Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
31.10.2024
Studia to kwalifikacje, a kwalifikacje oznaczają możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów. Poniżej pokrótce przyjrzymy się temu, jakie możliwości na rynku pracy dają nam konkretne studia.
Sprawdź wyszukiwarka kierunków
Zazwyczaj dzieli się studia na humanistyczne oraz ścisłe, i jest w tym sporo racji. Czasami jednak trudno przyporządkować kierunek pod jedną z tych dwóch kategorii, ponieważ wiele wykładanych na uczelniach przedmiotów łączy w sobie cechy obu tych działów.
Przykłady? Graficy komputerowi muszą być tak samo uzdolnieni informatycznie, jak artystycznie. Architekci łączą technikę budowlaną z wyobraźnią i kreatywnością. A studia morskie mogą równie dobrze oznaczać ratowanie zagrożonych gatunków, jak budowę statków. Jak więc wybrać studia, które przyniosą nam i satysfakcję i pracę?
Studia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Ważne jest, by zachować równowagę między tym, co podpowiada nam serce, a tym, jakie są wymagania i oczekiwania rynku. Wiele osób decyduje się na studiowanie kierunku, który daje prawie stuprocentową pewność znalezienia pracy. To może być na przykład informatyka, logistyka albo finanse.
Ta droga sprawdza się dla niektórych, ale często kończy się zmianą kierunku w trakcie nauki – należy pamiętać, że jest to od trzech do sześciu lat czasami bardzo intensywnego i czasochłonnego studiowania. Jeśli temat studiów nas nie interesuje i jest dla nas niezrozumiały, może się okazać, że upór i oczekiwania rynku to za mało.
Tu znajdziesz wszystkie studia w Polsce
Czy należy więc kierować się sercem? Tak, jeśli zależy nam na zdobyciu wyższego wykształcenia. Jednak jeśli postawimy na kierunek, który nie jest specjalnie poszukiwany na rynku pracy, musimy zdawać sobie sprawę, że znalezienie pracy w zawodzie będzie wymagało od nas więcej starań i wysiłku.
Dotyczy to głównie studiów humanistycznych, np. socjologii czy psychologii (zbyt wielu absolwentów jest obecnie na rynku). Tutaj rozwiązaniem mogą być dodatkowe kursy i szkolenia, a także studia podyplomowe. Trudności zawodowe dotyczą także kierunków artystycznych, w których zaistniejemy nie tylko talentem, ale przede wszystkim przebojowością i aktywnością zawodową.
Sprawdź kierunki studiów wg przedmiotów
Warto również postarać się o jak najlepsze wyniki maturalne, które pozwolą dostać się na najbardziej renomowane uczelnie. Ich sława jest o tyle istotna, że są również lepiej finansowane od mniejszych uczelni i mogą pozwolić sobie na prowadzenie zajęć przez ekspertów, nowoczesny sprzęt czy wysyłanie studentów na praktyki za granicę. To wszystko procentuje w przyszłości. Tu znajdziesz zasady rekrutacji na studia.
Podsumowując, wybierając studia należy zwracać uwagę na to, co nas interesuje, na zapotrzebowanie i prognozy rynku pracy oraz na ofertę wybranej przez nas uczelni. Te trzy elementy, połączone w odpowiedni sposób, zapewnią nam zawodowy sukces w przyszłości.
Co znjadziesz w dalszej części artykułu:
najpopularniejsze kierunki studiów
jakie studia wybrać aby dostać dobrą pracę
po których kierunkach zarobisz najwięcej
jaki tryb studiowania wybrać stacjonarne vs niestacjonarne
gdzie mieszkać podczas studiów (ceny)
Masz wyrobiony gust estetyczny i dobrą wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na otaczającą nas przestrzeń? Masz talent plastyczny, ale dobrze radzisz sobie również z naukami ścisłymi?
Masz odważne, nieszablonowe pomysły i odwagę, by wprowadzić je w życie? Powinieneś zapoznać się z kierunkami związanymi z architekturą. Może jednej z nich okaże się tym, którym chciałbyś związać swoją przyszłość. Na początku musisz odpowiedzieć sobie, co chciałbyś projektować.
