jakie studia wybrać

Jakie studia wybrać?

Studia to kwalifikacje, a kwalifikacje oznaczają możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów. Poniżej pokrótce przyjrzymy się temu, jakie możliwości na rynku pracy dają nam konkretne studia.

Zazwyczaj dzieli się studia na humanistyczne oraz ścisłe, i jest w tym sporo racji. Czasami jednak trudno przyporządkować kierunek pod jedną z tych dwóch kategorii, ponieważ wiele wykładanych na uczelniach przedmiotów łączy w sobie cechy obu tych działów. Przykłady? Graficy komputerowi muszą być tak samo uzdolnieni informatycznie, jak artystycznie. Architekci łączą technikę budowlaną z wyobraźnią i kreatywnością. A studia morskie mogą równie dobrze oznaczać ratowanie zagrożonych gatunków, jak budowę statków. Jak więc wybrać studia, które przyniosą nam i satysfakcję i pracę?

Ważna jest, by zachować równowagę między tym, co podpowiada nam serce, a tym, jakie są wymagania i oczekiwania rynku. Wiele osób decyduje się na studiowanie kierunku, który daje prawie stuprocentową pewność znalezienia pracy. To może być na przykład informatyka, logistyka albo finanse. Ta droga sprawdza się dla niektórych, ale często kończy się zmianą kierunku w trakcie nauki – należy pamiętać, że jest to pięć lat czasami bardzo intensywnego i czasochłonnego studiowania. Jeśli temat studiów nas nie interesuje i jest dla nas niezrozumiały, może się okazać, że upór i oczekiwania rynku to za mało.

Czy należy więc kierować się sercem? Tak, jeśli zależy nam na zdobyciu wyższego wykształcenia. Jednak jeśli postawimy na kierunek, który nie jest specjalnie poszukiwany na rynku pracy, musimy zdawać sobie sprawę, że znalezienie pracy w zawodzie będzie wymagało od nas więcej starań i wysiłku. Dotyczy to głównie studiów humanistycznych, np. socjologii czy psychologii (zbyt wielu absolwentów jest obecnie na rynku). Tutaj rozwiązaniem mogą być dodatkowe kursy i szkolenia, a także studia podyplomowe. Trudności zawodowe dotyczą także kierunków artystycznych, w których zaistniejemy nie tylko talentem, ale przede wszystkim przebojowością i aktywnością zawodową.

Warto również postarać się o jak najlepsze wyniki maturalne, które pozwolą dostać się na najbardziej renomowane uczelnie. Ich sława jest o tyle istotna, że są również lepiej finansowane od mniejszych uczelni i mogą pozwolić sobie na prowadzenie zajęć przez ekspertów, nowoczesny sprzęt czy wysyłanie studentów na praktyki za granicę. To wszystko procentuje w przyszłości.

Podsumowując, wybierając studia należy zwracać uwagę na to, co nas interesuje, na zapotrzebowanie i prognozy rynku pracy oraz na ofertę wybranej przez nas uczelni. Te trzy elementy, połączone w odpowiedni sposób, zapewnią nam zawodowy sukces w przyszłości.  

 

Studia architekturaJakie studia architektura wybrać?

Masz wyrobiony gust estetyczny i dobrą wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na otaczającą nas przestrzeń? Masz talent plastyczny, ale dobrze radzisz sobie również z naukami ścisłymi? Masz odważne, nieszablonowe pomysły i odwagę, by wprowadzić je w życie? Powinieneś zapoznać się z kierunkami związanymi z architekturą. Może jednej z nich okaże się tym, którym chciałbyś związać swoją przyszłość. Na początku musisz odpowiedzieć sobie, co chciałbyś projektować.

Czytaj więcej: Studia architektura

 

 

 


studia artysyczneJakie studia artystyczne wybrać?

