Kosmetologia

Kosmetologia

Studia na kierunku kosmetologia możesz podjąć na 31 uczelniach publicznych oraz 40 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Kosmetologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Popularne miasta

Pokaż wszystkie

Często wybierane

Filtrowanie
Miasto

Pokaż wszystkie

Kosmetologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku kosmetologia to studia licencjackie lub magisterskie, z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku kosmetologia
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku kosmetologia możesz podjąć na 31 uczelniach publicznych oraz 40 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | kosmetologia - uczelnie >

Opis kierunku

W trakcie studiów studenci nauczą się planować i wykonywać zabiegi kosmetyczne, zabiegi pielęgnacyjne, upiększające i lecznicze, a także stosować kosmetyki, odczytywać ich skład i ustalać ich zastosowanie. Dowiedzą się jak rozpoznawać chorobowe zmiany skóry, jak obsługiwać specjalistyczną aparaturę, a także jak wygląda proces produkcji wyrobów kosmetycznych. Czytaj dalej jak wyglądają studia na kosmetologii.

 

Specjalności

Współczesne studia kosmetologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku kosmetologia: kosmetologia dermatologiczna, kosmetologia medyczna, odnowa biologiczna i wellnes, podologia, wizaż, zarządzanie salonem kosmetycznym. Czytaj dalej specjalności - kosmetologia.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku kosmetologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, matematyka oraz fizyka. Czytaj dalej przedmioty maturalne na kosmetologia.

 

Ile punktów - progi
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na kosmetologię na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 48 pkt. na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 170 pkt. na Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 152 pkt. na Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Czytaj dalej progi punktowe na kosmetologię.
 

Ceny

Studia stacjononarne na kierunku kosmetologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku kosmetologia? Ceny wahają się od 4300 zł do 12250 zł za pierwszy rok studiów. Czytaj dalej ceny - kosmetologia.

 

Praca po studiach

Po studiach można prowadzić własny gabinet kosmetyczny, ale możliwości zawodowych jest znacznie więcej. Studia przygotowują do pracy między innymi w klinikach zdrowia i urody, salonach odnowy biologicznej, salonach SPA i Wellness, uzdrowiskach i sanatoriach. 

Absolwenci Kosmetologii odnajdą się także w laboratoriach firm farmaceutycznych i kosmetycznych, sieciach dystrybucji kosmetyków, działach kontroli jakości, czy firmach zajmujących się surowcami i półproduktami używanymi do wytwarzania kosmetyków. Czytaj dalej jaka praca i zarobki po kosmetologii.

 

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek kosmetologia?

Kosmetologia to studia o profilu medycznym, które cieszą się niegasnącą popularnością. Co to w praktyce oznacza? Dużą liczbę osób chętnych, a co za tym idzie – dużą konkurencję.

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kosmetologia:

  • chemia,
  • biologia,
  • matematyka,
  • fizyka albo fizyka i astronomia.

 

Oczywiście, zdawanie tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym realnie zwiększa szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kosmetologia - zasady rekrutacji

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka wiedza po studiach na kierunku kosmetologia?

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku kosmetologia: podstawy wizażu, kosmetologia upiększająca, technologia form kosmetyku, podstawy podologii, chemia kosmetyczna.

Kosmetologia to nauka zajmująca się profilaktyką chorób skóry oraz jej pielęgnacją, dzięki której można załagodzić efekty starzenia się.

Wiedza w tej dziedzinie obejmuje podstawy medycyny (fizjologię, biologię czy chemię kosmetyczną) oraz zakres wiedzy specjalistycznej.

Program studiów na tym kierunku przemyślany jest tak, aby kształcić najlepszych profesjonalistów, którzy podczas wykonywania wszelkiego rodzaju zabiegów, dysponują przede wszystkim rzetelną wiedzą.

Studenci muszą zatem dogłębnie zapoznać się z dyscyplinami takimi jak dermatologia, medycyna estetyczna, czy alergologia. Osoby, które wybiorą studia na kierunku kosmetologia, nauczą się wykonywania różnego rodzaju zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury.

