Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna to propozycja kształcenia, która adresowana jest do osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii i nauk społecznych, która stanowić ma mocny fundament do świadczenia pomocy oraz wsparcia osobom w różnym wieku. W toku studiów studenci poznają teorie pomocy i poradnictwa, prawidłowości i zaburzenia rozwoju, koncepcje rozwoju zawodowego i zarządzania karierą, a także zagadnienia dotyczące poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego.
Studenci Poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej uczestniczą w zajęciach, które poświęcone są psychopatologii rozwoju, poradnictwu zawodowemu, poradnictwu wielokulturowemu, seksuologii oraz interwencji i terapii psychopedagogicznej. Co zrozumiałe, podczas zajęć nabywają także konkretnych umiejętności. Umiejętności te dotyczą przede wszystkim: diagnozowania potrzebo oraz wspomagania rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych, organizowania i prowadzenia poradnictwa indywidualnego i grupowego, prowadzenia szkoleń, prowadzenia poradnictwa wychowawczego, podejmowania działań mediacyjnych i interwencyjnych oraz projektowania i realizacji działań edukacyjnych w zakresie wspierania, optymalizacji i korekty procesów rozwojowych.
Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej przygotowani są do pracy w poradniach psychologiczno- pedagogicznych, poradniach małżeńskich, szkołach, urzędach pracy, akademickich biurach karier, świetlicach terapeutycznych i środowiskowych, ośrodkach adopcyjnych oraz agencjach doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy.