Architektura studia w Bydgoszczy

Komentarze (0)

Architektura studia w Bydgoszczy

Komentarze (0)
Architektura studia w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy na kierunku architektura możesz rozpocząć wyłącznie w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. Nie wszystkie kierunki bowiem pozwalają na to, by skutecznie realizować ich programy kształcenia zaocznie. Na studentów architektury czeka bardzo dużo zajęć oraz ćwiczeń praktycznych, które wymagają dużego zaangażowania i poświęcenia. Zajęcia w trybie dziennym odbywają się zatem bardzo regularnie, a studenci mogą liczyć na nieustanną pomoc ze strony wykładowców, którzy z zaangażowaniem podchodzą do wykształcenia przyszłych architektów. Plusów studiów dziennych jest dużo więcej, a jednym z największych jest możliwość bezpłatnego kształcenia.

 

1. Dla kogo ten kierunek

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się podziwiać wytwory architektury? Katedra Notre-Dame w Paryżu, wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku, wieża telewizyjna w Berlinie, czy chociażby Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – wszystkie te obiekty zaprojektowali architekci. Wzbogacają one przestrzeń miejską, są nie tylko funkcjonalne, lecz stanowią swojego rodzaju ikony i wizytówki miast. Nie od dziś mówi się o tym, że architekci to inżynierowie, którzy muszą mieć wyjątkowo rozwinięty zmysł artystyczny. Projektując nowe budowle, muszą uwzględniać otaczającą je przestrzeń, uwarunkowania historyczne oraz ich funkcjonowanie w przyszłości. To niezwykle odpowiedzialny zawód, który niesie ze sobą wiele satysfakcji.

Studia architektoniczne zadedykowane są wyłącznie dla najzdolniejszych absolwentów szkół średnich. By stać się jednym z nich, musisz być przede wszystkim doskonale obeznany z naukami ścisłymi takimi jak matematyka oraz fizyka. Oprócz tego każdy architekt musi być ponadprzeciętnie uzdolniony plastycznie. Świadomość perspektywy i myślenie przestrzenne powinny iść w parze z finezją i artystycznym wysublimowaniem. Nim wybierzesz te studia, zastanów się, czy jesteś w stanie sprostać wymaganiom, jakie nakładane są na studentów architektury.

 

2. Gdzie studiować

Jeżeli myślisz o rozpoczęciu swojej przygody intelektualnej w Bydgoszczy, to tam również czekają na ciebie studia na kierunku architektura. Możesz je rozpocząć na renomowanym Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, który przygotował dla swoich studentów bardzo ciekawą propozycję kształcenia. Warto pamiętać jednak, że studia w Bydgoszczy to czas wytężonej nauki, ona jednak zaowocuje w przyszłości atrakcyjną i ambitną pracą. Odpowiednio wcześnie prześledź ofertę dydaktyczną, przygotowaną przez ten ośrodek akademicki. Studia architektoniczne są wymagające, mogą jednak sprawiać bardzo dużo satysfakcji osobom, które świadomie podchodzą do własnego rozwoju intelektualnego.


3. Praca po studiach

Studia w Bydgoszczy na kierunku architektura kształcą jedynie najlepszych specjalistów, którzy nie muszą obawiać się o przyszłe zatrudnienie. Absolwenci znajdą bowiem pracę w różnego rodzaju biurach architektonicznych, konstrukcyjnych oraz biurach projektowych. Ta branża nieustannie się rozwija, więc wciąż potrzeba w niej młodych, ambitnych i kreatywnych architektów, którzy nie boją się wyzwań i gotowi są na realizację nowych, odważnych projektów.

Architekci przygotowani są do rozwoju zawdowego nie tylko na arenie lokalnej, lecz także międzynarodowej. Mogą oni podejmować owocną współpracę także z przedstawicielami innych branż – inżynierami budownictwa, czy nawet artystami. Studia architektoniczne w Bydgoszczy przygotowują także swoich absolwentów do zakładania własnej działalności gospodarczej, dzięki której będą mogli wykonywać projekty dla wybranych klientów.

 

4. Program studiów

Pasjonaci architektury muszą mieć świadomość, że czeka ich wiele godzin bardzo intensywnej nauki. Charakter tych studiów ma przede wszystkim ścisły wymiar, więc studenci muszą mieć świadomość, że nauka matematyki, fizyki, czy geometrii wykreślania będzie stanowić podstawę ich kształcenia. To treści obligatoryjne i bez nich doskonałego opanowania nie będzie możliwe przejście do bardziej skomplikowanych elementów nauczania architektonicznego. Studia w Bydgoszczy bogate są w przedmioty takie jak:

  • konstrukcje i instalacje budowlane;
  • projektowanie wspomagane komputerowo;
  • planowanie układów komunikacyjnych;
  • prawo budowlane i wiele, wiele innych.

 

Oprócz tego na studentów czekają zajęcia poświęcone rysunkowi odręcznemu oraz rzeźby. W trakcie ich trwania studenci będą nieustannie rozwijać swoje umiejętności konstrukcyjne, niezbędne w przyszłej pracy. Trzon kształcenia na tym kierunku stanowi jednak poznawanie wszystkich najważniejszych odmian architektury:

  • mieszkaniowej;
  • miejsc pracy;
  • zieleni;
  • użyteczności publicznej itd.