Ponadto kształcenie na tym kierunku obejmuje przedmioty laboratoryjne takie jak wytwarzanie kosmetyków recepturowych.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • nauki o zdrowiu oraz wiedzą szczegółową z zakresu kosmetologii,
  • identyfikowania problemów kosmetologicznych i estetycznych klienta,
  • przeprowadzanie analizy kolorystycznej, rodzaju zabiegu kosmetycznego, stosowania kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem, poprawnego wykonywania zabiegów upiększających, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań,
  • opis właściwości wybranych pierwiastków chemicznych, związków nieorganicznych i organicznych, opiss zachowania i reaktywności wybranych grup związków nieorganicznych i organicznych, korzystanie z wody jako podstawowej dla przyrody fazy ciekłej, uzdatniania i oczyszczania wody do celów kosmetycznych i laboratoryjnych, wykonywania podstawowych czynności laboratoryjnych, wykonywania podstawowych obliczeń chemicznych stosowanych w kosmetyce,
  • form i rodzajów produktów kosmetycznych oraz składu i sposobu wytwarzania kosmetyków,
  • wykonywanie pomiaru lub wyznaczania wielkości fizycznych dotyczących organizmów żywych i środowiska, opisu wpływu czynników fizycznych środowiska na organizmy żywe,
  • język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku kosmetologia?

Dziś każdy chce być piękny. Jednak co to właściwie oznacza? Podstawą każdego piękna jest przede wszystkim zdrowie, towarzyszące wypielęgnowanej cerze i skórze. Kosmetologia w najogólniejszym rozumieniu, związana jest blisko z dermatologią i zajmuje się pielęgnowaniem skóry z problemami.

To taka dziedzina medycyny, która wciąż prężnie się rozwija ze względu na nieustający postęp cywilizacyjny. Popularność kosmetologii może się wziąć nie tyle z kultem piękna, ile potrzebą dbania o potrzeby własnego ciała.

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są przez coraz większą liczbę osób, jednak wciąż potrzeba specjalistów, którzy – dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom – będą budzić społeczne zaufanie. Kosmetologia wychodzi zatem naprzeciw wymaganiom współczesnego rynku.

Jeżeli zatem od zawsze interesowały cię najnowsze trendy w kosmetyce, a swoje pasje chciałbyś przekuć w jeden z najbardziej prosperujących zawodów kosmetologa, to będą to studia idealne dla ciebie.

Musisz jedynie mieć świadomość, że studia te mają medyczny charakter, więc oprócz zainteresowań trendami kosmetycznymi, musisz mieć rozległą wiedzę z zakresu biologii oraz chemii.

 

Tryb studiów

Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:

1. Poziom:

2. Forma:

 

Studia medyczne na kierunku kosmetologia można rozpocząć – w zależności od własnych preferencji i możliwości – stacjonarnie (dziennie) lub niestacjonarnie (zaocznie) lub online.

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia zaoczne, choć płatne, mogą wydawać się bardziej atrakcyjne, ponieważ pozwalają na równoległy rozwój kariery zawodowej (np. w gabinecie kosmetycznym), ale wymagają od studentów opanowywania większych partii materiałów we własnym zakresie. 

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

Z kolei studia online nie oznaczają tego, że wszystko co związane z byciem studentem odbywa się na platformie zdalnego nauczania w ciągu trwania semestru przez Internet. Pomimo ich wirtualnego charakteru i tak należy kilka razy fizycznie pojawić się na uczelni na zajęciach w siedzibie uczelni w trakcie zjazdów.

 

Program studiów i przedmioty

Program studiów na kierunku kosmetologia musi być przemyślany w sposób, który kształcić będzie wysokiej klasy specjalistów. Zatem studenci tego kierunku muszą dogłębnie poznać zagadnienia związane z anatomią i fizjonomią człowieka.

Oprócz tych elementarnych przedmiotów studenci swoją specjalistyczną wiedzę opierać będą na biologii, biochemii, czy biofizyce, czy chemii kosmetycznej, która niezbędna jest do tworzenia maści i kosmetyków recepturowych.