Studia artystyczne przeznaczone są dla osób utalentowanych i kreatywnych, które rozwijanie swoich pasji traktują poważnie i wiążą z tym swoją przyszłość. Studia artystyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia artystyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta. Bez ciężkiej pracy nie da się osiągnąć sukcesu na polu artystycznym. Oferta przygotowana przez uczelnie artystyczne jest naprawdę szeroka. ASP proponuje kierunki jak malarstwo czy rzeźba, ale również kierunki wykorzystujące cyfrowe technologie. Na Akademii Muzycznej studiować możesz instrumentalistykę, wokalistykę czy dyrygenturę. „Filmówka” to idealna szkoła dla przyszłych reżyserów czy operatorów. Wszystkie te artystyczne kierunki zostały szczegółowo opisane na naszej stornie. 

Czytaj więcej: Studia artystyczne

 


studia biologiczne

Jakie studia biologiczne wybrać?

Ukończyłeś klasę biologiczno-chemiczną i zastanawiasz się, co dalej? Medycyna czy farmacja to nie jedyne studia, jakie możesz wybrać. Oferta studiów biologicznych przygotowana przez uczelnie wyższe jest bardzo szeroka.  Klasyczna biologia łączona jest z innymi dziedzinami nauki. Tym sposobem powstają takie interdyscyplinarne kierunki jak biochemia, biofizyka czy bioinżynieria, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym czy rolnictwie. Sporym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – kierunek, który łączy nowoczesne technologie z biologią. Studiując ten kierunek, dowiesz się, jak wykorzystać procesy biologiczne na skalę przemysłową. Po studiach biologicznych pracy szukać możesz w przemyśle żywieniowym, w koncernach farmaceutycznych, w branży kosmetycznej, w leśnictwie, w sektorze rolniczym i weterynaryjnym oraz w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska naturalnego.

Czytaj więcej: Studia biologiczne

 


studia chemiczneJakie studia chemiczne wybrać?

Czujesz chemię do chemii? Warto byś przyjrzał się studiom chemicznym, oferowanym przez uczelnie wyższe. Może któryś z nich odpowiada twoim oczekiwaniom i planom zawodowym? Będąc absolwentem kierunków chemicznych, pracy szukać możesz w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, sanitarno-epidemiologicznym, rolniczym i budowlanym. Wiedza zdobyta podczas studiów chemicznych wykorzystana może być również w instytucjach zajmujących się ochroną i monitorowaniem stanu środowiska naturalnego. Zatrudnienia szukać możesz także w państwowych organach kontrolnych, takich jak SANEPID, w laboratoriach diagnostycznych i kosmetycznych. Kończąc specjalizację nauczycielską zdobędziesz uprawnienia do nauczania chemii. Wszystkie kierunki chemiczne opisane zostały na naszej stronie. Warto poświęcić chwilę i zapoznać z ich szczegółową charakterystyką. 

Czytaj więcej: Studia chemiczne

 


studia dziennikarskieJakie studia dziennikarskie wybrać?

Jesteś spostrzegawczym obserwatorem? Dostrzegasz to, co często umyka innym? Masz wiele do powiedzenia i chciałbyś podzielić się tym ze światem? Nie boisz się wyzwań, cechuje cię dociekliwość? Uważasz się za osobę, otwartą, ciekawą świata i kreatywną? Masz „lekkie pióro”? Jeżeli tak, całkiem możliwe, że po maturze powinieneś wybrać dziennikarstwo lub któryś z pokrewnych kierunków!  Na studiach dziennikarskich poznasz najważniejsze gatunki publicystyczne i informacyjne, zgłębisz tajniki warsztatu dziennikarskiego. Poprzez praktyczne ćwiczenia nauczysz się tworzenia form prasowych, radiowych i telewizyjnych. Studia odkryją przed tobą również techniczne i prawne aspekty działania środków masowego przekazu.  W programie studiów znajdują się też przedmioty zawierające elementy filozofii, socjologii, psychologii społecznej, prawo autorskiego, marketingu, ekonomii czy reklamy.

Czytaj więcej: Studia dziennikarskie

 


studia ekonomiczneJakie studia ekonomiczne wybrać?