Czytaj więcej: Studia architektura
Studia artystyczne przeznaczone są dla osób utalentowanych i kreatywnych, które rozwijanie swoich pasji traktują poważnie i wiążą z tym swoją przyszłość.
Studia artystyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego!
Studia artystyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta. Bez ciężkiej pracy nie da się osiągnąć sukcesu na polu artystycznym. Oferta przygotowana przez uczelnie artystyczne jest naprawdę szeroka.
Czytaj więcej: Studia artystyczne
Ukończyłeś klasę biologiczno-chemiczną i zastanawiasz się, co dalej? Medycyna czy farmacja to nie jedyne studia, jakie możesz wybrać. Oferta studiów biologicznych przygotowana przez uczelnie wyższe jest bardzo szeroka.
Klasyczna biologia łączona jest z innymi dziedzinami nauki. Tym sposobem powstają takie interdyscyplinarne kierunki jak biochemia, biofizyka czy bioinżynieria, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym czy rolnictwie.
Sporym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – kierunek, który łączy nowoczesne technologie z biologią.
Czytaj więcej: Studia biologiczne
Czujesz chemię do chemii? Warto byś przyjrzał się studiom chemicznym, oferowanym przez uczelnie wyższe. Może któryś z nich odpowiada twoim oczekiwaniom i planom zawodowym?
Będąc absolwentem kierunków chemicznych, pracy szukać możesz w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, sanitarno-epidemiologicznym, rolniczym i budowlanym.
Wiedza zdobyta podczas studiów chemicznych wykorzystana może być również w instytucjach zajmujących się ochroną i monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.
Czytaj więcej: Studia chemiczne
Jesteś spostrzegawczym obserwatorem? Dostrzegasz to, co często umyka innym? Masz wiele do powiedzenia i chciałbyś podzielić się tym ze światem? Nie boisz się wyzwań, cechuje cię dociekliwość?
Uważasz się za osobę, otwartą, ciekawą świata i kreatywną? Masz „lekkie pióro”? Jeżeli tak, całkiem możliwe, że po maturze powinieneś wybrać dziennikarstwo lub któryś z pokrewnych kierunków!
Na studiach dziennikarskich poznasz najważniejsze gatunki publicystyczne i informacyjne, zgłębisz tajniki warsztatu dziennikarskiego.
Czytaj więcej: Studia dziennikarskie
Ekonomia to nauka społeczna, która posługuje się metodami matematycznymi. Na te studia zdecydować się mogą więc zarówno osoby, które w liceum chodziły do klasy humanistycznej, jak i te, które na maturze zdawały przedmioty ścisłe.
Do grupy studiów ekonomicznych zalicza się m.in. ekonomię, finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze.
Studia ekonomiczne pozwalają zrozumieć mechanizmy i zjawiska charakterystyczne dla gospodarki wolnorynkowej – zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.
Czytaj więcej: Studia ekonomiczne
Filologia to studia dla prawdziwych humanistów, dla których nauka języka jest pasją. Wybór języków, których uczyć możesz się na studiach filologicznych, jest naprawdę szeroki – od tych najpopularniejszych (jak język polski, angielski, rosyjski czy niemiecki) po te niszowe (fiński, duński, arabski, japoński, chiński).
Podczas studiów dokładnie poznasz gramatykę, leksykę, fonetykę i historię danego języka oraz kulturę i tradycję narodu, który się nim posługuje. Wiele czasu poświęcisz również na odkrywanie literatury – od tej najstarszej po tę współczesną, od poezji przez dramat po prozę.
Listy lektur są obszerne, a książki grube - przygotuj się więc na długie godziny spędzone w bibliotekach.
Czytaj więcej: Studia filologiczne
Fizyka to nie tylko teorie i suche wzory. Dzisiaj nauka ta znajduje zastosowanie w naprawdę wielu różnorodnych dziedzinach: w informatyce, medycynie, robotyce, energetyce, przemyśle żywieniowym i farmaceutycznym, ochronie środowiska.