 

Studia architektoniczne wymagają dużego zaangażowania ze strony osób, które się na nich kształcą. Przyszła praca absolwentów tego kierunku oparta jest bowiem na kwalifikacjach wyniesionych ze studiów. Podczas wykonywania tego zawodu liczy się przede wszystkim wiedza – podstawą jest jej umiejętne zastosowanie w praktyce. Architekci wykonują zawód dużej odpowiedzialności, gdyż ich projekty muszą być przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników, a jeden popełniony błąd może być brzemienny w skutkach.

 

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Zanim zdecydujesz się na wzięcie udziału w procedurze rekrutacyjnej, zastanów się, czy posiadasz predyspozycje, które powinna posiadać każda osoba, chcąca dostać się na studia na kierunku architektura. Nie jest to łatwe, liczba miejsc jest bowiem dość mocno ograniczona, tak aby te prestiżowe studia kończyli wyłącznie najlepsi. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy jesteś ponadprzeciętnie uzdolniony plastycznie?
  • Czy nauka matematyki i fizyki nigdy cię nie przerażała?
  • Czy nie boisz się pracy pod presją i posiadasz analityczny umysł?
  • Czy potrafisz myśleć przestrzennie?

 

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że możesz śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w rozbudowanej rekrutacji na studia w Bydgoszczy. Pamiętaj, że aby stać się studentem architektury, musisz – oprócz doskonałych wyników maturalnych – zdać egzamin praktyczny. Najpierw przygotuj się jednak do egzaminu dojrzałości. Szczególny nacisk połóż na naukę matematyki oraz fizyki, ponieważ to one stanowią podstawę rozpatrzenia twojej kandydatury. Podczas wewnętrznego egzaminu praktycznego, który organizowany jest przez uczelnię, będziesz musiał zaprezentować swoje zdolności plastyczne. Czekają cię dwa etapy:

  • pierwszy etap obejmuje rysunek odręczny;
  • pierwszy etap ma charakter testu z wyobraźni przestrzennej oraz kompozycji.

 

To bardzo wyczerpujący czas w życiu każdego kandydata, więc pomyśl o wcześniejszym przygotowaniu. Większość uczelni, które mają w swojej ofercie studia architektoniczne, organizują kursy, a ich celem jest przygotowanie do egzaminu wstępnego. W przypadku architektury decydujące znaczenie ma jego pozytywny wynik, twoim dodatkowym atutem może okazać się bycie laureatem olimpiady przedmiotowej takiej jak:

  • Olimpiada Matematyczna;
  • czy Olimpiada Fizyczna.

 

Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu niezbędnych opłat rekrutacyjnych, ponieważ to dzięki nim twoja kandydatura zostanie rozpatrzona. Gdy już dostaniesz się na listy osób przyjętych, do dziekanatu będziesz musiał dostarczyć zestaw podstawowych dokumentów – skany dowodu, świadectwo maturalne oraz zdjęcia do legitymacji.

 

 

Praca po studiach architektonicznych

Studia na kierunku architektura cieszą się tak dużą popularnością właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. To kierunek, który od wielu lat znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych typów studiów. Jego studenci wierzą, że będą w przyszłości realizować satysfakcjonujące i kreatywne projekty, a ich talent zostanie zauważony oraz doceniony. Warto podkreślić, że rozwój kwalifikacji zawodowych architektów nie powinien się kończyć wraz z otrzymaniem tytuły inżyniera, czy też magistra. Osoby, wykonujące ten odpowiedzialny zawód powinny uzupełniać swoje umiejętności przez cały czas trwania kariery, ponieważ architektura jest nieustannie rozwijającą się dziedziną.

Podstawowe miejsca pracy architektów obejmują:

  • biura architektoniczne;
  • instytucje projektowe;
  • przedsiębiorstwa budowlane;
  • pracownie konstrukcyjne;
  • instytucje takie jak Inspekcja Nadzoru Budowlanego;
  • różnego rodzaju urzędy itd.

 

Studia w Bydgoszczy na kierunku architektura zapewniają międzynarodowe wykształcenie, które pozwala na rozwijanie kariery zawodowej także poza granicami kraju, co znacznie może przełożyć się na zarobki. Architekci w swojej pracy wykorzystują szereg kwalifikacji, uczestniczą bowiem w konstruowaniu wstępnych planów i projektów oraz czuwają nad procesem ich realizacji. W praktyce oznacza to, że wchodzą oni w interakcje z przedstawicielami innych dyscyplin inżynieryjno-technicznych oraz artystycznych. Studia architektoniczne to niewątpliwie wymagający czas, każdy jednak, kto je ukończy, może mieć pewność, że jego ścieżka zawodowa będzie przybierać niezwykły i fascynujący obrót.

Sprawdź

Kierunki studiów w Bydgoszczy

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA - BYDGOSZCZ

Komentarze (0)