Pielęgniarstwo
Łódź
POKAŻ
Studia na kierunku pielęgniarstwo to studia licencjackie lub magisterskie z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z zakresu pielęgniarstwa i innych nauk medycznych, a także norm prawnych i etycznych.
Studia na kierunku pielęgniarstwo | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku pielęgniarstwo rozpocznie się 4 marca 2024 r. i potrwa do 15 listopada 2024 r. | pielęgniarstwo - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku pielęgniarstwo możesz podjąć na 58 uczelniach publicznych oraz 38 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | pielęgniarstwo - uczelnie >
Studia zazwyczaj trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku pielęgniarstwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka, geografia, matematyka, informatyka, wiedza o społeczeństwie, historia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów Czytaj dalej przedmioty maturalne na pielęgniarstwo.
Ile punktów - progi
Ceny
Studia stacjononarne na kierunku pielęgniarstwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 3240 zł do 9000 zł za pierwszy rok studiów. Czytaj dalej ceny - pielęgniarstwo.
Praca po studiach
Aboslwenci pielęgniarstwa przygotowani są do wykonywania zawodu pielęgniarki/pięlęgniarza w rozmaitych placówkach ochrony zdrowia np. szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich, sanatoriach, a także placówkach oświatowych (szkoły, przedszkola).
Studia na kierunku pielęgniarstwo należą do grupy kierunków medycznych. Cieszą się one niegasnącą popularnością, jednak na listach osób przyjętych widnieją nazwiska osób, które odpowiednio wcześnie zaczęły przygotowania do matury.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku pielęgniarstwo:
Oczywiście, im więcej przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, tym większa szansa na dostanie się na ten kierunek.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia pielęgniarstwo zajmuje się promowaniem zdrowia, prowadzeniem działań profilaktycznych, działań wychowawczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych.
Do wykonywania tego trudnego zawodu niezbędna jest nie tylko szeroko pojęta wiedza z zakresu medycyny, ale także wrażliwość oraz wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Jest to ten typ studiów, który wymaga ogromnego zaangażowania, a samo wewnętrzne poczucie powołania to zbyt mało, by realizować się w tej dziedzinie, ponieważ aby odnosić sukcesy w tym zawodzie, potrzebna jest rozległa wiedza medyczna.
Jeżeli zatem oprócz chęci niesienia pomocy innym, nie boisz się intelektualnych wyzwań, to studia na kierunku pielęgniarstwo mogą być dla ciebie idealne.
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia na kierunku pielęgniarstwo możesz rozpocząć, wybierając najbardziej dogodny dla ciebie tryb kształcenia. Do wyboru masz studia stacjonarne (dzienne) lub niestacjonarne i online.
Program kształcenia na tym kierunku nie może być w przypadku żadnego z tych trybów uboższy, stąd studenci zaoczni większość materiału muszą przyswajać we własnym zakresie, z czego też oczywiście są skrupulatnie rozliczani.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Z kolei studia online nie oznaczają tego, że wszystko co związane z byciem studentem odbywa się na platformie zdalnego nauczania w ciągu trwania semestru przez Internet. Pomimo ich wirtualnego charakteru i tak należy kilka razy fizycznie pojawić się na uczelni na zajęciach w siedzibie uczelni w trakcie zjazdów.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku pielęgniarstwo: anatomia, zdrowie publiczne, prawo medyczne, zakażenia szpitalne, fizjologia.
Program studiów na kierunku pielęgniarstwo ma wyjątkowo rozbudowany charakter. Studenci bowiem muszą poznać wszystkie te zagadnienia, które uczynią ich prawdziwymi profesjonalistami.
Oprócz oczywistych zagadnień związanych ściśle z pielęgniarstwem, osoby kształcące się na tym kierunku, muszą dysponować doskonałą znajomością anatomii i fizjologii człowieka. Naczelny cel kształcenia zakłada poznanie podstawowych funkcji specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz promocji zdrowia.
W programie studiów na kierunku pielęgniarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Oprócz tego studenci zapoznają się zasadami różnego typu pielęgniarstwa, np. ginekologiczno-położniczego, internistycznego czy psychiatrycznego. Aby wszystkie te zagadnienia zgłębić w sposób najbardziej kompetentny, przyszli absolwenci muszą dysponować rozległymi kwalifikacjami z zakresu patologii, biochemii, biofizyki oraz genetyki.