Ekonomia to nauka społeczna, która posługuje się metodami matematycznymi. Na te studia zdecydować się mogą więc zarówno osoby, które w liceum chodziły do klasy humanistycznej, jak i te, które na maturze zdawały przedmioty ścisłe. Do grupy studiów ekonomicznych zalicza się m.in. ekonomię, finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze.Studia ekonomiczne pozwalają zrozumieć mechanizmy i zjawiska charakterystyczne dla gospodarki wolnorynkowej – zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Absolwenci kierunków ekonomicznych rozumieją zasady, którymi kierują się instytucje bankowe i finansowe, potrafią analizować zjawiska i procesy gospodarcze. Podczas studiów poznasz również prawne, socjologiczne i etyczne aspekty ekonomii. Wszystkie kierunki ekonomiczne opisane zostały na naszej stronie. Warto poświęcić chwilę i zapoznać z ich szczegółową charakterystyką. 

Czytaj więcej: Studia ekonomiczne

 


studia filologiczneJakie studia filologiczne wybrać?

Filologia to studia dla prawdziwych humanistów, dla których nauka języka jest pasją. Wybór języków, których uczyć możesz się na studiach filologicznych, jest naprawdę szeroki – od tych najpopularniejszych (jak język polski, angielski, rosyjski czy niemiecki) po te niszowe (fiński, duński, arabski, japoński, chiński). Podczas studiów dokładnie poznasz gramatykę, leksykę, fonetykę i historię danego języka oraz kulturę i tradycję narodu, który się nim posługuje. Wiele czasu poświęcisz również na odkrywanie literatury – od tej najstarszej po tę współczesną, od poezji przez dramat po prozę. Listy lektur są obszerne, a książki grube - przygotuj się więc na długie godziny spędzone w bibliotekach. Czym zaowocuje ten wysiłek? W jakim branżach odnajdują się absolwenci studiów filologicznych?

Czytaj więcej: Studia filologiczne

 

 


studia fizyczneJakie studia fizyczne wybrać?

Fizyka to nie tylko teorie i suche wzory. Dzisiaj nauka ta znajduje zastosowanie w naprawdę wielu różnorodnych dziedzinach: w informatyce, medycynie, robotyce, energetyce, przemyśle żywieniowym i farmaceutycznym, ochronie środowiska. W odpowiedzi na tak duże zapotrzebowanie, uczelnie wyższe oferują szeroki wachlarz specjalizacji, na których fizyka naucza jest właśnie pod kątem wykorzystania jej w jednej z tych dziedzin. Powstają również kierunki, na których fizyka łączona jest z innymi naukami ścisłymi. Coraz więcej uczelni wyższych kładzie nacisk na praktyczną formę nauki i oferuje swoim studentom zajęcia w laboratoriach czy salach badawczych. Dokonując wyboru, warto zapoznać się z charakterystyką kierunków fizycznych, by odnaleźć ten, który zgodny jest z naszymi planami zawodowymi. Szczegółowe opisy znajdziesz na naszej stronie. 

Czytaj więcej: Studia fizyczne

 


studia geograficzneJakie studia geograficzne wybrać?

Geografia? Geodezja? Geologia? Geoinformatyka? Gospodarka przestrzenna? Nie trać głowy! Wybór studiów geograficznych jest naprawdę szeroki, ale gdy poświęcisz trochę czasu, by dokładnie przeanalizować ofertę uczelni wyższych, na pewno wybierzesz coś dla siebie. Studia geograficzne kształcą umiejętność analizy i oceny zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym oraz przewidywania ich następstw. Przygotują cię do podjęcia pracy w instytucjach planistycznych oraz urzędach i organizacjach zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska geograficznego. Jako absolwent studiów geologicznych, będziesz posiadać z wiedzę z geologii stosowanej, hydrogeologii oraz ochrony i kształtowania środowiska, co umożliwi ci zatrudnienie m.in. w instytucjach zajmujących się zapobieganiem degradacji środowiska, wywołanej przez eksploatację surowców naturalnych.

Czytaj więcej: Studia geograficzne

 


studia humanistyczneJakie studia humanistyczne wybrać?