Aby w pełni rozwiać swoje umiejętności, studenci muszą zapoznać się dogłębnie z dziedziną dermatologii, a w jej zakresie różnego rodzaju patofizjologiami. Kiedy wszystkie te podstawy zostaną opanowane przez studentów będą mogli oni poznać podstawowe odłamy kosmetologii – pielęgnacyjną, upiększającą oraz leczniczą.

W ramach tego kierunku studiów uczelnie oferują swoim studentom różne atrakcyjne specjalizacje, które pozwolą na rozwój zainteresowań. 

 

W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • biofizyka w kosmetologii
  • biologia z elementami genetyki 
  • chemia kosmetyczna
  • elementy chemii biologicznej
  • fizjologia z anatomią 
  • higiena i epidemiologia w kosmetologii
  • kosmetologia pielęgnacyjna
  • kwalifikowana pierwsza pomoc 
  • obliczenia chemiczne
  • fitoterapia w kosmetologii
  • podstawy makijażu
  • farmakologia
  • dermatologia kliniczna i zabiegowa
  • kosmetologia pielęgnacyjna
  • psychologia zdrowia z psychosomatyką
  • drenaż limfatyczny manualny
  • fzykoterapia i masaż
  • kształtowanie sylwetki

 

Nabywane umiejętności

Wiedza absolwenta kosmetologii musi mieć wyjątkowo rozbudowany charakter, tak by był on specjalistą, wzbudzającym społeczne zaufanie. Każdy kosmetolog musi świetnie znać anatomię oraz podstawy medycyny ogólnej, a co za tym idzie – różnego rodzaju patofizjologie i ich wpływ na kondycję skóry i cery.

Kosmetolog to nie tylko esteta, ale przede wszystkim diagnosta problemów skórnych, który potrafi dobrać terapię odpowiednią dla potrzeb klienta. Podstawę wiedzy kosmetologa stanowi doskonała znajomość biologii oraz chemii w odniesieniu do medycyny estetycznej.

Każdy absolwent kosmetologii swoją wiedzę teoretyczną potrafi wykorzystać już w praktyce zawodowej. Umiejętności absolwentów tego kierunku obejmują nie tylko wykonywanie zabiegów upiększających oraz leczniczych, lecz także sprawiają, że kosmetologowie potrafią sprawnie rozpoznać przeciwskazania do wykonania danego zabiegu kosmetycznego.

Osoby kończące te studia potrafią wykonywać kosmetyki i maści recepturowe, dostosowane do indywidualnym potrzeb klientów. Umiejętności kosmetologów sprawiają, że są oni przygotowani do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych i estetycznych o różnym stopniu skomplikowania, których celem jest poprawa stanu fizjologicznego organizmu.

 

Czy studia na kierunku kosmetologia są trudne

To, czy studia na kierunku kosmetologia są trudne, zależy od indywidualnych predyspozycji i motywacji studenta.

Program studiów obejmuje szeroki zakres przedmiotów, takich jak: anatomia i fizjologia człowieka, biochemia, chemia kosmetyczna czy dermatologia.

Nauka tych przedmiotów wymaga systematycznościumiejętności logicznego myślenia i dobrej pamięciDużą część nauki stanowią zajęcia praktyczne, podczas których studenci uczą się wykonywać różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. 

Ważne są również umiejętności manualne i cierpliwośćStudia na kierunku kosmetologia mogą być wymagające, ale dla pasjonatów tej dziedziny mogą być również bardzo satysfakcjonujące. Należy też pamiętać o tym, że trudność kierunku może też wynikać z indywidualnych wymagań uczelni lub prowadzących.

 

Jak trudno się dostać na studia na kierunku kosmetologia

Odpowiedź na pytanie, czy trudno jest się dostać na studia na kierunku kosmetologia brzmi: to zależy. Na prestiżowych uczelniach państwowych konkurencja jest zwykle wysoka. Oznacza to, że kandydaci muszą uzyskać wysokie wyniki z matury, a czasem również z dodatkowych egzaminów wstępnych.