Program studiów pielęgniarskich jest przemyślany w taki sposób, aby kształcić najwyżej jakości specjalistów, którzy posiadać będą rozległą wiedzę z zakresu nauk medycznych.
Kwalifikacje absolwentów tego kierunku obejmować również będą umiejętność obsługi skomplikowanej i nowoczesnej aparatury medycznej. Współcześnie rozwój pielęgniarstwa ma znaczy wpływ na poszerzanie się wiedzy i obowiązków absolwentów tych studiów.
Czego zatem nauczysz się podczas wszystkich lat edukacji? Dzięki tym studiom będziesz przygotowany do sprawowania wysokiego poziomu opieki nad człowiekiem zdrowym i chorym.
Zakres twoich obowiązków będzie obejmować wszelkiego rodzaju świadczenia zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze oraz rehabilitacyjne. Będziesz także w posiadaniu wiedzy o odpowiedniej edukacji chorego i jego bliskich do życia z chorobą i niepełnosprawnością. Twoim zadaniem będzie także wspieranie działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.
Większość uczelni zapewnia swoim studentom także ciekawe i rozwojowe praktyki, dzięki którym będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności w zawodzie.
3. Nabywane umiejętności
Zakres wiedzy absolwentów pielęgniarstwa musi mieć wyjątkowo rozległy charakter, ponieważ tylko dzięki temu mogą oni wzbudzać społeczne zaufanie. Podstawą wszelkich umiejętności musi być wiedza, ten zawód wymaga podejmowania wszelkich działań diagnostycznych, czy leczniczych tylko na jej podstawie.
Zatem doskonała znajomość anatomii, posługiwanie się wykwalifikowanym słownictwem medycznym, znajomość budowy ciała w ujęciach topograficznym i czynnościowym, rozumienie regulacji procesów fizjologicznych – to tylko nieznaczny ułamek wiedzy, jak dysponować musi student pielęgniarstwa.
Studenci pielęgniarstwa muszą również posiadać cały aparat umiejętności, który uczyni ich profesjonalistami. Zakres obowiązków osoby, która kończy ten kierunek, jest wyjątkowo rozbudowany. Ma to związek z ogólnym rozwojem nauk medycznych.
Zakres kwalifikacji absolwentów pielęgniarstwa obejmuje zatem świadczenie rodzaju usług z zakresu diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji. Osoby, które kończą ten kierunek, posiadają zakres kwalifikacji, który pozwala na wykonywanie różnego typu zabiegów medycznych.
Aby pielęgniarze posiadali holistyczne podejście do aktualnych problemów pacjenta, muszą dysponować także tzw. umiejętnościami miękkimi, które pozwalają na bardzo dobrą komunikację z resztą personelu medycznego, a także z najbliższym środowiskiem chorego.
4. Gdzie studiować pielęgniarstwo w Polsce
Uczelnie na których można studiować kierunek pielęgniarstwo 2024/2025:
Liczba kandydatów na kierunek pielęgniarstwo (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
pielęgniarstwo:
Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek pielęgniarstwo (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
pielęgniarstwo:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku pielęgniarstwo trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia medyczne na kierunku pielęgniarstwo obejmują dwa komplementarne cykle kształcenia. Co to oznacza w praktyce? Możemy podzielić je na studia pierwszego oraz drugiego stopnia.
Studa I stopnia obejmują trzy lata (6 semestrów) kształcenia, podczas których studenci otrzymują podstawową wiedzę z zakresu pielęgniarstwa. Wiedza ta pozwala już na rozpoczęcie pracy w zawodzie, natomiast nie ma ona jeszcze charakteru pełnego.
Rozpoczęcie studiów drugiego stopnia znacznie poszerza wiedzę i umiejętności studentów. Każda osoba, która zdecyduje się na kontynuację tego kierunku będzie kształcić się jeszcze przez kolejne dwa lata (4 semestry).
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jakie przedmioty brane są pod uwagę
Na początku warto, abyś dobrze zorientował się, jak wyglądają wymagania rekrutacyjne. Im więcej przedmiotów ścisłych zdasz na poziomie rozszerzonym, tym większa jest szansa, że znajdziesz się na listach osób przyjętych.
Przygotowania do egzaminu maturalnego powinieneś zacząć od intensywnej nauki biologii, ponieważ to ona jest przedmiotem obligatoryjnym, który otwiera drogę do edukacji na tym kierunku.
