Spragnionym wrażeń i przygód proponujemy dalekie podróże przyrodnicze, na przykład w syberyjską tajgę (cykliczna wymiana z Wydziałem Myśliwskim Akademii Rolniczej w Irkucku) lub tropikalną dżunglę (wyprawy w ramach stypendium „Lasy Świata”).
Zapraszam do studiowania na naszym Wydziale,
prof. dr hab. Piotr Łakomy
Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Opinie (16)

Jawor Ocena odpowiedz

Fajne studia. Szczególnie z sentymentem zimowe liczenie nietoperzy w Ojcowie. Polecam

Ola Ocena odpowiedz

Nigdy nie żałowałam, że studiowałam leśnictwo w Poznaniu.

Zając2017 Ocena odpowiedz

Studia na 5 + tylko Ci Ukraińcy w DS Przylesie ???? Kadra akafemicka też bardzo dobra w 95%. Najlepiej prosperujące Koło Naukowe w Poznaniu a może nawet w Polsco i Samorząd Studencki również na wysokim poziomie.

studentka Ocena odpowiedz

Gdybym mogła wybierać po raz drugi kierunek studiów wybrałam leśnictwo na UP w Poznaniu. Wiadomo, że nie wszystko jest zawsze tak jak byśmy chcieli, są niedociągnięcia ale ogólna ocena z mojej strony jest bardzo pozytywna. Wiele ciekawych przedmiotów, zajęcia w terenie (niektóre terenówki na prawdę zapadną w pamięć), bardzo ładny i ciekawy ogród dendrologiczny w którym nie raz wsłuchiwałam się w śpiew ptaków w okienkach między zajęciami, prężnie działające koło leśników, wiele imprez tematycznych i miejsc, w których można się zaangarzowac rozwijając wiedzę i umiejętności. No i przede wszystkim wspaniali ludzie, dobrze zgrani. Tacy, z którymi można jechać na spontanie stopem w góry albo pod namioty. Tacy, którzy dzielą ze mną trudy sesji i na których pomocy można polegać.

MA Ocena odpowiedz

Super miejsce do studiowania, bogate zaplecze dydaktyczne z Ogrodem Dendrologicznym tuż obok Wydziału włącznie. Większość wykładowców bardzo dobrze przygotowana do prowadzenia zajęć. Fakt, że mogłoby być dużo więcej zajęć terenowych... ale to są "koszty" studiowania na Uniwersytecie, a nie Akademii Rolniczej. Studenci też bardzo w porządku, ogólnie polecam :-)

Student Ocena odpowiedz

Jeżeli państwo o to nie dba, to wypada żeby uczelnia zadbała o regularne badanie studentów kierunków leśnych pod kątem zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Warto zainwestować część dostępnych środków w profilaktykę, kosztem mniej istotnych wydatków. Oczywiście myślę też o badaniu pracowników wydziału pracujących w terenie.

diva Ocena odpowiedz

Bardzo mi się podobają studia na naszym Wydziale, a w szczególności to, że jest dużo aktywności poza samym studiowaniem, tj, Koło Leśników i Samorząd Studencki. Bardzo dużo się tam rzeczy dzieje, można jeździć na konferencje, obozy naukowe i wiele innych. Samorząd organizuje różne imprezy dla studentów, więc nie ma mowy o nudzeniu się. Nie ma u nas fakultetów, co z jednej strony jest fajne, ale z drugiej na fakultetach pewnie byłyby ciekawsze przedmioty. Nauki czasami jest od groma, ale leśnik musi posiadać szeroką wiedzę specjalistyczną. I jak idę do lasu to mam całkiem inne spojrzenie na las niż statystyczny Kowalski.

Student Ocena odpowiedz

Zarówno kierunek leśnictwo jak i sam wydział bardzo fajne. Wyjątkowe jest u Nas to, że każda osoba która pragnie rozwijać swoje pasję znajdzie coś dla siebie np. w Kole Leśników. Klimat studiów tutaj jest niepowtarzalny, a pomijając karierowiczów nigdzie nie spotka się tak rewelacyjnej studenckiej braci. Niestety nigdzie nie jest idealnie i tak u Nas bardzo brakuje większej ilości zajęć terenowych, bardziej akutalnuch materiałów oraz metod nauczania i większego zaangażowania kadry w rozwój studentów (np. w postaci wspólnych badań naukowych)

lesnik12 Ocena odpowiedz

Wydział wyremontowany nawet spoko. Szkoda, że najbliższy akademik przylesie gdzie kiedyś mieszkali sami leśnicy, jest teraz oblężony przez ukrainców i nie ma tej atmosfery bo z domu studenta zrobil sie dom pracownika, co studentom sie nie podoba strasznie... co do oferty dydaktycznej nawet spoko, mogloby być troche wiecej terenowek, a mogli by tez przestać uczyć starych rzeczy, tylko samych nowosci, bo w pracy nam się to w pszyslości nie przyda, a tylko zabierają nam nerwy i czas na nauke rzeczy które byly kilkadziesiat lat temu, bo niektorzy wykladowcy nie wskoczyli do 21 wieku i nie potrafią czasami nawet maila odpalić. Troche to boli. Źle nie jest, ale zawsze może być lepiej. Na innych wydzialach pewnie podobnie.

Krzywousty Ocena odpowiedz

Mało zajęć terenowych,  większa część prowadzących nie powinna w ogóle uczyć gdyż nie mają do tego powołania. Bardzo często zachowują się arogancko do studenta tak jakby student był dla niego a nie on dla studenta.Odradzam leśnictwo na UP Poznań

Dria Ocena odpowiedz

Wydział oferuje bardzo ciekawą ofertę dydaktyczną, jednakże mało jest zajęć terenowych, dużo przedmiotów wykładanych jest w sposób nieprzystępny. Często uczymy się archaicznych metod nie mających zastosowania w praktyce.

Anakonda Ocena odpowiedz

Wydział fajny, wyremontowany, akademiki tez. na szczęście nie trzeba mieszkać w akademiku przy lesie, gdzie siedzą sami obskurni ukraińcy, tylko jest mozliwość zamieszkania w normalnych akademikach up. a sam wydzial oceniam na 5 :P

mati92 Ocena odpowiedz

Najlepszy Wydział Leśny w Polsce :) w Poznaniu w końcu się odnalazłem i cieszę się, że podjąłem studia właśnie tutaj :) szkoda, że tak szybko zleciało mi 5 lat, bo chętnie postudiowałbym jeszcze troszkę..

Popix Ocena odpowiedz

Dobrze przygotowany wydział z dobrym zapleczem dydaktycznym a DS Przylesie to super miejsce do zamieszkania na okres studiów;)

Klara Ocena odpowiedz

świetny wydział, polecam każdemu studiowanie na UP. dużo wiedzy podanej w przystępny sposób

grzegorz Ocena odpowiedz

bardzo fajne studia, dużo zajęć terenowych oraz zaangażowani wykładowcy