Dlaczego warto iść na studia na kierunku psychologia w Poznaniu?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku psychologia w Poznaniu?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku psychologia w Poznaniu?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku psychologia w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku psychologia stanowią jedną z popularniejszych propozycji kształcenia, którą charakteryzuje również bardzo długa tradycja akademicka. Czy to wystarczające powody, by rozpocząć kształcenie właśnie o tym profilu? Analizujemy dokładnie, czy warto iść na studia na kierunku psychologia! Poniżej czeka garść bardzo przydatnych informacji!

 

Jakie wykształcenie otrzymasz?

Wiedza czy umiejętności? Co dzisiaj jest ważniejsze na rynku pracy? Oczywiście – umiejętności są bardzo wysoko cenione, ale muszą być one oparte na bardzo rzetelnej wiedzy. Dlatego też jeśli maturzyści wybirają studia na kierunku psychologia w Poznaniu, muszą mieć świadomość, że czeka ichcałkiem sporo zakuwania!

W siatce znalazły się wykłady teoretyczne poświęcone różnorodnym odmianom psychologii, filozofia, statyka czy metodologia badań.

Rozbudowany program kształcenia pokazuje, jak interdyscyplinarną nauką jest psychologia. Ten profil kształcenia będzie zatem warty rozważenia dla osób, które chciałyby znacząco usystematyzować swoje zainteresowania i przekuć je w specjalistyczną wiedzę. Pierwsze lata kształcenia na tym kierunku pomogą stopniowo poszerzać kwalifikacje z różnorodnych obszarów psychologii. Przykładowo będą to kwestie związane z psychologią:

  • osobowości;
  • różnic indywidualnych;
  • procesowej;
  • motywacji;
  • poznawczej itd.

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Kierunki takie jak psychologia warto wybrać przede wszystkim ze względu na intensywny rozwój umiejętności. Trudno jest sobie bowiem wyobrazić terapeutę, który nie potrafi przeprowadzić dobrego wywiadu lub po prostu rozmawiać ze swoimi pacjentami i klientami. Studia psychologiczne wypełnia wiele ćwiczeń praktycznych, dzięki którym można skutecznie rozwijać kompetencje niezbędne w codziennej pracy.

Uczelnie w Poznaniu czuwają nad jakością kształcenia swoich studentów i dążą do tego, by było ono jak najbardziej wszechstronne. Wielkopolskie ośrodki akademickie nie zapominają o tym, jak cenione są wysoko rozwinięte kompetencje na aktualnym rynku zatrudnienia.

O jakie kwalifikacje studenci zadbają zatem w szczególności podczas kształcenia wyższego?

  • O merytoryczną komunikację – to jedna z podstawowych kompetencji psychologicznych. Pozwala na dotarcie do problemów różnorodnych pacjentów i klientów – dzieci, osób starszych czy osób borykających się z uzależnieniami.

  • O analityczne myślenie – sprawne łączenie faktów i wydarzeń, wysuwanie wniosków, analiza zachowań: to te elementy sprawiają, że dobry psycholog potrafi trafnie zdiagnozować problemy swoich pacjentów i klientów. Umiejętności analitycznego myślenia można się zatem nauczyć – pomogą w tym wykłady i ćwiczenia z logiki itd.

  • O kompetencje miękkie – one również pełnią bardzo ważną rolę podczas codziennej pracy psychologa. Bez empatii, współodczuwania czy tolerancji bardzo trudno byłoby nawiązać więź podczas prowadzenia psychoterapii, kursów czy szkoleń. Warto pamiętać, że praca psychologa sprawia, że nie raz zetknie się on z bardzo trudnymi sytuacjami, które wymagają zrozumienia.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Coraz częściej słyszy się o tym, że osoby, które skończyły studia takie jak psychologia mają problem ze znalezieniem dobrej pracy. Czy tak jest w rzeczywistości i czy można uniknąć losu niektórych absolwentów tego kierunku? Jak najbardziej – pamiętaj jednak o tym, by już w trakcie kształcenia wyższego zastanowić się nad tym, co chciałbyś robić w przyszłości!

Dziś zdobycze wielu nauk psychologicznych są wykorzystywane w wielu skrajnie różnych dziedzinach. Coraz mniej zaczynają dziwić odmiany psychologii związane ze sportem, biznesem, dietetyką czy zarządzaniem. Zastanów się zatem odpowiednio wcześnie, który tych obszarów jest ci najbliższy.

Dziś nieustannie zwiększa się świadomość na temat zachowywania wewnętrznej harmonii i równowagi. Psychologowie nie muszą wcale pracować wyłącznie w ośrodkach terapeutycznych. Obecnie także coraz większym zainteresowaniem cieszą się zawody związane z coachingiem, mentoringiem, zbilansowanym trybem życia.

Sprawdź

Studia psychologiczne w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - POZNAŃ

Komentarze (0)