Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
W tym roku niemal wszystkie ośrodki akademickie w Polsce musiały znacząco zmienić formę organizacyjną zajęć. Jest to związane z pandemią COVID-19, która wymusza społeczną izolację oraz ograniczenie wszelkich kontaktów. Jak zatem w takich warunkach zdobywać wiedzę? Czy jest to w ogóle możliwe? Zarówno uczelnie w Polsce, jak i w całym kraju wprowadzają zmiany – wszystkie zajęcia odbywają się bowiem w formie on-line.
Taka forma nauki stała się teraz codziennością dla studentów dziennych. Niektóre szkoły wyższe (zwłaszcza te niepubliczne) znacznie wcześniej zaczęły korzystać z dobrodziejstw, które oferowane są przez platformy e-learningowe. Studia on-line na wielu ośrodkach akademickich stały się zatem jednym z kolejnych trybów kształcenia niestacjonarnego. Dziś uczelnie w Poznaniu nie mają go w swojej ofercie, jednak wszyscy studenci kształcą się zdalnie ze względu na pandemię.
Studia on-line jednak zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością, charakteryzuje je bowiem duży potencjał akademicki. Jak jednak wyglądają wtedy zajęcia? Studenci zdalni pracują na platformach e-learningowych – mają tam dostęp do ćwiczeń, wykładów czy innych materiałów dydaktycznych. Studenci mogą swobodnie łączyć się ze sobą i wykładowcami przez dostępne narzędzia i uczestniczyć w zajęciach z zaciszu własnego domu. Należy podkreślić jednak, że zajęcia w trybie zdalnym i studia on-line różnią się od siebie. Studenci dzienni w teorii nie zmienili swojej formy kształcenia na bardziej elastyczną.
Czy studia on-line będą dobrym wyborem dla każdego studenta? Teoretycznie mogą one każdemu przynieść satysfakcję – w praktyce bywa jednak różnie. Przeanalizuj zatem swoją sytuację i pomyśl, czy właśnie ten tryb kształcenia spełni twoje intelektualne oczekiwania.
Studia on-line sprawdzą się w przypadku osób, które nie dysponują wystarczającą ilością czasu, a chcą jednocześnie zadbać o rozwój swojej wiedzy, umiejętności czy zwyczajnie – kwalifikacji zawodowych. Kiedy zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę?
Studenci on-line mają dostęp do różnorodnych platform e-learningowych. Znajdują się tam ćwiczenia oraz materiały dydaktyczne. Każdy student on-line może się zatem kształcić z dowolnego miejsca na świecie – jedynym warunkiem jest oczywiście dostęp do Internetu.
Nie zapominaj – nauka on-line wymaga także dokładności oraz dyscyplinowania. Złe zarządzanie czasem może przynieść bowiem odwrotne skutki, a wtedy nauka w trybie on-line stanie się koszmarem.
Kuszą cię studia on-line? Sprawdź zatem, jak wyglądają ich plusy i minusy. Kolejny raz podpowiadamy – przeanalizuj dokładnie każdy z tych aspektów i podejmij decyzję dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.
Sprawdźmy na początku, jakie zalety odnaleźć można w zdalnym kształceniu:
elastyczność: to, kiedy sięgniesz po materiały umieszczone na platformie e-learningowej, będzie zależało w dużej mierze od ciebie! Będą tam czekać na ciebie nie tylko treści dydaktyczne, lecz także różnorodne ćwiczenia oraz zadania, weryfikujące poziom twojej wiedzy i umiejętności. Pamiętaj jednak, że taką elastyczność można rozważać zarówno w formie wady, jak i zalety! Na co dzień musi towarzyszyć ci bowiem doskonała organizacja czasu.
Nauka z domu: mieszkasz w małej miejscowości lub na wsi? Wtedy tracisz zapewne bardzo dużo czasu na dojazdy lub towarzyszą ci wysokie koszty związane z wynajmem mieszkania lub akademikiem. Studia on-line pozwalają z kolei na komfortowe zdobywanie wiedzy z zaciszu własnego pokoju.
Możliwość realizacji na innych płaszczyznach: studia on-line wybierane są często przez osoby, które już pracują i chcą jednocześnie wzbogacić swoje kwalifikacje. W wygodny sposób pozwalają one pogodzić ze sobą różnorodne aktywności!
Warto jednak omówić także minusy kształcenia zdalnego. Oto niektóre z nich:
opłaty za czesne: studia on-line (a nie pandemiczne nauczanie zdalne) stanowią pewną formę kształcenia niestacjonarnego, więc wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne. Zastanów się zatem odpowiednio wcześnie, jak wygląda twoja sytuacja finansowa i w oparciu o chłodną analizę podejmij najlepszą decyzję.
Ograniczone życie studenckie: niektórzy być może spojrzą na ten minus z przymrużeniem oka, ale przecież zupełnie nie ma w nim nieprawdy! Studia są bowiem nie tyko czasem wytężonego wysiłku intelektualnego – to także spotkania w gronie znajomych i imprezy. Studia on-line mogą sprawić, że nie posmakujemy życia studenckiego w pełnym wymiarze.
Zmniejszona motywacja do nauki: studia on-line mogą niestety bywać dość rozpraszające; taka forma nauki wymaga naprawdę dużej dyscypliny! Chwilka nieuwagi czy czas spędzony na przeglądaniu mediów społecznościowych mogą bardzo negatywnie odbić się na jakości naszej nauki.
Sprawdź