Swoją intelektualną przygodę z dietetyką możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Umożliwienie studentom jednej z tych opcji nauki sprawia, że będą mogli oni kształcić się na wymarzonym kierunku niezależnie od barier organizacyjnych. Studia dzienne wciąż pozostają najbardziej popularne i mają postać regularnych spotkań w tygodniu.
Z kolei studia zaoczne to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby, by czas ich nauki wzbogacany był równolegle o chociażby nowe doświadczenia zawodowe. Nauka w trybie niestacjonarnym odbywa się bowiem podczas weekendowych zjazdów naukowych. Warto jedynie pamiętać, że większość materiału teoretycznego studenci muszą przyswoić we własnym zakresie, a nauka zaoczna wiąże się z opłatami za czesne.
1. Dla kogo ten kierunek
Jesteśmy tym, co jemy. Czy znajdzie się dziś osoba, która nigdy wcześniej nie zetknęła się z tym zdaniem? Współcześnie coraz częściej dostrzegamy, że zbilansowana i dobrze dobrana dieta odgrywa wyjątkowo ważną rolę w naszym życiu. Chcemy żyć w zgodzie z potrzebami naszego organizmu i dostarczać mu te składniki, które przyczynią się do naszego zdrowia. Staramy się jeść pięć posiłków dziennie, wzbogacamy dietę o warzywa i owoce, dbamy o odpowiednie nawodnienie. Słowem – nasza świadomość o zdrowym odżywianiu nieustannie się polepsza, z drugiej strony jednak wciąż spotykamy się z chorobami takimi jak otyłość, o której możemy powiedzieć, że stała się chorobą cywilizacyjną.
Wciąż potrzebni są zatem specjaliści, którzy towarzyszyć będą nam na drodze do świadomego odżywiania. Każdy dietetyk bowiem, dzięki swojej specjalistycznej wiedzy, pomoże nam dobrać dietę, odpowiadającą potrzebom naszego organizmu. Przecież każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby żywieniowe – kobiety w ciąży, sportowcy, ludzie cierpiący na różnego rodzaju schorzenia. Studia na kierunku dietetyka stworzone są zatem stworzone dla osób, które marzą, by swoje kulinarne fascynacje, związane ze zdrowym stylem, życia przekuć w zawód. Jeżeli jesteś osobą, która nie tylko kocha smacznie i wartościowo gotować, lecz także interesuje się biologią oraz chemią, to intelektualna przygoda z dietetyką w Bydgoszczy przyniesie ci wiele satysfakcji.
Studia I stopnia (licencjackie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Uczelnie w Bydgoszczy przygotowały bardzo ciekawą ofertę studiów na kierunku dietetyka. To kierunek, który znajduje się w kręgu zainteresowań wielu kandydatów, więc część ośrodków akademickich stara się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Swoją naukę w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego możesz zatem rozpocząć na: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Bydgoskiej Szkole Wyższej oraz Wyższej Szkole Gospodarki. Warto pamiętać, że studia na kierunku dietetyka mają przede wszystkim medyczny profil, więc wiedza przyswajana podczas wszystkich lat nauki ma bardzo ścisły charakter. Naczelnym celem każdej z tych uczelni jest wykształcenie specjalistów, którzy przygotowani będą do godnego wykonywania trudnego zawodu dietetyka.
4. Praca po studiach
Popularność studiów na kierunku dietetyka związana jest z niewątpliwym zapotrzebowaniem na specjalistów właśnie z tej branży medycznej. Uczelnie w Bydgoszczy również dostrzegają możliwości, panujące na aktualnym rynku pracy, dlatego oferta tych ośrodków akademickich jest tak bogata. W praktyce oznacza to, że absolwenci tego kierunku nie muszą martwić się o przyszłe i stabilne zatrudnienie. Dziś dietetycy tworzą grupę zawodową, którą obdarza się największym zaufaniem społecznym. To oni mierzą się z naszymi słabościami i starają się świadomie towarzyszyć nam na drodze do osiągnięcia upragnionej sylwetki.
Studia na kierunku dietetyka przygotowują do pracy w różnego rodzaju ośrodkach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, szpitalach oraz klinikach. Na absolwentów bydgoskich uczelni czeka praca w wielu innych jednostkach żywienia zbiorowego – mogą to być restauracje, szkoły, sanatoria. Oprócz tego wykształceni dietetycy przygotowani są do świadczenia usług z zakresu poradnictwa. Dietetyka to dziedzina, która nieustannie się rozwija i w której to nieustannie dostrzega się nowe możliwości leczniczno-terapeutyczne, dlatego warto ją studiować.
