DZIENNIKARSTWO, MEDIA I PROJEKTOWANIE KOMUNIKACJI studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 18 września 2023 r. | dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku lub specjalności dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji - uczelnie >
Opis kierunku
Dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji to kierunek, który łączy w sobie zagadnienia z obszaru dziennikarstwa, literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz kulturoznawstwa. Studenci mają szansę zdobyć wszechstronną wiedzę na temat rynku medialnego w Polsce i na świecie. Ponadto poznają wybrane gatunki dziennikarskie i rozwiną kompetencje z zakresu komunikowania.
Specjalności
Współczesne studia z dziennikarstwa, mediów i projektowania komunikacji charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji: dziennikarstwo, reklama, design i komunikacja wizualna, public relations i branding.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w redakcjach mediów tradycyjnych i cyfrowych. Co więcej, mogą związać swoją przyszłość z zawodem reportera, rzecznika prasowego czy prezentera telewizyjnego.
WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Osoby, które chcą aplikować na kierunek dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji, powinni odpowiednio wcześniej zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi obowiązującymi na danej uczelni.
Najczęstsze wymagania rekrutacyjne na studia na kierunku dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji to:
w przypadku studiów I stopnia należy zaliczyć egzamin maturalny z następujących przedmiotów:
-
języka polskiego
-
język obcy,
-
historia,
-
matematyka,
-
wiedza o społeczeństwie,
-
biologia
W przypadku studiów II stopnia należy przedstawić dyplom ukończenia dowolnych studiów wyższych oraz przejść obowiązkową rozmowę kwalifikacyjną.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.