Studia na kierunku Ekonomia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Ekonomia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Ekonomia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Ekonomia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne nazywane są studia dziennymi. Określane są tak przede wszystkim dlatego, że przypominają nieco formę kształcenia podobną do tej, którą znamy ze szkoły średniej. Studia dzienne polegają na uczęszczaniu na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku. Zajęcia rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.

Stacjonarny tryb kształcenia ma to do siebie, że umożliwia studentom lepszy, aktywniejszy kontakt z wykładowcą podczas zajęć. Daje możliwość prowadzenia dłuższych dyskusji, zadawania liczniejszych pytań, a nawet w razie potrzeby możliwość powtórzenia pewnego materiału.

Osoby planujące studia w uczelniach publicznych powinny zainteresować się aspektem finansowym, który związany jest z dzienną formą nauki. Otóż, w uczelniach publicznych studia stacjonarne są bezpłatne. Ale wyłącznie w uczelniach publicznych.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne to tak naprawdę dwie formy kształcenia, a więc studia wieczorowe i studia zaoczne. Studia wieczorowe są znacznie mniej popularne i zdecydowanie rzadziej oferowane są przez uczelnie. Ponadto, należy zwrócić uwagę na fakt, iż zdarza się że są one wieczorowe tylko z nazwy i czasami zajęcia w ich ramach prowadzone są przez cały dzień.

Omawiając studia niestacjonarne bardziej należy skupić się na formie zaocznej, która wybierana jest zdecydowanie częściej. Studia zaoczne bardzo często nazywane są studiami weekendowymi, ponieważ zajęcia w ich ramach odbywają się w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Studenci zjawiają się na uczelni, aby uczestniczyć w tzw. zjazdach, które organizowaną są zwykle co dwa tygodnie.

Opisując kształcenie na studiach niestacjonarnych nie sposób nie wspomnieć o aspekcie finansowym. Zastanawiając się nad podjęciem nauki w tym trybie należy pamiętać o tym, że studia niestacjonarne są płatne. Wszędzie. Niezależnie od tego, czy jest to uczelnia publiczna czy niepubliczna.

 

Jak podjąć decyzję?

Decyzja o wyborze formy kształcenia wcale nie musi być trudna. Wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na kilka pytań i pomyśleć o tym, na czym chcemy skupić się najmocniej. Studenci mają różne plany na studia w Lublinie. Niektórzy pragną skupić się wyłącznie na nauce i uczęszczaniu na zajęcia. Inni planują podjąć jakąś pracę i obowiązki z nią związane łączyć z tymi, jakie czekają na uczelni.

Co zrozumiałe, większość studentów zaocznych pracuje. Od poniedziałku do piątku wykonują obowiązki związane ze swoim zatrudnieniem, a w weekendy uczestniczą w zajęciach. Prawdą jest, że podjąć pracę jest znacznie łatwiej, gdy studiuje się w weekend. Można wtedy wszystko sobie poukładać, uporządkować i nie ma ryzyka pogubienia się we wszystkich obowiązkach. Oczywiście, nie można skreślać studentów dziennych, którzy również chcieliby podjąć pracę. Nie ma rzeczy niemożliwych, choć łączenie obowiązków zawodowych i studenckich w obszarze studiów dziennych wymaga większych pokładów energii.

Studia dzienne i studia zaoczne wymagają nieco innego podejścia do nauki. Gdy uczymy się weekendowo, wymagana jest od nas większa samodzielność. W zaocznej formie kształcenia po prostu nie ma tak dużo czasu na to, aby każdy element wymaganego programu omawiać na zajęciach. Dlatego jego część należy zgłębić we własnym zakresie.

Warto podkreślić, że studia stacjonarne i niestacjonarne posiadają jedną i fundamentalną cechę wspólną. Jest nią program nauczania. Studenci zdobywają taką samą wiedzę, rozwijają identyczne umiejętności, a także otrzymują dyplom, otwierający podobne możliwości zawodowe.

Sprawdź

Kierunki studiów w Lublinie

Studia ekonomiczne

​Studia ekonomiczne w Lublinie

Ekonomia w Lublinie

WSZYSTKO O KIERUNKU EKONOMIA - LUBLIN

Komentarze (0)