W odpowiedzi na tak duże zapotrzebowanie, uczelnie wyższe oferują szeroki wachlarz specjalizacji, na których fizyka naucza jest właśnie pod kątem wykorzystania jej w jednej z tych dziedzin.
Powstają również kierunki, na których fizyka łączona jest z innymi naukami ścisłymi. Coraz więcej uczelni wyższych kładzie nacisk na praktyczną formę nauki i oferuje swoim studentom zajęcia w laboratoriach czy salach badawczych.
Czytaj więcej: Studia fizyczne
Geografia? Geodezja? Geologia? Geoinformatyka? Gospodarka przestrzenna? Nie trać głowy! Wybór studiów geograficznych jest naprawdę szeroki, ale gdy poświęcisz trochę czasu, by dokładnie przeanalizować ofertę uczelni wyższych, na pewno wybierzesz coś dla siebie.
Studia geograficzne kształcą umiejętność analizy i oceny zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym oraz przewidywania ich następstw.
Przygotują cię do podjęcia pracy w instytucjach planistycznych oraz urzędach i organizacjach zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska geograficznego.
Czytaj więcej: Studia geograficzne
Studia humanistyczne to naprawdę szerokie pojęcie. Kryją się pod nim takie kierunki jak filologia, dziennikarstwo, etnologia, historia, kulturoznawstwo, filozofia.
Na pewno łączy je jedno – jeżeli wybierasz się na takie studia, musisz interesować się kulturą, sztuką, historią, literaturą, filmem. Osoby, które na takich studiach znajdują się „z przypadku”, po prostu się nudzą.
Aby studiować kierunki humanistyczne, trzeba czuć powołanie. To nie jest wiedza, którą możesz „wykuć na pamięć”. Jak wygląda sytuacja absolwentów studiów humanistycznych?
Czytaj więcej: Studia humanistyczne
Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jeżeli zgadzasz się z tym stwierdzeniem i uważasz, że historia ma ogromy wpływ na naszą teraźniejszość, ale również i przyszłość, jeżeli fascynuje cię przeszłość, a jej odkrywanie dostarcza ci satysfakcji, studia historyczne to odpowiedni wybór dla ciebie.
Gdzie możesz szukać pracy po ukończeniu studiów historycznych? Wiele zależy od kierunku i specjalizacji, które wybierzesz. Dwie najpopularniejsze specjalizacje na kierunku „historia” to specjalizacja pedagogiczna i archiwistyczna.
Po ukończeniu specjalizacji pedagogicznej zyskasz uprawnienia do nauczania historii ...
Czytaj więcej: Studia historyczne
W XXI wieku komputery i Internet towarzyszą nam na każdym kroku. Można powiedzieć, że jesteśmy wręcz od nich uzależnieni i coraz częściej nawet najprostsze życiowe czynności, takie jak zakupy, nie mogą obyć się bez udziału nowoczesnych technologii.
Dlatego też taką popularnością cieszą się studia informatyczne. Absolwenci tych studiów stanowią atrakcyjną grupę na dla pracodawców i znajdują się w korzystnej sytuacji na rynku pracy.
Jako absolwent studiów informatycznych pracy szukać możesz praktycznie w każdej branży.
Czytaj więcej: Studia informatyczne
Jakie studia inżynierskie wybrać?
Oferta studiów inżynierskich, przygotowana przez uczelnie techniczne, jest naprawdę szeroka – od budownictwa i geodezji przez informatykę i robotykę po optykę i akustykę.
Na rynku pracy wciąż panuje duże zapotrzebowanie na absolwentów politechnik, posiadających konkretny „fach” w ręku. Podczas rekrutacji na studia inżynierskie pod uwagę brane są wyniki z matury z przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, chemia, fizyka, biologia), ale również rezultat egzaminu z języka obcego.
Po studiach inżynierskich pracę znaleźć możesz w przemyśle ciężkim, w przemyśle żywieniowym, w branży informatycznej...
Czytaj więcej: Studia inżynierskie
Jaką drogę pokonuje produkt, zanim trafi na sklepowe półki i z jakimi kosztami jest to związane? Jak najszybciej, najbezpieczniej i najekonomiczniej przetransportować przesyłkę z miasta A do miasta B?