Na uczelniach prywatnych łatwiej jest się dostać, ale warto sprawdzić ich program studiów i opinie, aby wybrać uczelnię o wysokim poziomie kształcenia. Liczba dostępnych miejsc na danym kierunku jest ograniczona, a liczba kandydatów może być duża. Im mniej miejsc, tym trudniej jest się dostać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji na studia na kierunku kosmetologia, to polecamy odwiedzić strony internetowe wybranych uczelni. Dodatkowo na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Kosmetologicznego (PTK) znajdziesz wiele ciekawych informacji o zawodzie kosmetologa.

 

Po jakim profilu na kierunek kosmetologia

Najlepszym profilem w liceum do rozpoczęcia studiów na kierunku kosmetologia jest profil biologiczno-chemiczny. Ten profil zapewnia solidną podstawę wiedzy z biologii i chemii, które są kluczowymi przedmiotami dla kosmetologii.

Oto kilka powodów, dla których profil biologiczno-chemiczny jest najlepszym wyborem:

Biologia: Biologia jest niezbędna do zrozumienia budowy i funkcji skóry, włosów i paznokci. Poznasz również zagadnienia z zakresu anatomii, fizjologii i biochemii, które są ważne dla kosmetologów.

Chemia: Chemia jest ważna dla zrozumienia składu kosmetyków i ich działania na skórę. Poznasz również zagadnienia z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Oprócz nauki w szkole, warto również brać udział w dodatkowych zajęciach, które mogą pomóc Ci w przygotowaniu do studiów.

 

Czy warto iść na kierunek kosmetologia

To, czy warto iść na kierunek kosmetologia, zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji i celów zawodowych. Z jednej strony, kosmetologia to dynamicznie rozwijający się kierunek, który oferuje szerokie możliwości rozwoju.

Absolwenci kosmetologii mogą pracować w gabinetach kosmetycznych, salonach spa, ośrodkach odnowy biologicznej, firmach produkujących kosmetyki, a także prowadzić własną działalność gospodarczą.

Z drugiej strony, studia na tym kierunku wymagają dużej samodyscypliny, zaangażowania i chęci ciągłego rozwoju. Kosmetolodzy muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami w branży beauty. Jeśli nadal nie jesteś pewny/a, czy kosmetologia jest dla Ciebie odpowiednim kierunkiem, możesz porozmawiać z doradcą zawodowym lub z osobami, które pracują w tej branży.

 

Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku kosmetologia

Określenie jednego, najtrudniejszego przedmiotu na kierunku kosmetologia jest niezwykle trudne, ponieważ poziom trudności może się różnić dla każdego studenta, w zależności od jego indywidualnych predyspozycji i umiejętności.

Jednakże, anatomia i fizjologia są powszechnie uważane za jeden z najbardziej wymagających przedmiotów na tym kierunku. Anatomia obejmuje szczegółową znajomość budowy i funkcji organizmu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem budowy skóry, włosów i paznokci. Fizjologia skupia się na procesach zachodzących w organizmie, takich jak oddychanie, krążenie krwi i trawienie.

Anatomia i fizjologia to niezwykle ważne przedmioty dla kosmetologów. Dobra znajomość budowy i funkcji organizmu człowieka jest niezbędna do prawidłowego wykonywania zabiegów kosmetycznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to kwestią bardzo indywidualną i każdemu uczniowi co innego może sprawiać trudność i przysparzać kłopotów w nauce.

 

Czy studia na kierunku kosmetologia to studia z przyszłością

Kosmetologia to dynamicznie rozwijający się kierunek, który oferuje szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Branża beauty stale rośnie, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kosmetologów jest coraz większe.

Kosmetologia może być kierunkiem studiów z przyszłością z kilku powodów. Ludzie coraz bardziej dbają o swój wygląd i zdrowie, co przekłada się na wzrost zainteresowania zabiegami kosmetycznymi. W kosmetologii stale pojawiają się nowe technologie i urządzenia, które umożliwiają wykonywanie coraz bardziej efektywnych i bezpiecznych zabiegów.

