Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Maturzyści, którzy decydują się kontynuować naukę na studiach wyższych mają możliwość wyboru trybu kształcenia, dopasowanego do ich codziennego trybu życia oraz potrzeb. Jednak przed przystąpieniem do rekrutacji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw danej formy nauczania. W tym celu warto przeczytać poniższy artykuł, w którym przedstawiono szczegółowy opis studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Studia stacjonarne to tryb kształcenia, który jest najczęściej wybierany przez maturzystów, którym zależy na zachowaniu regularności w studiowaniu. Jako że zajęcia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku, możliwe jest zachowanie ciągłości, co może się przełożyć na większą efektywność i uzyskanie lepszych wyników w nauce.
Zaletą studiów stacjonarnych jest także możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych, dzięki czemu każdy ma szansę zdobyć wyższe wykształcenie. Studia realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj dodatkowo płatne.
Jedyną wadą studiów dziennych jest napięty harmonogram zajęć, który wymaga codziennej obecności w siedzibie uczelni, To z kolei uniemożliwia podjęcia pełnoetatowej pracy zawodowej, co dla wielu osób jest dużą przeszkodą. Jednak jak pokazuje przykład wielu studentów, nadal mogą oni znaleźć pracę dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Uczelnie coraz częściej oferują możliwość podjęcia studiów online, na których zajęcia odbywają się poprzez specjalną platformę e-learningową. Należy jednak pamiętać, że na studiach online są realizowane zajęcia, które wymagają obecności studentów w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek dietetyka w Bydgoszczy, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów kształcenia.
Główną zaletą studiów zaocznych jest ich elastyczność, dzięki której studenci mogą pogodzić naukę z rozwojem zawodowym. To pozwala osiągnąć większa samodzielność i niezależność finansową. Ponadto, weekendowy tryb kształcenia umożliwia realizacje drugiego kierunku studiów. Co więcej, zarówno studia zaoczne, jak i online nie wymagają przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni.
Jednak studia niestacjonarne mają także wady. Jedną z nich jest konieczność uiszczenia czesnego za każdy semestr nauki, zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Studenci muszą być także przygotowani na poświęcenie większej ilości czasu na samodzielną naukę i powtarzanie materiału.
Decyzja dotycząca wyboru trybu kształcenia powinna być podjęta po uprzedniej analizie wszystkich istotnych kwestii. Przed przystąpieniem do rekrutacji, warto aby przyszli studenci wzięli pod uwagę następujące czynniki:
Jedną z najważniejszych kwestii, która determinuje ostateczną decyzję, jest sytuacja finansowa. Jednak uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji i możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem.
Sprawdź