Studia na kierunku ekonomia w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku ekonomia w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku ekonomia w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku ekonomia w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Uczelnie w Łodzi oferują swoim studentom atrakcyjne kierunki nie tylko pod względem programowym, lecz także organizacyjnym. Maturzyści muszą więc już na etapie wybrać jeden z trybów, w którym będą się kształcić.

Na studiach ekonomicznych czeka na nich nauka stacjonarna, niestacjonarna lub... online. Warto więc sprawdzić dokładnie, jakie są cechy charakterystyczne każdego z tych trybów i podjąć mądrą decyzję dostosowaną nie tylko do własnych potrzeb, lecz również do możliwości!

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne są wciąż najchętniej wybieranym trybem kształcenia wyższego. Dotyczy to w szczególności uczelni publicznych, na których nauka jest wtedy bezpłatna. Studenci nie muszą uiszczać opłat za czesne, co jest bardzo ważne z perspektywy każdego młodego człowieka.

Przekroczenie progów szkół wyższych wiąże się bardzo często z podejmowaniem pierwszych dorosłych kroków w życiu. Nie każdy jest wtedy jednak w pełni samodzielny i często korzysta z pomocy finansowej rodziców.

Brak opłat za czesne będzie dużą oszczędnością – niewykorzystane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na opłaty mieszkania, akademika czy na zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych.

Zajęcia w trybie stacjonarnym odbywają się od poniedziałku do piątku najczęściej w godzinach porannych aż do popołudnia. Nie jest to jednak regułą. Nie mniej kształcenie dzienne pomoże studentom wyznaczyć stały rytm pracy, nauczyć ich dobrej organizacji i pozwolić na systematyczność w nauce.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne dziś cieszą się także coraz większym zainteresowaniem. Należy odczarować więc mity z nimi związane. Ich studenci muszą bowiem zrealizować dokładnie taki sam program kształcenia jak osoby kształcące się w trybie dziennym. Studenci przystępują również do wszystkich egzaminów i kolokwiów, a część materiału teoretycznego opanowują często we własnym zakresie.

Ta realizacja obydwa się najczęściej podczas weekendowych zjazdów lub w ramach studiów w trybie wieczorowym. Wtedy też zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, co często wiąże się i tak z całym dniem spędzonym na uczelni.

Przed przystąpieniem do rekrutacji warto sprawdzić więc na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich, jak wygląda organizacja zajęć.

 

Studia online

Uczelnie w Łodzi postanowiły również pójść z duchem czasu i przygotowywać propozycję kształcenia w trybie online. Wtedy też studenci przez znaczną część semestru zdobywają wiedzę za pośrednictwem platform e-learningowych.

Nie oznacza to jednak, że w ramach tego trybu nie ma zajęć w siedzibie szkoły wyższej. Nic bardziej mylnego – studenci także spotykają się na klasycznych ćwiczeniach, ich częstotliwość została jednak zminimalizowana. Należy pamiętać również o tym, że zarówno studia niestacjonarne, jak i online są płatne.

 

Jak podjąć decyzję?

Niektórzy maturzyści z łatwością podejmą decyzję. To szczęście nie spotyka jednak każdego przyszłego studenta. Przedstawiamy więc szereg wskazówek, które być może sprawią, że wybór odpowiedniego trybu kształcenia nie będzie wcale tak trudny.

Należy pamiętać przede wszystkim o analizie finansowej. To ona pozwoli określić, czy danego kandydata (i często jego rodziców) jest stać na studia niestacjonarne, gdzie opłaty czesnego oscylują często w okolicach kilku tysięcy złotych. Warto również zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami wobec nauki wyższej – wtedy też można skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy zawodowego.

Kopalnią podpowiedzi staną się także wszelkie fora internetowe, gdzie swoimi refleksjami dzielą się inni studenci.

 

Sprawdź 

Studia w Łodzi

Ekonomia w Łodzi

Studia ekonomiczne w Łodzi

Kierunki studiów w Łodzi

WSZYSTKO O KIERUNKU EKONOMIA - ŁÓDŹ

Komentarze (0)