Kolejnym z nich jest starzenie się społeczeństwa. Społeczeństwo się starzeje, co oznacza, że rośnie zapotrzebowanie na zabiegi anti-aging. "Na plus" działa także szeroki zakres specjalizacji. Kosmetolodzy mogą specjalizować się w różnych dziedzinach, takich jak pielęgnacja twarzy i ciała, medycyna estetyczna, trychologia czy makijaż permanentny. Oczywiście, jak w każdej dziedzinie, istnieje również konkurencja. Aby odnieść sukces w zawodzie kosmetologa, należy nieustannie się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, a także dbać o dobry kontakt z klientem.

 

Czy na studiach na kierunku kosmetologia jest matematyka

W toku kształcenia realizowane są przedmioty kierunkowe. Może pojawiać się w nich matematyka. Matematyka jest wykorzystywana w kosmetologii do różnych celów, np. do:

  • Obliczania proporcji składników kosmetyków
  • Przeliczania jednostek
  • Prowadzenia dokumentacji
  • Analizowania wyników badań

Nie martw się! Elementy matematyki na kosmetologii nie są trudne. Wystarczy systematycznie się uczyć i korzystać z dostępnych materiałów dydaktycznych. Matematyka na kosmetologii jest zazwyczaj na poziomie podstawowym.

Oznacza to, że nie musisz być wybitnym matematykiem, aby poradzić sobie z tym przedmiotem. Studia na kierunku kosmetologia mają na celu przygotowanie studentów do pracy w zawodzie kosmetologa. W związku z tym nacisk kładzie się na przedmioty kierunkowe, które dają niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne.

 

Gdzie najlepiej iść na studia na kierunku kosmetologia

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej iść na studia na kierunku kosmetologia. Wybór najlepszej uczelni zależy od indywidualnych preferencji i priorytetów studenta.

Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze uczelni:

  • Program studiów: Sprawdź, czy program studiów odpowiada Twoim zainteresowaniom i oczekiwaniom. Zwróć uwagę na specjalizacje, które oferuje uczelnia.
  • Kadra dydaktyczna: Dowiedz się, kim są wykładowcy i jakie mają doświadczenie. Sprawdź, czy prowadzą badania naukowe i publikują w renomowanych czasopismach.
  • Opinie studentów: Przeczytaj opinie studentów i absolwentów danej uczelni. To cenne źródło informacji o jakości kształcenia i atmosferze panującej na uczelni.

W rankingu 2023/2024 pierwsze miejsce zajął Uniiwersytet Medyczny w Łodzi, drugie miejsce Pomorski uniwersytet Medyczny w Szczecinie, natomiast trzecie miejsce Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Warto więc celować właśnie w te uczelnie.

 

Ile procent z matury na kierunek kosmetologia

Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz się do matury i im wyższe wyniki uzyskasz, tym większe szanse na dostanie się na studia na kierunku kosmetologia.

Procent z matury, który jest niezbędny do dostania się na studia na kierunku kosmetologia, nie jest jednolity i zależy od kilku czynników. Każda uczelnia ma swoje własne progi punktowe, które określają minimalną liczbę punktów, jaką kandydat musi uzyskać, aby zostać zakwalifikowany na studia. Progi punktowe mogą się różnić w zależności od programu studiów (np. stacjonarne, niestacjonarne) na danej uczelni. Progi punktowe zmieniają się z roku na rok, w zależności od liczby kandydatów i dostępnych miejsc.

Warto więc wcześniej sprawdzić progi punktowe, które obowiązywały w latach poprzednich. Przykładowo na Pomorskim Uniwersytecie Szczecińskim było to 35 punktów (studia stacjonarne). Z kolei na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach było to 84 (studia stacjonarne). Na Uniwersytecie Opolskim było to zaledwie 30 punktów. Jak widać, rozstrzał może być naprawdę spory i zależy od indywidualnych wymagań uczelni. Tu znajdziesz najbardziej aktualne informacje na temat progów punktowych na kosmetologię oraz wszelkich zmian w polityce rekrutacyjnej.

