Studia na kierunku psychologia w Poznaniu – rankingi

Komentarze (0)

Studia na kierunku psychologia w Poznaniu – rankingi

Komentarze (0)
Studia na kierunku psychologia w Poznaniu – rankingi

Studia na kierunku psychologia w Poznaniu – rankingi

 

Jakie uczelnie i kierunki są brane pod uwagę?

W Polsce dużą popularnością cieszą się rankingi kierunków oraz uczelni. Ich naczelną ideą jest rzetelna ocena poszczególnych ośrodków akademickich. To doskonała podpowiedź dla maturzystów, którzy chcieliby zaplanować swoje kształcenie wyższe, ale zupełnie nie wiedzą, od czego zacząć.

Jeden z najpopularniejszych rankingów porównuje poziom edukacyjny uczelni publicznych, niepublicznych czy poszczególnych kierunków. To zestawienie ma charakter ogólnopolski.

Tego typu rankingi charakteryzuje i tak dość duży poziom ogólności. Co to oznacza w praktyce? Nie znajdziesz w nich informacji na temat poszczególnych wydziałów. Zastanawiasz się zapewne, jak oceniane są także poszczególne kierunki. Konkurencjom zostają poddawane poszczególne obszary kształcenia, a psychologia w Poznaniu znalazła się w grupie kierunków społecznych.

Jak jednak wypadają uczelnie w Poznaniu, jeśli chodzi o tego typu zestawienia? Jeżeli chodzi o kształcenie na kierunkach psychologicznych, to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się na wysokiej pozycji, która sprawia, że ta szkoła wyższa znalazła się w pierwszej dziesiątce uczelni, które mają w swojej ofercie kształcenie psychologiczne.

 

Co wpływa na pozycję danej uczelni i kierunku w rankingu?

Przyjrzeliśmy się bliżej temu najpopularniejszemu rankingowi i sprawdziliśmy, jakie czynniki brane są pod uwagę przez komisję. Okazuje się, że elementów, które wpływają na pozycję danej uczelni, jest naprawdę dużo. Warto pamiętać, że tego typu rankingi stworzone zostały wyłącznie z myślą o przyszłych studentach. Każdy maturzysta dzięki takiemu zestawieniu może wzbogacić się o dodatkowe informacje, które pomogą mu podjąć odpowiednią decyzję.

Oto lista przykładowych kryteriów i wskaźników, które mają największy wpływ na rankingową pozycję:

  • ocena przez kadrę akademicką – wystawiają ją profesorowie belwederscy oraz doktorzy habilitowani;
  • ekonomiczne losy absolwentów poszczególnych uczelni i kierunków – w tym obszarze oceniana jest wysokość zarobków;
  • wskaźnik kategorii naukowej;
  • akredytacje – ważne jest to, czy dana uczelnia posiada ocenę wyróżniającą praz inne akredytacje międzynarodowe;
  • poziom osób przyjętych na studia – to jasny wskaźnik, który pokazuje, jakie uczelnie wybierają najzdolniejsi maturzyści;
  • publikacje w Polsce, cytowalność;
  • publikacje międzynarodowe;
  • procent studentów zagranicznych itd.

 

Cała lista wskaźników jest naprawdę długa. Łatwo można dzięki temu wysnuć wnioski, żeby znalezienie się na wysokim miejscu w rankingu wiąże się wyłącznie z wysokimi standardami kształcenia.

 

Czy należy sugerować się rankingiem?

Rankingi mogą być bardzo dobrą podpowiedzią dla osób, które nie wiedzą, jaką szkołę wyższą wybrać i w jakim mieście studiować. Czy jednak zawsze należy restrykcyjnie podchodzić do zaprezentowanych wyników? Oczywiście, że nie. Nie podważamy słusznego celu każdego takiego rankingi. Pokazujemy jednak, że każde takie zestawienie cechuje jednak pewna doza ogólności.

Co zatem należy zrobić, by podjąć jak najlepszą decyzję? Warto pamiętać, że na efektywną naukę składa się znacznie więcej czynników. Elementy takie jak cytowalność nie będą miały w tym przypadku aż takiego znaczenia. A praktyczna strona kształcenia wyższego nie zawsze odzwierciedla miejsce na podium.

Jakie jeszcze elementy mogą wpłynąć na zadowolenie związane z wyborem konkretnej uczelni i kierunku? Oto propozycje niektórych z nich:

  • atmosfera;
  • przygotowanie wykładowców do zajęć i ich komunikacja ze studentami;
  • dostęp do nowocześnie wyposażonych sal;
  • kwestie organizacji zajęć;
  • szanse na otrzymanie stypendium;
  • dostęp do różnorodnych praktyk, staży czy wolontariatów.

 

Kiedy zatem można poddać weryfikacji właśnie te kwestie? Chociażby podczas drzwi otwartych! To idealna okazja, by poznać innych studentów, porozmawiać z wykładowcami i zadać nurtujące nas pytania. Najważniejsze jest to, by wybrać taką uczelnię, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb! Podczas poszukiwań idealnej szkoły wyższej możesz śmiało posiłkować się rankingiem, ale nic nie zastąpi twojej własnej dociekliwości!

Sprawdź

Studia psychologiczne w Poznaniu

Studia psychologiczne

Studia w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - POZNAŃ

Komentarze (0)