Studia humanistyczne to naprawdę szerokie pojęcie. Kryją się pod nim takie kierunki jak filologia, dziennikarstwo, etnologia, historia, kulturoznawstwo, filozofia. Na pewno łączy je jedno – jeżeli wybierasz się na takie studia, musisz interesować się kulturą, sztuką, historią, literaturą, filmem. Osoby, które na takich studiach znajdują się „z przypadku”, po prostu się nudzą. Aby studiować kierunki humanistyczne, trzeba czuć powołanie. To nie jest wiedza, którą możesz „wykuć na pamięć”. Jak wygląda sytuacja absolwentów studiów humanistycznych? W jakich branżach można znaleźć zatrudnienie? Po filologii obcej pracy możesz szukać w biurach tłumaczeń czy międzynarodowych korporacjach – na rynku pracy występuje zapotrzebowanie na osoby władające mniej popularnymi językami. Po filologii polskiej zatrudnienie możesz znaleźć w wydawnictwach, w redakcjach czasopism, w branży copywriterskiej itp.

Czytaj więcej: Studia humanistyczne

 


studia historyczneJakie studia historyczne wybrać?

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jeżeli zgadzasz się z tym stwierdzeniem i uważasz, że historia ma ogromy wpływ na naszą teraźniejszość, ale również i przyszłość, jeżeli fascynuje cię przeszłość, a jej odkrywanie dostarcza ci satysfakcji, studia historyczne to odpowiedni wybór dla ciebie. Gdzie możesz szukać pracy po ukończeniu studiów historycznych? Wiele zależy od kierunku i specjalizacji, które wybierzesz. Dwie najpopularniejsze specjalizacje na kierunku „historia” to specjalizacja pedagogiczna i archiwistyczna. Po ukończeniu specjalizacji pedagogicznej zyskasz uprawnienia do nauczania historii w szkołach podstawowych (studia licencjackie) oraz gimnazjach i liceach (studia magisterskie).   Po specjalizacji archiwistycznej pracy możesz szukać w prywatnych i państwowych instytucjach zajmujących się gromadzeniem, badaniem, opracowywaniem i digitalizacją dokumentów. 

Czytaj więcej: Studia historyczne

 


studia informatyczneJakie studia informatyczne wybrać?

W XXI wieku komputery i Internet towarzyszą nam na każdym kroku. Można powiedzieć, że jesteśmy wręcz od nich uzależnieni i coraz częściej nawet najprostsze życiowe czynności, takie jak zakupy, nie mogą obyć się bez udziału nowoczesnych technologii. Dlatego też taką popularnością cieszą się studia informatyczne. Absolwenci tych studiów stanowią atrakcyjną grupę na dla pracodawców i znajdują się w korzystnej sytuacji na rynku pracy. Jako absolwent studiów informatycznych pracy szukać możesz praktycznie w każdej branży. Absolwenci informatyki zatrudnienie znajdują w szczególności w firmach komputerowych zajmujących się rozwijaniem, testowaniem i wdrażaniem oprogramowania i aplikacji. Umiejętności zdobyte na studiach są przydatne również w branży energetycznej i telekomunikacyjnej. Ukończenie specjalizacji graficznej przygotuje cię do pracy w agencjach reklamowych czy marketingowych.

Czytaj więcej: Studia informatyczne

 


studia inżynierskieJakie studia inżynierskie wybrać?

Oferta studiów inżynierskich, przygotowana przez uczelnie techniczne, jest naprawdę szeroka – od budownictwa i geodezji przez informatykę i robotykę po optykę i akustykę. Na rynku pracy wciąż panuje duże zapotrzebowanie na absolwentów politechnik, posiadających konkretny „fach” w ręku. Podczas rekrutacji na studia inżynierskie pod uwagę brane są wyniki z matury z przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, chemia, fizyka, biologia), ale również rezultat egzaminu z języka obcego. Po studiach inżynierskich pracę znaleźć możesz w przemyśle ciężkim, w przemyśle żywieniowym, w branży informatycznej, elektrycznej, energetycznej, w sektorze nowoczesnych technologii, w laboratoriach medycznych, diagnostycznych i farmaceutycznych, w instytucjach badawczych, w placówkach opieki zdrowotnej, w organizacjach monitorujących stan środowiska naturalnego. 

Czytaj więcej: Studia inżynierskie

 


studia logistyczneJakie studia logistyczne wybrać?