 

Ile osób na miejsce

Liczba kandydatów na kierunek kosmetologia (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025

kosmetologia:

  • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie: 614
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: 407
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny: 364
  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 281

Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek kosmetologia (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025

kosmetologia:

  • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie: 4,09
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: 2,9
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny: 5
  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: ponad 3

 

Gdzie studiować kosmetologię

Uczelnie na których można studiować kierunek kosmetologia:

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku kosmetologia?

Ile trwają studia na kierunku kosmetologia?

Studia na kierunku kosmetologia, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku kosmetologia podzielona są na dwa komplementarne cykle edukacyjny. Pierwszy z nich obejmuje studia pierwszego stopnia, które trwają trzy lata.

Absolwenci, po ich zakończeniu, dysponują podstawowym zakresem umiejętności, dzięki któremu mogą podjąć karierę zawodową, która mimo wszystko nie pozwoli im na pełny rozwój.

Możliwość pełnego rozwoju zawodowego w przyszłości daje podjęcie studiów drugiego stopnia, które trwają dwa lata. Ich finalizacją jest obrona pracy magisterskiej. Posiadanie tytułu magistra sprawia, że absolwent tego kierunku może podjąć pracę, która będzie w pełni zgodna z jego kwalifikacjami.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek kosmetologia?

Czy te studia są dla ciebie

Przed przystąpieniem do rekrutacji na studia na kierunku kosmetologia, warto zdać sobie sprawę, że są to studia przede wszystkim o charakterze medycznym.

Co to oznacza w praktyce? Oprócz szczególnych zainteresowań branżą kosmetyczną należy przede wszystkim dysponować rozległą wiedzą z zakresu biologii i chemii.

Odpowiedz sobie zatem szczerze na pytanie – czy przedmioty ścisłe stanowią twój podstawowy zakres zainteresowań naukowych? Jeżeli tak, to możesz poważnie pomyśleć o aplikacji na studia na kierunku kosmetologia.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Liczba miejsc na ten kierunek jest na ogół dość ograniczona, by kształcić tylko najlepszych specjalistów, więc przygotowanie do matury rozpocznij już dzisiaj. Aby mieć szansę, by znaleźć się na liście osób przyjętych, musisz zaprezentować świetne wyniki z matematyki, a także biologii lub chemii.

Oczywiście, warto, abyś zdawał te przedmioty na poziomie rozszerzonym, bo wtedy twoja szansęa na dostanie się na ten kierunek realnie wzrośnie. Jeżeli fascynują cię zagadnienia związane z naukami ścisłymi, warto, abyś rozważył udział w olimpiadzie przedmiotowej, ponieważ to da ci maksymalną liczbę punktów i gwarantowane miejsce na liście osób przyjętych.

W przypadku kierunków medycznych w procesie rekrutacji brane są też zaświadczenia otrzymane przez lekarza medycyny pracy, które określają twoją zdolność do wykonywania zawodu. Pamiętaj, że terminowe złożenie wszystkich dokumentów jest tak samo ważne jak otrzymanie bardzo dobrych wyników z egzaminu maturalnego.

zasady rekrutacji na studia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku kosmetologia?

Jaka praca po studiach na kierunku kosmetologia?

Dziś studia kosmetologiczne cieszą się niebywałą popularnością. Przyczyniają się do tego perspektywy zatrudnienia w przyszłości – kto z nas nie chce dbać dzisiaj o zdrowy, piękny i promienny wygląd.

Uczelnie w Polsce absolutnie też nie bagatelizują tego profilu dydaktycznego, dzięki czemu studenci otrzymują doskonałe kwalifikacje.

Warto podkreślić bowiem, że to umiejętności kosmetologów decydują o tym, czy zostaną oni obdarzeni zaufaniem przez klientów.

 

Jeśli zatem chcesz pracować jako kosmetolog, to zakres twoich kompetencji powinien obejmować przykładowo:

  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych, upiększających itd.
  • obsługa nowoczesnej aparatury kosmetologicznej;
  • prawidłowe odczytywanie składów kosmetyków i ich zastosowania;
  • diagnozowanie stanów skóry oraz przydatków skórnych;
  • prowadzenie współpracy z dermatologami;

 

Pamiętaj, by do swojej pracy podchodzić z zaangażowaniem. Tylko wtedy unikniesz wypalenia zawodowego i będziesz mógł czerpać prawdziwą radość z tego, co robisz.