Jeżeli chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania, idąc na studia, powinieneś wybrać jeden z kierunków związanych z transportem i logistyką. Podczas studiów logistycznych dowiesz się, jak planować, realizować i i kontrolować proces sprawnego i ekonomicznie efektywnego przepływu surowców i towarów.
Zdobędziesz informacje niezbędne do zarządzania zapasami, magazynowania produktów, spedycji, obsługi klienta.
Czytaj więcej: Studia logistyczne
Matematyka uważana jest za królową nauk. Bez niej cała nowoczesna technologia, z której korzystamy na co dzień, po prostu by nie istniała. Matematyka uczy radzenia sobie z problemami, logicznego myślenia i szukania nowych rozwiązań.
Matematykę studiować możesz zarówno na politechnikach, jak i uniwersytetach. Ukończenie studiów I stopnia na politechnice da Ci tytuł inżyniera, zaś studia na uniwersytecie – tytuł licencjata.
Studia II stopnia, zarówno na politechnice, jak i na uniwersytecie dadzą ci tytuł magistra.
Czytaj więcej: Studia matematyczne
Studia medyczne zaliczają się do tych najbardziej obleganych. Co jest przyczyną ich popularności? Jak wyglądają perspektywy absolwentów? Od lat w czołówce najbardziej obleganych kierunków znajduje się medycyna.
Z tego powodu progi punktowe na te studia są naprawdę wysokie. Studia medyczne są niezwykle wymagające, ale ich ukończenie gwarantuje pracę w zawodzie cieszącym się niezwykłym prestiżem.
Do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu wymagane jest ukończenie pięcioletnich, jednolitych studiów, odbycie 13 miesięcznego stażu zawodowego oraz zdanie Państwowego Egzaminu Lekarskiego.
Czytaj więcej: Studia medyczne
Fascynują cię morza i oceany i to właśnie z nimi chciałbyś związać przyszłość zawodową? Sprawdź, jakie kierunki morskie oferują uczelnie wyższe i jaką pracę będziesz mógł znaleźć, kończąc jeden z tych kierunków.
Oceanografia to interdyscyplinarna nauka łącząca elementy biologii, fizyki, meteorologii i geofizyki. Oceanotechnika to kierunek studiów, na którym poznasz tajniki konstrukcji statków i obiektów pływających.
Kolejnym morskim kierunkiem jest nawigacja. Studiując go, dowiesz się, jak określać bieżące położenie środków transportu i jak wyznaczać optymalną drogę do celu.
Czytaj więcej: Studia morskie
Muzyka to nie tylko twoja pasja, ale również sposób na życie? Chciałbyś związać z nią swoją przyszłość zawodową? Studia muzyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia.
Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia muzyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta, setki godzin poświęconych na ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności.
Sam talent nie wystarczy, by osiągnąć sukces na polu artystycznym – tu niezbędna jest samozaparcie i dyscyplina. Jakie wyższe uczelnie mogą zaoferować ci studia muzyczne?
Czytaj więcej: Studia muzyczne
Pedagog to nie tylko zawód – to przede wszystkim powołanie. Tylko osoby, które je czują, powinny decydować się na studia pedagogiczne. Praca wychowawcy daje satysfakcję, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością.
Warto o tym pamiętać. Pedagogika to nauka społeczna, która charakteryzuje się dużą interdyscyplinarnością: obejmuje swoim zakresem wszystkie formy kształcenia dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz opieki nad osobami starszym czy borykającymi się z życiowymi trudnościami.
Czytaj więcej: Studia pedagogiczne
Prawo to jeden z bardziej obleganych kierunków. Świadczy to o prestiżu, jakim cieszą się te studia. Z drugiej strony duża ilości absolwentów powoduje, że rynek pracy staje się nimi przesycony.
Studia prawnicze są studiami jednolitymi. Trwają pięć lat i nie występuje na nich podział na studia licencjackie i magisterskie. Pierwszy rok studiów to przedmioty „wprowadzające”: logika, historia prawa, filozofia, ekonomia, socjologia, język łaciński.