Jaką drogę pokonuje produkt, zanim trafi na sklepowe półki i z jakimi kosztami jest to związane? Jak najszybciej, najbezpieczniej i najekonomiczniej przetransportować przesyłkę z miasta A do miasta B? Jeżeli chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania, idąc na studia, powinieneś wybrać jeden z kierunków związanych z transportem i logistyką. Podczas studiów logistycznych dowiesz się, jak planować, realizować i i kontrolować proces sprawnego i ekonomicznie efektywnego przepływu surowców i towarów. Zdobędziesz informacje niezbędne do zarządzania zapasami, magazynowania produktów, spedycji, obsługi klienta. Poznasz zasady funkcjonowania nowoczesnych systemów informatycznych w logistyce. Kończąc studia będziesz posiadał  wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania. Będąc absolwentem tego kierunku, zatrudnienia szukać możesz w przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych, magazynach, centrach logistycznych. 

Czytaj więcej: Studia logistyczne

 


studia matematyczneJakie studia matematyczne wybrać?

Matematyka uważana jest za królową nauk. Bez niej cała nowoczesna technologia, z której korzystamy na co dzień, po prostu by nie istniała. Matematyka uczy radzenia sobie z problemami, logicznego myślenia i szukania nowych rozwiązań. Matematykę studiować możesz zarówno na politechnikach, jak i uniwersytetach. Ukończenie studiów I stopnia na politechnice da Ci tytuł inżyniera, zaś studia na uniwersytecie – tytuł licencjata. Studia II stopnia, zarówno na politechnice, jak i na uniwersytecie dadzą ci tytuł magistra. Absolwenci matematyki są przygotowani do pracy w  w sektorze finansowym: w agencjach ubezpieczeniowym, w bankach,  w biurach rachunkowych i księgowych, w instytucjach inwestycyjnych, agencjach maklerskich, w administracji skarbowej i gospodarczej, w firmach consultingowych. Dokonując wyboru, warto zapoznać się z charakterystyką kierunków matematycznych. Szczegółowe opisy znajdziesz na naszej stronie.

Czytaj więcej: Studia matematyczne

 


studia medyczneJakie studia medyczne wybrać?

Studia medyczne zaliczają się do tych najbardziej obleganych. Co jest przyczyną ich popularności? Jak wyglądają perspektywy absolwentów? Od lat w czołówce najbardziej obleganych kierunków znajduje się medycyna. Z tego powodu progi punktowe na te studia są naprawdę wysokie. Studia medyczne są niezwykle wymagające, ale ich ukończenie gwarantuje pracę w zawodzie cieszącym się niezwykłym prestiżem. Do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu wymagane jest ukończenie pięcioletnich, jednolitych studiów, odbycie 13 miesięcznego stażu zawodowego oraz zdanie Państwowego Egzaminu Lekarskiego. Farmacja, medycyna i stomatologia to nie jedyne studia medyczne. Osoby, które ukończyły kierunki medyczne, mogą podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej.

Czytaj więcej: Studia medyczne

 


studia morskieJakie studia morskie wybrać?

Fascynują cię morza i oceany i to właśnie z nimi chciałbyś związać przyszłość zawodową? Sprawdź, jakie kierunki morskie oferują uczelnie wyższe i jaką pracę będziesz mógł znaleźć, kończąc jeden z tych kierunków. Oceanografia  to interdyscyplinarna nauka łącząca elementy biologii, fizyki, meteorologii i geofizyki. Oceanotechnika to kierunek studiów, na którym poznasz tajniki konstrukcji statków i obiektów pływających. Kolejnym morskim kierunkiem jest nawigacja. Studiując go, dowiesz się, jak określać bieżące położenie środków transportu i jak wyznaczać optymalną drogę do celu.  Absolwenci kierunków morskich, pracy szukać mogą w rybołówstwie, instytucjach i laboratoriach badawczych, organizacjach zajmujących się ochroną środowiska, urzędach związanych z gospodarką morską, w przemyśle okrętowym, w stoczniach produkcyjnych i remontowych, a także w przedsiębiorstwach armatorskich, spedycyjnych, komunikacyjnych i transportowych.

Czytaj więcej: Studia morskie

 


studia muzyczneJakie studia muzyczne wybrać?