 

Absolwenci studiów na kierunku kosmetologia mogą liczyć na zatrudnienie, które pozwoli na wszechstronne rozwijanie pasji. Współcześnie rynek kosmetyczny rozwija się bardzo prężnie, ale wciąż potrzeba na nim wykwalifikowanych specjalistów, którzy swoje umiejętności zawodowe opierać będą na rzetelnej wiedzy.

 

 

Kończąc studia medyczne na tym kierunku, wzbudzisz powszechne zaufanie, a to pozwoli ci na ciekawy rozwój kariery zawodowej, w której będziesz mógł realizować się z sukcesami.

 

Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować np. w:

  • gabinetach kosmetycznych,
  • ośrodkach odnowy biologicznej,
  • centrach Spa&Wellness,
  • ośrodkach badań aplikacyjnych produktów kosmetycznych,
  • gabinetach dermatologicznych (jako współpracownicy w zakresie pielęgnacji skóry);
  • firmach produkujących kosmetyki,
  • sieciach dystrybucji kosmetyków, jako sprzedawcy, konsultanci lub doradcy klienta.

 

Ich wszechstronne wykształcenie pozwala na założenie także własnej działalności z zakresu profilaktyki oraz wspomagania zdrowia i urody.

Absolwenci kosmetologii to eksperci, którzy mogą podejmować różnego rodzaju badania z zakresu medycyny estetycznej. Ich wyniki mogą publikować w naukowych periodykach. Niegasnące zainteresowanie metodami podtrzymującymi piękny i zdrowy wygląd skóry sprawia, że kosmetologowie mogą występować w charakterze ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z innymi.

Jak widzisz możliwości jest naprawdę dużo – jeżeli zatem interesują cię taki użytkowy obszar medycyny to kosmetologia może być świetnym kierunkiem dla ciebie!

 

Czy trudno jest znaleźć pracę po kierunku kosmetologia

To, czy trudno jest znaleźć pracę po kosmetologii, zależy od kilku czynników. Miejsce zamieszkania ma znaczenie - w dużych miastach jest zazwyczaj więcej ofert pracy dla kosmetologów niż w mniejszych miejscowościach. Ważne jest też doświadczenie zawodowe - osoby z doświadczeniem mają zazwyczaj większe szanse na znalezienie pracy niż osoby bez niego.

Umiejętności również odgrywają ważną rolę. Kosmetolodzy, którzy posiadają dodatkowe umiejętności, takie jak makijaż permanentny, trychologia czy podologia, są bardziej poszukiwani na rynku pracy.

Aktywność w poszukiwaniu pracy jest kluczowa. Osoby, które aktywnie wysyłają CV i listy motywacyjne, biorą udział w targach pracy i budują sieć kontaktów, mają większe szanse na sukces.

 

Ile się zarabia po studiach na kierunku kosmetologia

Zarobki po kosmetologii zależą od wielu czynników, takich jak:

  • Miejsce pracy: W dużych miastach kosmetolodzy zazwyczaj zarabiają więcej niż w mniejszych miejscowościach.
  • Doświadczenie zawodowe: Osoby z doświadczeniem zawodowym mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż osoby bez doświadczenia.
  • Umiejętności: Kosmetolodzy, którzy posiadają dodatkowe umiejętności, takie jak makijaż permanentny, trychologia czy podologia, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.
  • Stanowisko: Kosmetolodzy na stanowiskach kierowniczych lub menedżerskich zarabiają zazwyczaj więcej niż kosmetolodzy na stanowiskach podstawowych.

 

Na wyższe zarobki mogą liczyć kosmetolodzy, którzy:

 

  • Pracują w renomowanych gabinetach kosmetycznych lub klinikach medycyny estetycznej.
  • Prowadzą własną działalność gospodarczą.
  • Posiadają specjalizację w danej dziedzinie kosmetologii.
  • Ciągle się rozwijają i poszerzają swoją wiedzę.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jakie opinie o studiach na kierunku kosmetologia?

