Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia architektoniczne cieszą się dużym zainteresowaniem maturzystów, którym zależy na pogłębianiu swoich pasji oraz zainteresowań artystycznych oraz technicznych. Dzięki złożonemu programowi nauczania, mogą oni rozwijać się na kilku płaszczyznach jednocześnie. Aby poznać więcej szczegółów na temat kierunku architektura w Bydgoszczy, warto zapoznać się z poniższym artykułem.
Ze względu na interdyscyplinarny program kształcenia na kierunku architektura w Bydgoszczy, studenci będą mieli szansę zdobyć wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk artystycznych, ścisłych oraz technicznych. W planie przewidziano realizacje zajęć z zakresu historii sztuki i architektury, urbanistyki czy materiałoznawstwa. Ponadto studenci zdobędą specjalistyczną wiedzę na temat budownictwa oraz nauk ścisłych, takich jak matematyka czy geometria. Uzyskana wiedza teoretyczna będzie podstawą do rozwijania cennych umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania zawodu architekta.
Kierunek architektura w Bydgoszczy można obecnie realizować na dwóch stopniach kształcenia. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, absolwenci zdobędą wykształcenie inżynierskie. Natomiast studia drugiego stopnia zakończą się nadaniem tytułu magistra.
W programie studiów na kierunku architektura w Bydgoszczy znajdzie się dużo warsztatów, dzięki którym studenci zdobędą szereg cennych umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych.
Przede wszystkim rozwiną zdolności z zakresu architektury i urbanistyki. W toku kształcenia nauczą się zasad projektowania budynków spełniających funkcje mieszkaniowe, usługowe, przemysłowe oraz użyteczności publicznej.
Ponadto dowiedzą się w jaki sposób zastosować w swoich projektach różnorodne konstrukcje, ze szczególnym uwzględnieniem murowanych i szkieletowych. Ważnym elementem nauczania będzie także rozwijanie umiejętności z obszaru rysunku odręcznego oraz malarstwa, co studenci z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Co więcej, rozwiną oni kwalifikacje z zakresu zarządzania oraz nadzorowania procesu projektowego. Studenci nauczą się również podejmować współpracę z firmami budowlanymi oraz deweloperskimi. W tym celu wykształcą także kompetencje miękkie, takie jak zdolność komunikacji i pracy zespołowej. W zawodzie architekta niezwykle ważna jest umiejętność obsługi komputera oraz nowoczesnych programów i narzędzi informatycznych wspomagających proces projektowania. Dlatego też, w planie zajęć znajdą się warsztaty informatyczne oraz te oscylujące wokół tematyki projektowania 3D.
Integralną część studiów będą stanowić praktyki studenckie, dzięki którym studenci zdobędą cenne doświadczenie zawodowe. Co więcej, poznają język obcy oraz specjalistyczną terminologię inżynierską, co zwiększy ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Absolwenci studiów architektonicznych, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, mogą liczyć na ciekawą i przyszłościową pracę zawodową. Przede wszystkim znajdą oni zatrudnienie w biurach projektowych, gdzie z powodzeniem wykorzystają swoje umiejętności.
Ponadto mogą związać swoją przyszłość z firmami deweloperskimi lub budowlanymi. Ciekawą perspektywą jest także praca w biurach urbanistycznych, salonach meblowych czy w firmach zajmujących się projektowaniem wnętrz. Studenci mogą także skupić się na karierze naukowej i zawodowo związać się ze specjalistycznymi wydawnictwami, ośrodkami naukowymi oraz uczelniami wyższymi.
Sprawdź