Muzyka to nie tylko twoja pasja, ale również sposób na życie? Chciałbyś związać z nią swoją przyszłość zawodową? Studia muzyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia muzyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta, setki godzin poświęconych na ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności. Sam talent nie wystarczy, by osiągnąć sukces na polu artystycznym – tu niezbędna jest samozaparcie i dyscyplina. Jakie wyższe uczelnie mogą zaoferować ci studia muzyczne? Przede wszystkim akademie muzyczne. Znajdziesz je w dziesięciu miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Szczecinie. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów muzycznych i czego możesz się na nich nauczyć? 

Czytaj więcej: Studia muzyczne

 


studia pedagogiczneJakie studia pedagogiczne wybrać?

Pedagog to nie tylko zawód – to przede wszystkim powołanie. Tylko osoby, które je czują, powinny decydować się na studia pedagogiczne. Praca wychowawcy daje satysfakcję, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością. Warto o tym pamiętać. Pedagogika to nauka społeczna, która charakteryzuje się dużą interdyscyplinarnością: obejmuje swoim zakresem wszystkie formy kształcenia dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz opieki nad osobami starszym czy borykającymi się z życiowymi trudnościami. Studia te przygotowują specjalistów do pracy w placówkach oświatowo-wychowawczych, takich jak: przedszkola, szkoły, poradnie psychologiczne, gabinety terapii pedagogicznej, świetlice.  Dokonując wyboru, warto zapoznać się z charakterystyką kierunków pedagogicznych, by odnaleźć ten, który zgodny jest z naszymi planami zawodowymi. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów pedagogicznych i czego możesz się na nich nauczyć? 

Czytaj więcej: Studia pedagogiczne

 


studia prawniczeJakie studia prawnicze wybrać?

Prawo to jeden z bardziej obleganych kierunków. Świadczy to o prestiżu, jakim cieszą się te studia. Z drugiej strony duża ilości absolwentów powoduje, że rynek pracy staje się nimi przesycony. Studia prawnicze są studiami jednolitymi. Trwają pięć lat i nie występuje na nich podział na studia licencjackie i magisterskie. Pierwszy rok studiów to przedmioty „wprowadzające”: logika, historia prawa, filozofia, ekonomia, socjologia, język łaciński.  Podczas kolejnych lat zapoznasz się praktycznie z każdą gałęzią prawa: prawem administracyjnym, karnym, cywilnym, finansowym, europejskim, handlowym, gospodarczym. Na trzecim roku studenci decydują się na wybór jednej ze specjalizacji. W ofercie praktycznie każdego uniwersytetu znajdziesz ścieżkę cywilnoprawną, karnoprawną, gospodarczą, publicznoprawną, europejską. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów prawniczych i jakie kompetencje możesz zdobyć? 

Czytaj więcej: Studia prawnicze

 


studia rolniczeJakie studia rolnicze wybrać?

Rolnictwo w XXI wieku oprócz wiedzy biologicznej i chemicznej wymaga również doskonałej znajomości marketingu, zarządzania, ekonomii i nowoczesnych technologii. Tego właśnie nauczysz się studiując rolnictwo oraz inne, pokrewne kierunki. Na studiach rolniczych poznasz od podstaw zasady prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Studia mają charakter przyrodniczo-techniczny: obejmują podstawowe dyscypliny przyrodnicze, ale także wiedzę z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i organizacji gospodarstw, rynku produktów rolniczych i zastosowań informatyki w rolnictwie. Kończąc ten kierunek zdobędziesz praktyczne przygotowanie do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pracy szukać możesz również w agrobiznesie, organizacjach zajmujących się ochroną środowiska, inspekcjach ochrony środowiska, redakcjach czasopism rolniczych. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów rolniczych i jakie kompetencje możesz zdobyć?

Czytaj więcej: Studia rolnicze

 


studia społeczneJakie studia społeczne wybrać?

Interesuje cię społeczeństwo, jego historia i procesy, jakie w nim zachodzą? Tymi zagadnieniami zajmują się studia społeczne badające strukturę i dzieje społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju. Do studiów społecznych zaliczamy m.in. socjologię, pracę społeczną, psychologię czy politologię. Studiując socjologię poznasz zasady funkcjonowania społeczeństwa oraz zmiany, jakie możemy w nim zaobserwować. Praca społeczna to kierunek, który przygotuje cię do niesienia pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Politologia zajmuje się zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą polityką – bada, w jaki sposób polityka oddziałuje na społeczeństwo i jaką rolę w nim odgrywa. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów społecznych i jakie kompetencje możesz zdobyć?