Oprócz niej musisz wybrać jeszcze co najmniej (!) jeden z przedmiotów takich jak chemia, fizyka lub matematyka. Warto, byś swoją naukę rozpoczął odpowiednio wcześnie, ponieważ limit miejsc na kierunku pielęgniarstwo sprawia, że na studia przyjmowani są tylko najlepsi kandydaci (wymagania mogą różnić się w zależności od uczelni)
Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów
Jeżeli jesteś uzdolniony z zakresu przedmiotów ścisłych, to dobrze byłoby, gdybyś rozważ udział w olimpiadzie przedmiotowej.
Bycie jej laureatem lub finalistą sprawia, że na wymarzony kierunek dostajesz się poza kolejnością, bo otrzymujesz maksymalną liczę punktów możliwych do zdobycia. W przypadku studiów na kierunku pielęgniarstwo weź pod uwagę przede wszystkim Olimpiadę Biologiczną.
Proces rekrtuacji
Ostatnim, ale również bardzo istotnym etapem rekrutacji, jest terminowe złożenie dokumentów. W przypadku studiów medycznych liczy się przedłożenie zaświadczeń, wydanych przez lekarza medycyny pracy, które decydują o możliwości podjęcia tego rodzaju studiów i wykonywaniu zawodu medycznego w przyszłości.
Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych ośrodków akademickich.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Polskie ośrodki akademickie kształcą kadrę medyczną, która dysponuje unikatową wiedzą i umiejętnościami. To te doskonałe kwalifikacje pozwalają, by niemal od razu rozpocząć studia w zawodzie.
Zwłaszcza, że sektor medyczny wciąż czeka na specjalistów, którzy będą chcieli aktywnie wesprzeć służbę zdrowia nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.
Wykwalifikowani pielęgniarze i pielęgniarki będą w swojej pracy zajmować się świadczeniem różnorodnych usług zdrowotnych, których celem jest wspieranie i podtrzymywanie działań wykonywanych przez lekarzy.
Absolwenci tego kierunku podczas swojej pracy zawodowej będą się mogli wykazać umiejętnościami takimi jak:
Studia pielęgniarskie powinny być wybierane przede wszystkim przez te osoby, które czują prawdziwe powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.
Każda osoba, która kończy studia, chciałaby znaleźć satysfakcjonujące i pewne zatrudnienie. Osoby, które kończą studia na kierunku pielęgniarstwo, nie mają tego typu zmartwień, ponieważ w Polsce wciąż cierpimy na braki w wykwalifikowanej kadrze medycznej. Praca dla absolwentów pielęgniarstwa jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Kształcenie na tym kierunku uwzględnia również rozwijanie umiejętności lingwistycznych, więc zatrudnienie po studiach można podjąć na arenie międzynarodowej. |
Pielęgniarze mogą z powodzeniem ubiegać się o zatrudnienie w prywatnych i publicznych szpitalach, specjalistycznych przychodniach i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej oraz jednostkach ratownictwa medycznego.
Absolwenci tego kierunku przygotowani są do podejmowania trudnych wyzwań zawodowych w ośrodkach takich jak hospicja, oddziały opieki paliatywnej, domy opieki społecznej, czy instytucje pielęgnacyjno-opiekuńcze lub opiekuńczo-lecznicze. Rodzaj zatrudnienia zależy jedynie od absolwentów tego kierunku, mogą oni swobodnie wybierać w wielu ofertach w poszukiwaniu tej najbardziej atrakcyjnej.
Po ukończeniu studiów pielęgniarskich absolwenci gotowi są do podjęcia pracy w ośrodkach wychowawczych, szkołach i różnego rodzaju innych placówkach oświatowych i sanatoriach. Rozległa wiedza z zakresu ochrony zdrowia sprawia, że są one świetnymi edukatorami prozdrowotnymi.
Praca po studiach
Każda osoba, która kończy studia, zastanawia się nad jak najbardziej atrakcyjną formą zatrudnienia. Gdzie zatem znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku pielęgniarstwo? Zawód w tej dziedzinie to na pewno praca, która da ci wiele satysfakcji, chociaż nie należy do zawodów łatwych.
Miejsc pracy dla absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo jest dużo, a należą do nich:
Wykwalifikowani pielęgniarze mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w domach dziennej i tymczasowej opieki społecznej, ośrodkach opieki paliatywno – hospicyjnej, czy zakłady pracy chronionej. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to pielęgniarstwo może być świetnym kierunkiem dla ciebie.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku pielęgniarstwo są wyjątkowo trudne, angażujące i od studentów wymagają przede wszystkim pasji.