5. Program studiów
Studia dietetyczne mają charakter medyczny. Absolwenci tego kierunku odpowiadają w swojej pracy niejednokrotnie za zdrowie swoich pacjentów oraz klientów. Dlatego też program kształcenia na tym kierunku musi być przemyślany i gwarantujący jedynie rzetelną wiedzę. Studenci swoją przygodę z dietetyką zaczynają od podstaw takich jak:
Te podstawy teoretyczne stanowią bazową wiedzę każdego wykwalifikowanego dietetyka. Ich perfekcyjne opanowanie jest obowiązkiem, ponieważ bez niego niemożliwe byłoby pełne przyswojenie i zrozumienie zagadnień ściśle przylegających do dietetyki:
Studia w Bydgoszczy na kierunku dietetyka mają jeden podstawowy cel – przygotować do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu i uświadomienie, że żywienie każdego człowieka ma charakter indywidualny. Przyszli dietetycy uczęszczają przez to na zajęcia poświęcone psychologii, podczas których doskonalą swoje kompetencje miękkie. Pasjonaci dietetyki mają także do wyboru szereg specjalizacji:
Studia dietetyczne dają bardzo dużo możliwości rozwoju, jeżeli tylko towarzyszy im pasja i zaangażowanie.
Kierunki studiów takie jak dietetyka mają bardzo wiele plusów – rozwijanie pasji, przyswojenie praktycznej wiedzy, możliwość ciekawej pracy w przyszłości. To sprawia, że dietetyka od wielu lat znajduje się na liście najpopularniejszych kierunków. Należy pamiętać jednak, że nie są to studia, na których odnajdzie się każdy absolwent szkoły średniej. Zastanów się zatem:
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to śmiało możesz pomyśleć o wzięciu udziału w procedurze rekrutacyjnej. Pamiętaj, że twoje wyniki maturalne stanowić będą twoją podstawową broń. Na studia dietetyczne dostają się jedynie najlepsi kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę punktów. Przedmioty, które punktowane są podczas rekrutacji, możemy zaliczyć do dyscyplin ścisłych. Możesz wybierać spośród przedmiotów takich jak: biologia, chemia, fizyka, matematyka, czy nawet informatyka oraz geografia. Zastanów się, który wybór przyniesie ci najwięcej korzyści w przyszłości.
Pasjonaci zdrowego odżywiania mają także jeszcze jedną ciekawą możliwość – wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja jedynie dla najlepszych osób, których wiedza wykracza znacznie poza mury szkoły średniej. Laureaci i finaliści takiej olimpiady znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów dietetycznych rozważ:
Pamiętaj również o terminowym uiszczeniu opłat rekrutacyjnych. Gdy już znajdziesz się na liście osób przyjętych, to nie zapomnij o dostarczeniu do dziekanatu zestawu podstawowych dokumentów, wśród których znajdzie się twoje świadectwo maturalne, skany dowodu oraz zdjęcia do legitymacji.
Dziś zawód dietetyka odgrywa bardzo dużą rolę w życiu społecznym. Od kilku lat możemy zaobserwować odwrót od szybkiego, tłustego i bardzo niezdrowego jedzenia, które na początku XXI w. było synonimem postępu. Nic bardziej mylnego, ponieważ to uśpiło naszą czujność i na masową skalę zmagamy się z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość. Z drugiej strony nasza świadomość na temat zdrowego odżywiania nieustannie się zwiększa – chcemy, by nasza dieta była świadoma, pyszna i zdrowa. W praktyce oznacza to, że dietetycy mają ręce pełne pracy.
Studia w Bydgoszczy kształcą jedynie najlepszych specjalistów, którzy mogą rozpocząć pracę w:
Zawodowy rozwój każdego dietetyka zależy od jego własnych ambicji i zainteresowań. Niezależnie od wybranej ścieżki zawodowego rozwoju, dietetycy przygotowani są do świadczenia usług z zakresu poradnictwa. To oni przygotowani są do zaplanowania takiego jadłospisu, który stanowić będzie odpowiedź na zapotrzebowania organizmów klientów.
Każdy dietetyk przygotowany jest do aktywnej pracy związanej z planowaniem jadłospisów, badaniem składu masy ciała klientów oraz do udzielania skutecznej pomocy z walce chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość, anoreksja, czy bulimia. Może on współpracować z przedstawicielami innych branż – lekarzami i psychologami, dzięki czemu holistyczne podejście do zdrowia będzie mogło być realizowane na najwyższym poziomie.
Sprawdź