Czytaj więcej: Studia społeczne

 


studia sportoweJakie studia sportowe wybrać?

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Ale sport to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia. To także przyszłościowy kierunek studiów. Lubisz ruch, rywalizację, adrenalinę i wysiłek? W przyszłości chciałbyś wykonywać aktywną pracę, a myśl o ośmiu godzinach spędzonych za biurkiem po prostu cię przeraża? Studia sportowe to może być to „coś”, co spełni twoje wymagania. Kierunki sportowe studiować możesz przede wszystkim na Akademii Wychowania Fizycznego. AFW-y znajdują się m.in. w Warszawie, w Poznaniu, w Krakowie, w Gdańsku, w Katowicach, we Wrocławiu. Podczas rekrutacji na studia sportowe, oprócz wyników z matury pod uwagę brane są wyniki z testów sprawnościowych, podczas których kandydat musi wykazać się sprawnością fizyczną. Testy dotyczą takich dyscyplin, jak pływanie, bieganie, gry zespołowe ( piłka nożna, piłka siatkowa czy koszykówka). Gdzie szukać pracy po ukończeniu kierunków sportowych?

Czytaj więcej: Studia sportowe

 


studia teologiczneJakie studia teologiczne wybrać?

Fascynuje cię różnorodność wierzeń różnych narodów i grup etnicznych? Pragniesz poznać filozoficzne aspekty religii? Chciałbyś zgłębić tajniki prawa kanonicznego? Możliwe, że zainteresować może cię jeden z trzech, naprawdę niszowych kierunków: teologia, religioznawstwa, prawo kanoniczne. Teologia to dyscyplina wiedzy, która, za pomocą metod filozoficznych stara wyjaśnić się relację między światem a Bogiem. Będąc absolwentem tych studiów, pracy szukać możesz w kościelnych i świeckich instytucjach zajmujących się działalnością edukacyjno-kulturową oraz profilaktyką społeczną. Po ukończeniu specjalności nauczycielskiej będziesz przygotowany do nauczania religii. Podczas rekrutacji pod uwagę brane są wyniki z matury z języka polskiego, języka obcego, wiedzy o społeczeństwie, języka łacińskiego, filozofii. Kandydat musi również przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów teologicznych i jakie kompetencje możesz zdobyć?

Czytaj więcej: Studia teologiczne

 


studia weterynaryjneJakie studia weterynaryjne wybrać?

Kochasz zwierzęta i chciałbyś związać z nimi swoją karierę zawodową? Może zainteresować cię jeden z dwóch kierunków: weterynaria lub zootechnika! Podczas studiów na kierunku weterynaria nauczysz się oceniać stan zdrowia zwierząt, zapobiegać, rozpoznawać i leczyć choroby, wykonywać zabiegi chirurgiczne. W toku nauki zapoznasz się również z zagadnieniami związanymi z ochroną zdrowia publicznego i bezpieczeństwem żywności. Absolwenci tego kierunku uzyskują tytuł zawodowy lekarza weterynarii. Uprawnia on do prowadzenia własnej praktyki weterynaryjnej, daje również szansę na zatrudnienie w państwowych i prywatnych lecznicach dla zwierząt. Po ukończeniu weterynarii etatu szukać możesz również w laboratoriach diagnostycznych, zakładach produkcji zwierzęcej, w organach inspekcji weterynaryjnej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody.

Czytaj więcej: Studia weterynaryjne

 


studia wojskoweJakie studia wojskowe wybrać?

Studia wojskowe to idealny wybór dla osób, które swoją przyszłość chciałby związać z polskim wojskiem. Kończąc kierunek wojskowy, oprócz tytułu magistra, uzyskasz oficerski stopień podporucznika oraz gwarancję zatrudnienia w armii. W czasie trwania studiów wojskowych uczelnia zapewnia bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie. Studenci otrzymują również uposażenie – jego wysokość uzależniona jest od roku studiów: na pierwszym roku wynosi ono około 1000 zł, ale na ostatnim już około 2000 zł. Wybierając studia wojskowe, musisz pamiętać o tym, że studenci są skoszarowani, obowiązuje ich wojskowa dyscyplina, a każdy wyjazd (np. na święta do rodzinnego miasta) wiąże się z koniecznością uzyskania przepustki od przełożonych. Oprócz studiowania odbywać będziesz regularną służbę wojskową. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów wojskowych i jakie kompetencje możesz zdobyć?