Karolina, studentka trzeciego roku pielęgniarstwa, mówi:
Od zawsze wiedziałam, że chcę zostać pielęgniarką. To zawód, który zdecydowanie nie jest dla przypadkowej osoby. Wymaga empatii i zrozumienia potrzeb drugiego człowieka, ale także zaangażowania w naukę. Jednak uśmiech pacjentów i świadomość przynoszenia ulgi w bólu sprawiają, że nie wybrałabym innego kierunku!
Martyna, studentka pierwszego roku, przekonuje:
Pielęgniarką była moja babcia, teraz w tym zawodzie pracuje mama. Dla mnie to naturalna ścieżka kształcenia, ponieważ stanowi w mojej rodzinie ugruntowaną tradycję. Myślę, że predyspozycje do wykonywania tego zawodu po prostu odziedziczyłam!
Dominika, studentka drugiego roku, zdradza:
To trudne i skomplikowane studia – można mieć podczas ich trwania niejednokrotnie chwile zwątpienia. Świadomość tego, że można komuś ulżyć w cierpieniu i chorobie rekompensuje jednak trudy nauki.
Paulina, studentka trzeciego roku, dodaje:
Do nauki podchodzę przede wszystkim z pasja. Sprawia mi ona ogrom satysfakcji. Myślę, że to klucz do tego, by poczuć prawdziwą radość ze zdobywanej wiedzy!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Pielęgniarstwo
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
To nie jest zawód dla kogoś kto chce mieć normalną rodzinę. To jest powołanie. Inaczej wypalenie zawodowe. Jestem samotną domatorką, dorosłe dziecko, to daję radę.
Co za bzdura - gdzie nauka trwa 1,5 roku?? Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Studia licencjackie (I°), aby uzyskać dyplom, tytuł i zawód 3 lata. Można je kontynuować na studiach mgr (II°) - lata. Razem 5 lat. ALE MINIMUM TO JEST 3 LATA! Owszem w pewnym momencie pojawiły się i funkcjonowały kiedyś tzw. studia pomostowe (uzupełniające), ale to TYLKO dla osób (pielęgniarek), które już nimi były, a chciały tylko podnieść kwalifikacje - uzyskać tytuł licencjata. ZATEM ABY ZOSTAĆ PIEL. MINIMUM 3 LATA.
To nie jest pomyłka z tymi studiami 1,5roku . Tylko cała rzecz na tym polega że musisz mieć ukończona szkole pielęgniarską. To są tak zwane studia pomostowe.
Odradzam ten zawod z calego serca. Teraz zrobil sie znowu "boom" na ten kierunek, ze latwe pieniadze i pewna praca- nie dajdzie sie nabrac. Kariera to zadna, pieniadze to zadne bo po paru latach takiej pracy macie zniszczona psychike i zdeptane poczucie wlasnej wartosci a te kursy, kursiki i studia to kolejne nabijanie kabzy odpowiednim ludziom co za tym stoja bo wiedza smieszna i zalosna a dodatkowo traktują Cię jak kretyna i malą dziewczynkę, jest masa ciekawszych zawod w tych czasach, gdzie Cie beda szanować, spac bedziesz we wlasnym lozku, po paru latach jest sie specjalista w dziedzinie i jest rzeczywiscie jakis progress jak sie postarasz a tutaj nawet z doktoratem jestes "siostra basen" i nikt sie z Toba liczyc nie bedzie. Szkoda pieniedzy i trudu wlozonego w naukę, a na posade oddzialowej raczej wszyscy sie nie zalapią po studiach. A tutaj jak niewolnik- podaj, wynies i pozamiataj. Daj kroplowke, odlacz kroplowke i tak kilka- kilkanascie lat. Nudny, meczący zawod, w glupich godzinach. Na prawde. Tez bylam zafascyniwana ze zawsze sie sie bedzie cos dzialo, pomoge ludziom- ale to są mzonki. Po nastu latach tylko w zasadzie dalej robisz to samo, podlaczasz,odlaczasz kroplowki i jestes na uslugach doslwonie wszystkich w szpitalu i na kazdym dyzurze robisz po nascie kilometrow na nogach- niezaleznie czy sie zle czujesz danego dnia, czy jest upal i pot leje sie po plecach. Jest to praca niezaplacona, a taka pracę mozna wykonywac bez studiow- na tasmie, w markecie itd i czasem z mniejsza odpowiedzialnoscia i brakiem narazenia na baterie, wirusy i inne" przyjemnosci".Nie ma tu nic z seriali medycznych, nie ma tu zadnej misji. Jestes pania od basenu, od naprawy kabin prysznicowych, zalatwiania wszystkiego za wszystkich. Tez nie sluchalam starszych pielegniarek jak narzekaly na zmeczenie i caloksztalt pracy, myslalam ze ze mna bedzie inaczej, ze misja, ze nastawienie mam inne- to nieprawda. To na prawde niezaplacony, ciezki, odpowiedzialny kawalek chleba i w zasadzie mega smutne zycie- od dyzuru do dyzuru, tylko kupa, mocz, pampersy, pretensje rodzin, wymagania lekarzy na "juz", ciagle zmiany grafikow, bolace nogi, glowa-bo zmiany i wyczerapnie organizmu, brak czasu dla znajomych, rodziny i przede wszystkim dla siebiem, dzien pracy trwa od switu do zmierzchu, czyli idziesz rano i wracasz na wieczor wiec dzien wyjety w zyciorysu i tego nie nadrobisz w dniu wolny,to tak nie dziala. I jeszcze teraz sa te platne szkolki, nawet online gdzies widzialam- na prawde dziewczyny i chlopaki- jak jeszcze ktos chce za ten papier placic- iddzcie na inne studia. Zaplacice za dyplom pielegniarki i beznadziejne zycie i ten tysiac czy 2 tysiece wiecej nie zwroca wam radosci zycia.NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE.
Zgadzam się z Panią! Pracuję dopiero rok w zawodzie i mam dość. A skończyłam dobrą uczelnię, karmiono mnie właśnie tym gadaniem o wielkiej karierze i wykształceniu - „specjalizacja” i „magister” a tym wszystkim to i tak można tylko pacjentowi tyłek podetrzeć. Kasa żadna, chyba, że się ponad siły robi 300 h w miesiącu na kontrakcie. I wszechobecna toksyna - od lekarzy, rodzin pacjentów, koleżanek z oddziału
Aha, i zjechane poczucie włąsnej wartości zapomniałam dodać. Pacjenci, z którymi trzeba sie szarpać- pijaki, ludzie z demencją, wyzywający od najgorszych, rodziny, które stoją i mają dwie lewe przy pacjencie i nawet jednej kobiecie -pielegniarce nie pomogą podniesc 100 kg tatusia czy mamusi..Ludzie, ktorzy komentują to, ze siedzimy i jemy sniadanie o 14tej i pijemy pierwsza, zimna kawę tego dnia, albo machajacy nam nad sniadaniem cewnikami z moczem.. traktuje sie nas jak niewolnice i niewybredne komenatrze na temat naszych obowiazkow- typu, że znamy się na zlewaniu moczu, albo ze chodzacy pacjent wypomina ze sam (!) musi sobie mocz zlać i robi nam przysługę... na prawde, kto nie przezyje ten nie zrozumie. Ja sama myslalam, że starsze pielegniarki demonizują zawod, ale nie... ja po 7 latach mam serdecznie dosyc. Czuje sie jak wypalona, stara baba a jestem młodą dziewczyną, nie mam 30 lat jeszcze, a gdzie dalej? Najgorsze jest po nocce, kiedy czlowiek przyjdzie i spi w dzien a na drugi dzien musi isc na 6ta rano na ranna zmianę i musi kontaktowac przez kolejne 12 godz, a w nocy spać nie moze bo spal w dzien po nocce. To jest najgroszy koszmar, tej roboty najgorszemu wrogowi bym nie zyczyla. Więzniowie powinni isc do takiej pracy. ..aha, w pracy nie ma nawet kuchni zeby zjesc posilek, nie ma kanapy, zeby rozprostowac nogi w nocy, ktore sa spuchniete i slonoiwate po tylu godzinach... nie ma lodowki... I co? fajnie? zenada.. gorzej jak więzniowie. Siedzimy na krzesłach przy biurkach gdzie jest dokumentacja i jemy na szybko posiłek, przy czym co chwile jest to przerywane przez pacjentow, rodziny i lekarzy.. no bo nie mamy gdzie zjesc i jemy w ''dyzurce'' czyli wyspie na srodku oddzialu z biurkiem.. straszne. Czekam az nas jeszcze kajdankami przukują do kaloryfera, bo ciagle braki i zyjemy dla grafiku. Masz dwa dni wolne i dostajesz wiadomosci czy nie moglabys przyjsc na kolejny dyzur. Rzygac sie chce.