Podczas kolejnych lat zapoznasz się praktycznie z każdą gałęzią prawa: prawem administracyjnym, karnym, cywilnym, finansowym, europejskim, handlowym, gospodarczym.
Czytaj więcej: Studia prawnicze
Rolnictwo w XXI wieku oprócz wiedzy biologicznej i chemicznej wymaga również doskonałej znajomości marketingu, zarządzania, ekonomii i nowoczesnych technologii.
Tego właśnie nauczysz się studiując rolnictwo oraz inne, pokrewne kierunki. Na studiach rolniczych poznasz od podstaw zasady prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
Studia mają charakter przyrodniczo-techniczny: obejmują podstawowe dyscypliny przyrodnicze, ale także wiedzę z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i organizacji gospodarstw, rynku produktów rolniczych i zastosowań informatyki w rolnictwie.
Czytaj więcej: Studia rolnicze
Interesuje cię społeczeństwo, jego historia i procesy, jakie w nim zachodzą? Tymi zagadnieniami zajmują się studia społeczne badające strukturę i dzieje społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju.
Do studiów społecznych zaliczamy m.in. socjologię, pracę społeczną, psychologię czy politologię. Studiując socjologię poznasz zasady funkcjonowania społeczeństwa oraz zmiany, jakie możemy w nim zaobserwować.
Praca społeczna to kierunek, który przygotuje cię do niesienia pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka.
Czytaj więcej: Studia społeczne
W zdrowym ciele - zdrowy duch. Ale sport to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia. To także przyszłościowy kierunek studiów. Lubisz ruch, rywalizację, adrenalinę i wysiłek?
W przyszłości chciałbyś wykonywać aktywną pracę, a myśl o ośmiu godzinach spędzonych za biurkiem po prostu cię przeraża? Studia sportowe to może być to „coś”, co spełni twoje wymagania.
Kierunki sportowe studiować możesz przede wszystkim na Akademii Wychowania Fizycznego. AFW-y znajdują się m.in. w Warszawie, w Poznaniu, w Krakowie, w Gdańsku, w Katowicach, we Wrocławiu.
Czytaj więcej: Studia sportowe
Fascynuje cię różnorodność wierzeń różnych narodów i grup etnicznych? Pragniesz poznać filozoficzne aspekty religii? Chciałbyś zgłębić tajniki prawa kanonicznego?
Możliwe, że zainteresować może cię jeden z trzech, naprawdę niszowych kierunków: teologia, religioznawstwa, prawo kanoniczne. Teologia to dyscyplina wiedzy, która, za pomocą metod filozoficznych stara wyjaśnić się relację między światem a Bogiem.
Będąc absolwentem tych studiów, pracy szukać możesz w kościelnych i świeckich instytucjach zajmujących się działalnością edukacyjno-kulturową oraz profilaktyką społeczną.
Czytaj więcej: Studia teologiczne
Kochasz zwierzęta i chciałbyś związać z nimi swoją karierę zawodową? Może zainteresować cię jeden z dwóch kierunków: weterynaria lub zootechnika!
Podczas studiów na kierunku weterynaria nauczysz się oceniać stan zdrowia zwierząt, zapobiegać, rozpoznawać i leczyć choroby, wykonywać zabiegi chirurgiczne.
W toku nauki zapoznasz się również z zagadnieniami związanymi z ochroną zdrowia publicznego i bezpieczeństwem żywności. Absolwenci tego kierunku uzyskują tytuł zawodowy lekarza weterynarii.
Czytaj więcej: Studia weterynaryjne
Studia wojskowe to idealny wybór dla osób, które swoją przyszłość chciałby związać z polskim wojskiem. Kończąc kierunek wojskowy, oprócz tytułu magistra, uzyskasz oficerski stopień podporucznika oraz gwarancję zatrudnienia w armii.
W czasie trwania studiów wojskowych uczelnia zapewnia bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie. Studenci otrzymują również uposażenie – jego wysokość uzależniona jest od roku studiów: na pierwszym roku wynosi ono około 1000 zł, ale na ostatnim już około 2000 zł. Wybierając studia wojskowe, musisz pamiętać o tym, że studenci są skoszarowani, obowiązuje ich wojskowa dyscyplina...
Czytaj więcej: Studia wojskowe
W dzisiejszych czasach sprzedać można wszystko – trzeba tylko wiedzieć, jak skutecznie zareklamować dany produkt. Dlatego też taką popularnością cieszą się studia związane z marketingiem i zarządzaniem.
Studiując zrządzanie, zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę na temat funkcjonowania organizacji biznesowych i wykorzystywania w tych obszarach różnorodnych metod analitycznych i organizatorskich.
Program studiów obejmuje wiedzę z zakresu organizacji przedsiębiorstwa, zarządzania przedsiębiorstwem i finansami, ekonomii, marketingu...
Czytaj więcej: Studia zarządzanie i marketing
W jakim mieście studiować? Jaką uczelnię i jakie studia wybrać? Sprostanie tym pytaniom wcale nie jest takie trudne. Odpowiedzią na wszystkie niewiadome jest pewność. Musimy wiedzieć czego chcemy się uczyć i w jakim celu.
Reszta pozostanie tylko kwestią wyboru. „Ale żeby dobrze wybrać, należy zapoznać się z ofertami wielu uczelni!” – ktoś może powiedzieć. Oczywiście, że tak.
Warto przejrzeć ich jak najwięcej. „Ale w takim razie, należałoby odwiedzić każde miasto, w którym znajduje się szkoła wyższa!” – Ale po co? Wszystko znajdziecie poniżej
MIASTA AKADEMICKIE |
kierunek |
wynagrodzenie ogółem brutto |
---|---|
5700 |
|
4900 |
|
4700 |
|
4500 |
|
4200 |
|
4300 |
|
4300 |
|
4100 |
|
4300 |
(źródło zarobki.pracuj.pl)
POPULARNE KIERUNKI STUDIÓW |
czytaj dalej stacjonarne czy niestacjonarne
Co roku przed tym problemem staje większość abiturientów. Próbują rozwiązać ten problem różnymi sposobami, ale często spotyka się głosy, że jednak to nie to, czego oczekiwali i prawdopodobnie spróbują się przenieść na inny kierunek czy do innej uczelni.
Wypróbuj nasze nowe narzędzie: wyszukiwarka uczelni w Polsce
Wybór uczelni wyższej to jedno ale prawdziwy problem może pojawić się przy decyzji o miejscu zamieszkania. Wielu studentów podążając za marzeniami i ku wspaniałej karierze zawodowej podejmuje się wyjazdów z rodzinnych miast, by móc rozpocząć nowy etap w życiu, w nowym miejscu.
Od wielu lat trwa spór, bądź raczej dylemat, wśród przyszłych studentów nad rodzajem tymczasowego mieszkania. Rozpoczynając poszukiwania z pewnością każdy weźmie pod uwagę kilka czynników: niskie koszty, które pozwolą opłacić kawałek prywatnej przestrzeni wraz z możliwością przygotowania obiadu przynajmniej co drugi dzień, a także udogodnienia w postaci lokalizacji, warunków do nauki i znakomitych okoliczności do imprez z przyjaciółmi.
Niestety, nie zawsze możliwe jest połączenie wszystkiego razem.
Jednak jest kilka ciekawych opcji, a każda z nich posiada oczywiście swoje wady i zalety. Pierwszą z nich jest dom studencki, tzw. akademik, który jest zbiorowym miejscem zamieszkania studentów w podobnym wieku. Innym wariantem jest wynajęcie mieszkania w dowolnej lokalizacji wraz z kilkoma dowolnymi znajomymi, dzięki czemu uzyskamy pełną swobodę.
Jeśli zaś jesteś osobą, która pragnie skupić się na nauce w ciszy i spokoju, dobrą opcją może być tzw. stancja, czyli wynajęcie jedynie pokoju w mieszkaniu właściciela, mając dostęp także do podstawowych funkcji w innych pomieszczeniach.