Czytaj więcej: Studia wojskowe

 


studia zarządzanieJakie studia zarządzanie i marketing wybrać?

W dzisiejszych czasach sprzedać można wszystko – trzeba tylko wiedzieć, jak skutecznie zareklamować dany produkt. Dlatego też taką popularnością cieszą się studia związane z marketingiem i zarządzaniem. Studiując zrządzanie, zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę na temat funkcjonowania organizacji biznesowych i wykorzystywania w tych obszarach różnorodnych metod analitycznych i organizatorskich.  Program studiów obejmuje wiedzę z zakresu organizacji przedsiębiorstwa, zarządzania przedsiębiorstwem i finansami, ekonomii, marketingu, jak również z zakresu matematyki i informatyki. Absolwent zarządzania zajmować może stanowiska menadżerskie, pracować może jako analityk finansowych, doradca biznesowy. Zatrudnienie szukać może również w administracji publicznej, bankowości, logistyce. Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów zarządzanie i marketing i jakie kompetencje możesz zdobyć?

Czytaj więcej: Studia zarzadzanie i marketing

 

 

 

 

Komentarze (8)

 • Doradca zawodowy/coach kariery

  komentarz usunięty ze względu na złamanie regulaminu

 • Wioletta

  Ja się zastanawiam bardzo nad studiami prawniczymi, widzę co się dzieje wśród prawników, jest przesyt na rynku a te studia nie najeżą do najtańszych. Wiadomo, im większa nisza tym droższe studia, z dofinansowaniami jest różnie a stypendia nie dla każdego. Myślałam tez o grafice komputerowej, sporo rysuję i nawet na 18 zażyczyłam sobie maca, żeby robić jakieś lepsze grafiki. Teraz, pracując w wakacje, odłożyłam na iPada Pro i kupiłam go przedwczoraj w iSpocie. Ćwiczę już na nim i jest genialny. Dodatkowo obsługa super, zgadzało się ze studiami, że to w sumie sprzęt do trenowania i okazało się że jak kupiłam iPada u nich to mogę wygrać w konkursie 5000 zł na studia które sama wybiorę. tylko pytanie do Was- które wybrać ?

 • Natalia

  Ja polecam kierunek : promocja zdrowia. Sama go studiowałam w szkole American Business Academy i dziś mam dobrze płatną, stałą pracę.

 • Paula

  Jeśli interesujesz się prawem to idź na prawo. Jeśli naprawde pasjonuje cię grafika to nie rezygnuj z tego, zawsze można zaleść prace, po prostu trzeba mieć pomysł na siebie. Pamiętaj że studia są po to żeby się rozwijać i uczyć nawych rzeczy :) Mam nadzieje że pomogłam

 • krakus

  Myślę, że z całą pewnością warto wybierać studia, którymi się interesujesz, bo wtedy jesteś w stanie przyswoić więcej wiedzy. Moja koleżanka poszła na geologię, a teraz zajmuje się badaniem teledetekcyjnym przestrzeni, która ma być chroniona lub na której będa prowadzone inwestycje, a do tego lata dronem. Moim zdaniem dobrze trafiła.

 • filip

  Czyli pewnie Twoja koleżanka korzysta z systemów gis. trochę o tym czytałem na arcanagis, takim branżowym czaspiśmie. Wydaje mi się, że takie wykształcenie rzeczywiście daje spore możliwości na rynku pracy i pewnie warto pójśc na takie studia.

 • krakus

  No tak:) Sporo się była w stanie, dzięki takiemu oprogramowaniu nauczyć i nawet gdyby teraz nie prowadziła swojej firmy, to bez problemu znalazłaby pracę w zawodzie.

 • Malonczi

  źć* xD

zasady rekrutacji na studia 2017

 

 


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE