Studia na kierunku architektura w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku architektura w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku architektura w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku architektura w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Obecnie większość uczelni oferuje możliwość realizacji studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, dzięki czemu każdy ma możliwość wybrania opcji dopasowanej do swoich potrzeb i codziennego trybu życia. Dlatego też przed przystąpieniem do rekrutacji warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami, opisanymi w poniższym artykule.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne nadal cieszą się największym zainteresowaniem studentów, którym zależy na zachowaniu jak największej regularności w nauczaniu. Zajęcia w powyższym trybie kształcenia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.

Kolejną zaletą studiów dziennych jest także ich darmowy charakter. Studenci, którzy aplikują na studia na uczelniach publicznych nie muszą ponosić dodatkowych kosztów. Tym samym każdy ma możliwość zdobycia wykształcenia, bez względu na swoją sytuację finansową. Natomiast nauka na uczelniach niepublicznych jest zazwyczaj dodatkowo płatna. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez konkretne uczelnie.

Dla niektórych wadą studiów stacjonarnych jest napięty harmonogram zajęć, który często uniemożliwia podjęcie pełnoetatowej pracy zawodowej lub innych aktywności. Jednak jak pokazuje przykład wielu studentów, możliwe jest pogodzenie nauki z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia wieczorowe, które zazwyczaj są takimi tylko z nazwy, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych lub popołudniowych. Kolejną opcją są studia online, które odbywają się za pomocą dedykowanej platformy e-learningowej. Jednak warto pamiętać, że wybrane warsztaty wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek architektura w Bydgoszczy, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.

Główną zaletą studiów zaocznych jest możliwość pogodzenia nauki z rozwojem zawodowym na pełen etat. Weekendowy tryb kształcenia umożliwia także realizacje drugiego kierunku i tym samym zyskania wszechstronnego wykształcenia. Zarówno studia zaoczne, jak i online pozwalają na większą mobilność. Tym samym studenci nie muszą przeprowadzać się do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni.

Jednak studia niestacjonarne mają także wady. Jedną z nich jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni. Coraz częściej decydują się one na wprowadzenie atrakcyjnych promocji oraz możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem.

 

Jaką podjąć decyzję?

Przyszli studenci powinni dokładnie przeanalizować zarówno wady, jak i zalety studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, tak aby podjąć w pełni przemyślaną decyzję. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 

  • sytuacja finansowa
  • chęć podjęcia pracy zawodowej na pełen etat
  • chęć realizacji drugiego kierunku studiów
  • możliwość przeprowadzki do innego miasta
  • oczekiwania wobec studiów
  • codzienny tryb życia
  • zdolności organizacyjne

 

Tylko po przeanalizowaniu wszystkich istotnych czynników, można mieć pewność, że studia będą dla nas źródłem satysfakcji.

Sprawdź

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

​Studia architektoniczne w Bydgoszczy

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA - BYDGOSZCZ

Komentarze (0)