Rekrutacja na studia w Białej Podlaskiej |
---|
Filia AWF w Białej Podlaskiej |
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II |
Rekrutacja na studia w Białymstoku |
---|
Politechnika Białostocka |
Uniwersytet w Białymstoku |
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku |
Rekrutacja na studia w Bielsko Białej |
---|
Akademia WSB w Cieszynie |
Uniwersytet Bielsko-Bialski |
Rekrutacja na studia w Cieszynie |
---|
Akademia WSB w Cieszynie |
Rekrutacja na studia w Częstochowie |
---|
Politechnika Częstochowska |
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie |
Rekrutacja na studia w Elblągu |
---|
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu |
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu |
Rekrutacja na studia w Gliwicach |
---|
Akademia WSB w Gliwicach |
Rekrutacja na studia w Jeleniej Górze |
---|
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze |
Rekrutacja na studia w Koszalinie |
---|
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie |
Politechnika Koszalińska |
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie |
Rekrutacja na studia w Kwidzynie |
---|
Powiślańska Szkoła Wyższa |
Rekrutacja na studia w Nowym Sączu |
---|
Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu |
Rekrutacja na studia w Nowym Targu |
---|
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu |
Rekrutacja na studia w Olsztynie |
---|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie |
Rekrutacja na studia w Opolu |
---|
Politechnika Opolska |
Uniwersytet Opolski |
Uniwersytet WSB Merito Opole |
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu |
Rekrutacja na studia w Radomiu |
---|
Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu |
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu |
Rekrutacja na studia w Rybniku |
---|
Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku |
Rekrutacja na studia w Siedlcach |
---|
Uniwersytet w Siedlcach |
Rekrutacja na studia w Słupsku |
---|
Uniwersytet Pomorski w Słupsku |
Rekrutacja na studia w Toruniu |
---|
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu |
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze |
---|
Uniwersytet Zielonogórski |
Rekrutacja na studia w Żywcu |
---|
Akademia WSB w Żywcu |
Rekrutacja na studia w Białymstoku |
---|
Politechnika Białostocka |
Uniwersytet w Białymstoku |
Rekrutacja na studia w Bielsko Białej |
---|
Uniwersytet Bielsko-Bialski |
Rekrutacja na studia w Częstochowie |
---|
Politechnika Częstochowska |
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie |
Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim |
---|
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim |
Rekrutacja na studia w Kielcach |
---|
Politechnika Świętokrzyska |
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach |
Rekrutacja na studia w Koszalinie |
---|
Politechnika Koszalińska |
Rekrutacja na studia w Olsztynie |
---|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie |
Rekrutacja na studia w Opolu |
---|
Politechnika Opolska |
Uniwersytet Opolski |
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu |
Rekrutacja na studia w Radomiu |
---|
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu |
Rekrutacja na studia w Rzeszowie |
---|
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza |
Uniwersytet Rzeszowski |
Rekrutacja na studia w Siedlcach |
---|
Uniwersytet w Siedlcach |
Rekrutacja na studia w Słupsku |
---|
Uniwersytet Pomorski w Słupsku |
Rekrutacja na studia w Toruniu |
---|
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze |
---|
Uniwersytet Szczeciński – Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze |
Uniwersytet Zielonogórski |
Muszę zgodzić się z wypowiedzią Olki, skończenie kierunku którym nie jesteś zainteresowana jest całkowicie bez sensu. Ja się odważyłam i poszłam w kierunku IT, zaczęłam podyplomówkę Tester oprogramowania na WSKZ, robię już drugi semestr a nikt we mnie nie wierzył. Róbcie to co lubicie szczególnie, że teraz jest duży wybór przeróżnych kierunków i zmiana branży jest łatwiejsza niż kiedykolwiek!
Witam! Wybór studiów to zawsze kwestia indywidualna. Każdy kto chce podjąć studia I stopnia na dobrej uczelni to zapraszam z tego miesjca do zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Bankowej. Warunki rekrutacji oraz pełną listę kierunków i specjalności znaleźć można na naszej stronie wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Dodam, że zapisując się na studia do 30 maja można zaoszczędzić 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku. Nie pobieramy także opłaty wpisowego. Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia?