Ludzie, jak wam życie i zdrowie miłe, i wszelkie zachowanie realcji miedzyludzkich to nie iddzcie na ten kierunek. Dajcie spokoj, pensja jak w pierwszej lepszej pracy- zadne kokosy, ciagle od najnizszych posług ale za wszytko odpowiedzialne z pensja conajmniej 4 razy mniejsza od lekarza , ktory robi błędy i na dyzurze pojawia się moze 2 razy a tak lezy na kanapie. Conajmniej kilka nocy w ciagu tygodnia nieprzespane- po nocach człowiek nie kontaktuje, czuje sie jakby wypalil paczke fajek i popil kilkoma piwami- i nie, nie da sie tego odespać. Potem siadaja hormony, tycie, żarcie po nocy, rozregulowany caly organizm, kregoslup ze zwyrodnieniami- nawet przed 30tka. Serio, nie warto... A jak macie misje, to iddzcie po normalnej pracy na wolontariat do szpitala lub schroniska dla zwierząt. ALno wybierzcie lekarski, farmację itp. Ale nie to niewolnictwo.. Uciekajcie od tego bagna. Ja pracując wakacyjnie jako studentka czułam sie bardziej szanowana i mniej zmeczona szorując biurowce jako sprzataczka i zarabiajac wiecej niz pracujac jako rzekomo wykwalifikowany pracownik ochrony zdrowia w Polsce. Tutaj pielęgniarki traktuje sie jak służace i czarne owce, woły od najgroszej roboty. Żałuje zmarnowanych lat na naukę tego kierunku. Uczcie sie na błędach innych.
Jeszcze Wałbrzych oferuje studia pielęgniarskie
tylko kto by tam chciał studiować. chyba ci którzy nigdzie się nie dostali
W Gorzowie Wlkp.nie ma pielegniarstwa na zadnej z uczelni.
ja bym polemizowała. Znam Wyższą Szkołę Mazowiecką i ludzi po niej, nie powiedziałabym, że nie są dobrymi pracownikami. Jeżeli ktoś chce mieć wiedzę to i tak sam powinien się uczyć, a jak ktoś jest leniem to i przez najlepszą uczelnię się prześlizgnie.
Brakuje na tej liście Wyższej Szkoły Mazowieckiej. Jedna z ważniejszych uczelni w Warszawie z kierunkiem pielęgniarstwo. Tak a propo tej listy uczelni, może warto uzupełnić?
Najgorsza jest Koszalinska, ja odeszłam. Praktyki są straszne, nie ze trudne. Nauczycielki zawodu są niczym Niemki z oflagu. Tak nami pomiatają,wstrząsając się, są złośliwe zamiast człowieka wesprzeć kiedy coś nie idzie dobrze. Szorstkie znieczulice. Traktują nas jak xxx mimo że jesteśmy dorosłe,często mamy dzieci i rodziny. Jak sobie upartzą ofiarę to jadą po niej ile wlezie. Nabawił się nerwicy i depresji. Codzień słyszałam nie tak,no nie tak. Powtórz prośbę do mnie innym tonem. Nic nie wiesz. Nie zalicze ci praktyki. Jeszcze napuszczaly dziewczyny z grupy.Odeszlam z tej uczelni jak wiele osób bo tego się nie da opowiedzieć. Władze uczelni Koszalin nic nie robią, bo niby problemu nie ma. Nie dość że brak pielęgniarek, ciężki choć piękny zawód to jeszcze cie zniechęca na starcie. A panie naucz. zawodu prawie emerytki. Nie idźcie do Koszalina bo po pierwszych praktykach nawet jak będziecie dobre wypalić się nerwowo to zasługa praktyk nauczycielek na neurologii, oddz. wewnwtrznym, pediatrii, straszne, dobrze że to za mną. Idźcie do Kołobrzegu, Słupska tu przynajmniej traktują cię jak człowieka, pomagają, wspierają i naprawdę chcą pomóc.
Właśnie! Ja studiuję na Wyższej Szkole Mazowieckiej. Chciałam zostawić opinie, a tu co?! Nie ma.
Wyższa Szkoła mazowiecka to jakiś żart, a nie uczelnia. Nikomu nic się nie chce. Jeśli nie chce ci się uczyć, a chcesz mieć dobre "wyniki" to idź i płać.