Studia na kierunku kosmetologia wiążą się z rozwojem pasji, która opiera się o profesjonalną wiedzę.

Monika, absolwenta kosmetologii, mówi:


Te studia pozwoliły mi na doskonalenie umiejętności wizażu. Dzięki nim poznałam bardzo ważne elementy związane z odpowiednim dbaniem różnego rodzaju cery. Wiem, że moje klientki doceniają tę wiedzę. To sprawia, że czuję się spełniona zawodowo!

 

Dagmara, studenta I roku, mówi:

Odkąd tylko pamiętam, interesowały mnie kwestie związane z wizażem. Uważam, że starannie wykonany makijaż jest wizytówką każdej kobiety, a ja chciałabym w przyszłości zagwarantować swoim klientkom usługi związane z wizażem na najwyższym poziomie.

 

Paulina, studenta II roku, stwierdza:

Dla mnie najważniejszy jest zdrowy wygląd skóry. Chciałbym wyspecjalizować się przede wszystkim w tej dziedzinie. W przyszłości chciałabym otworzyć swój własny gabinet. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować plany.

 

Karolina, studentka III roku, przekonuje z kolei:

Wybrałam kosmetologię, ponieważ studia na tym kierunku wydają mi się niezwykle przyszłościowe – zwłaszcza dla osób, które szczególnie interesują się nie tylko wizażem, lecz także różnorodnymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Aktualności rekrutacyjne

Pokaż wszystkie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kosmetologia studia niestacjonarne

Kosmetologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kosmetologia studia I stopnia

Kosmetologia studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku kosmetologia

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki medyczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki medyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Kosmetologia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Komentarze (10)

Marcysia odpowiedz

Ja kosmetologię zdecydowałam się zrobić podyplomowo na WSKZ. Bardzo cenię taką formę organizacji studiów, gdzie wszystko jest w formie online, więc mogę się uczyć po pracy, bez wychodzenia z domu, nie muszę się też spieszyć, aby być na konkretną godzinę na wykładzie.

Elka odpowiedz

Polecam Kosmetologię na SAN (Społeczna Akademia Nauk). Fajne specjalności: Kosmetologia medyczna i Trychologia. Fajni wykładowcy. Dużo zajęć praktycznych. Wykłady w większości w formie on-line. Można się umówić z koordynatorką i porozmawiać o konkretach.

Edyta odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Hej czy studiowanie na tym kierunku mam do czynienia z chemią? Chodzi i o obliczenia i wgl. Z chemi jestem słaba ale za to nadrabiam biologia? Czy ktoś mogły mi pomuc w tej dziedzinie?

ninv W odpowiedzi do: Edyta odpowiedz

Na KA mamy bardzo dużo chemii i bardzo od nas wymagają znania jej

J. W odpowiedzi do: Edyta odpowiedz

Hej, Tak będziesz miała na przykład biochemię, biofizykę, i pewne rzeczy trzeba zrozumieć bo same nie wejdą do głowy. Ale liczenia mało, głównie pojęcia chemiczne.

Mirka30 odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Również studiowałam kosmetologię i bardzo dobrze wspominam. Dzięki szkole udało mi się zaleźć pracę w zawodzie.

Pati W odpowiedzi do: Mirka30 odpowiedz

Hej, jakie przedmioty zdawałaś na maturze i które z rozszerzeniem, Pozdrawiam

Michalina 25 odpowiedz

Tak! Medyk to świetna szkoła, mam z nią bardzo dobre wspomnienia ;)

Wera29 odpowiedz

Też studiowałam kosmetologie na Medyku, znakomita szkoła. Bardzo dużo mi dała. Myślę, że dzięki tym studiom udało mi się znaleźć pracę w zawodzie.

Irmina 27 odpowiedz

Polecam łódzkiego Medyka, czyli Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu. mają świetną kadrę i można się dużo nauczyć, zwłaszcza w praktyce, a to jest najważniejsze dla osób, które chcą pracować w zawodzie.