Jakie studia wybrać? Z pewnością takie, które będą cię interesować. Największą głupotą jest iść na studia tylko dlatego, że dany kierunek wydaje nam się "przyszłościowy". Ja poszłam na coaching, choć wiele osób mi to odradzało... Teraz robię podyplomowe i uważam, że to najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać.
Wydaje mi sie, ze przyszlosciowa jest np. medycyna i weterynaria. To trudne kierunki studiow, zawody rowniez wymagaja duzo wysilku umyslowego, jak i fizycznego (lekarz weterynarii musi sobie radzic nie tylko z domowymi zwierzaczkami, ale tez np. hodowlanymi).
ciekawy art w temacie wyboru kierunku https://rodzic.eu/2018/04/11/dlaczego-system-nauczania-bani/
komentarz usunięty ze względu na złamanie regulaminu
Ja się zastanawiam bardzo nad studiami prawniczymi, widzę co się dzieje wśród prawników, jest przesyt na rynku a te studia nie najeżą do najtańszych. Wiadomo, im większa nisza tym droższe studia, z dofinansowaniami jest różnie a stypendia nie dla każdego. Myślałam tez o grafice komputerowej, sporo rysuję i nawet na 18 zażyczyłam sobie maca, żeby robić jakieś lepsze grafiki. Teraz, pracując w wakacje, odłożyłam na iPada Pro i kupiłam go przedwczoraj w iSpocie. Ćwiczę już na nim i jest genialny. Dodatkowo obsługa super, zgadzało się ze studiami, że to w sumie sprzęt do trenowania i okazało się że jak kupiłam iPada u nich to mogę wygrać w konkursie 5000 zł na studia które sama wybiorę. tylko pytanie do Was- które wybrać ?
Jeśli interesujesz się prawem to idź na prawo. Jeśli naprawde pasjonuje cię grafika to nie rezygnuj z tego, zawsze można zaleść prace, po prostu trzeba mieć pomysł na siebie. Pamiętaj że studia są po to żeby się rozwijać i uczyć nawych rzeczy :) Mam nadzieje że pomogłam
Ja polecam kierunek : promocja zdrowia. Sama go studiowałam w szkole American Business Academy i dziś mam dobrze płatną, stałą pracę.
Myślę, że z całą pewnością warto wybierać studia, którymi się interesujesz, bo wtedy jesteś w stanie przyswoić więcej wiedzy. Moja koleżanka poszła na geologię, a teraz zajmuje się badaniem teledetekcyjnym przestrzeni, która ma być chroniona lub na której będa prowadzone inwestycje, a do tego lata dronem. Moim zdaniem dobrze trafiła.
Czyli pewnie Twoja koleżanka korzysta z systemów gis. trochę o tym czytałem na arcanagis, takim branżowym czaspiśmie. Wydaje mi się, że takie wykształcenie rzeczywiście daje spore możliwości na rynku pracy i pewnie warto pójśc na takie studia.
No tak:) Sporo się była w stanie, dzięki takiemu oprogramowaniu nauczyć i nawet gdyby teraz nie prowadziła swojej firmy, to bez problemu znalazłaby pracę w zawodzie.
źć* xD
Zdecydowanie psychologia na wyzszej szkole bezpieczenstwa. Niskie czesne, poziom przyzwoity, kadra jak najbardziej wykwalifikowana, polecam tez tą Uczelnie ze wzgledu na sporo wybor specjalnosci.
ze studiów medycznych warto studiować fizjoterapię. ja postawilam na wyższą szkołę mazowiecką i nie narzekam! ciekawe rzeczy się uczę i wiem, że w przyszłości będę zajmować się rzeczami, którymi lubię.
ale polskiego to chyba cię w tej wyższej szkole mazowieckiej już nie nauczyli
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Łódź
Warszawa
Kraków
Poznań
Katowice i woj. śląskie
Lublin
Kielce
Wrocław
Opole
Zielona Góra
Bydgoszcz
Toruń
Olsztyn
Szczecin
Gdańsk | Gdynia | Sopot
Rzeszów
Częstochowa
Białystok
Bielsko-Biała
Koszalin
Słupsk
Siedlce
Nowy Sącz
Kalisz
Biała Podlaska
Elbląg
Kwidzyn