Mechanika i budowa maszyn - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Mechanika i budowa maszyn - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Uniwersytet Morski w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

23.08.2024

Mechanika i budowa maszyn studia 2024 – Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | woj. pomorskie

Mechanika i budowa maszyn w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 14 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu inżyniera produkcji czy mechanika. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej czy automatyzacji procesów.

Mechanika i budowa maszyn - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wykonywania konstrukcji mechanicznych. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki inżynierskiej, bezpiecznej eksploatacji statku, metrologii czy prawa morskiego. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką silników samochodowych, budową okrętów i maszyn rolniczych.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku mechanika, technologa wytwarzania czy kierownika produkcji. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w pracy w stoczniach, biurach projektowych, przedsiębiorstwach przemysłu okrętowego czy w branży budownictwa stalowego.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gdańsku | Gdyni | Sopocie rozpocznie się 6 maja 2024 r. i potrwa do 15 września 2024 r. | Mechanika i budowa maszyn Gdańsk | Gdynia | Sopot - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście można podjąć na 3 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Trójmieście w 2024/2025 r. zaczynają się od 5000 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na PG wyniósł 44,9 punktu.

Gdzie studiować kierunek mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

W Trójmieście mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 3 uczelniach publicznychUniwersytecie Morskim w GdyniPolitechnice Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2024/2025, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni oferują bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PG, AMW i UMG. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł.

 

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Trójmieście

Sprawdź 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

W procesie rekrutacji na studia w Trójmieście na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, matematyka, język obcy, język polski. mechanika i budowa maszyn Trójmiasto - przedmioty maturalne

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Proces kwalifikacyjny na studia oparty jest na konkursie świadectw, w którym najważniejszym przedmiotem jest matematyka. Warto zawsze sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni.

 

Mechanika i budowa maszyn Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni - przedmioty maturalne

Kandydaci na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni w roku 2023/2024 muszą wykazać się wynikami egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego nowożytnego oraz matematyki. dowiedz się więcej

Mechanika i budowa maszyn Uniwersytet Morski w Gdyni - przedmioty maturalne

Kandydaci na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na Uniwersytecie Morskim w Gdyni w roku 2024/2025 muszą wykazać się wynikami egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów, do których należą język obcy, matematyka oraz matematyka na poziomie rozszerzonym albo fizyka z astronomią, albo chemia, albo geografia, albo biologia, albo informatyka. dowiedz się więcej

Mechanika i budowa maszyn Politechnika Gdańska - przedmioty maturalne

W rekrutacji 2024/2025 na kierunek mechanika i budowa maszyn na Politechnice Łódzkiej uwzględniane są cztery przedmioty, które stanowią matematyka, język obcy nowożytny, język polski, a także przedmiot dodatkowy, jakim jest fizyka. Kandydaci mogą również wykazać się zdobytym wcześniej dyplomem zawodowym. dowiedz się więcej

 

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku lub cztery lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

 

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni (Wydział Mechaniczno-Elektryczny) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Gdańska (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Morski w Gdyni (Wydział Mechaniczny UMG) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Bez wątpienia będziesz miał okazję dowiedzieć się nieco o komputerowym wspomaganiu produkcji maszyn, w tym celu staniesz przed zadaniem pozyskania rozległej nauki o szeroko pojętych systemach komputerowych, istocie tworzenia różnorakich programów, a także kilku wybranych, najczęściej używanych językach programowania.

Wymagania na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku, Gdyni i Sopocie są wysokie, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:

  • metrologia i systemy pomiarowe,
  • grafika inżynierska,
  • materiałoznawstwo,
  • zintegrowane systemy wytwarzania,
  • komputerowe wspomaganie produkcji maszyn,
  • projektowanie i automatyzacja procesów technologicznych,
  • symulator siłowni okrętowej,
  • prawo i ubezpieczenia morskie,
  • bezpieczna eksploatacja statku.

Znajomość budowy fizycznych części komputerów i innych maszyn, których działanie jest oparte na zaprogramowanym systemie elektronicznych podzespołów, współgrających ze sobą i tworzących swego rodzaju harmonię, pozwoli ci zostać ekspertem od napraw i podjąć pracę wymagającą ciągłego rozmontowywania i rozkręcania – czysta przyjemność!

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn to interdyscyplinarna dziedzina nauki, której celem jest przygotowanie studentów do projektowania, budowy, eksploatacji i konserwacji maszyn i urządzeń mechanicznych. Studenci na kierunku mechanika i budowa maszyn zdobywają wiedzę z zakresu mechaniki, termodynamiki, mechaniki płynów, dynamiki maszyn, teorii sprężystości i plastyczności oraz inżynierii materiałowej. Ponadto, w trakcie studiów uczą się stosowania narzędzi projektowych i programów komputerowych, a także praktycznych umiejętności, takich jak rysunek techniczny, projektowanie, wytwarzanie i kontrola jakości.

Program nauczania na kierunku mechanika i budowa maszyn obejmuje szereg przedmiotów, takich jak mechanika i wytrzymałość materiałów, podstawy konstrukcji maszyn, metrologia, elektronika i elektrotechnika, teoria maszyn i mechanizmów, oraz technologie wytwarzania. Studenci mają również zajęcia z matematyki, fizyki, chemii, informatyki oraz języków obcych. Kierunek ten posiada wiele różnorodnych specjalizacji, takich jak budowa maszyn rolniczych, samochodowych, lotniczych, okrętowych czy też maszyn i urządzeń energetycznych.

Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn posiadają szerokie spektrum możliwości zawodowych. Mogą pracować w różnych sektorach, takich jak przemysł, energetyka, motoryzacja, lotnictwo, obronność, a także w firmach inżynieryjnych, biurach projektowych, laboratoriach badawczych oraz instytutach naukowych. Wśród oferowanych stanowisk znajdują się m.in. inżynier konstruktor, projektant maszyn, specjalista ds. jakości, technolog wytwarzania, kierownik produkcji, a także ekspert ds. utrzymania ruchu.

Polecane:

 

Jakie są specjalności na mechanice i budowie maszyn w Trójmieście

Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
 

Po jakim profilu na kierunek mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

Na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście najlepiej odnajdą się absolwenci szkół średnich o profilu matematyczno-fizycznym. Wiedza z zakresu matematyki, fizyki oraz przedmiotów technicznych jest kluczowa dla zrozumienia podstawowych zagadnień związanych z mechaniką oraz konstrukcją maszyn.

Poandto, na tych studiach doskonale odnajdą się osoby, które ukończyły inne klasy ścisłe z rozszerzonym językiem angielskim. Głównym kryterium rekrutacyjnym są wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki oraz jezyka obcego, a także 1 przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka,

Sprawdź 

 

Czy studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście są trudne

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście są wymagające i mogą być trudne. Program studiów jest złożony i obejmuje interdyscyplinarną wiedzę z różnych dziedzin, takich jak mechanika, termodynamika, wytrzymałość materiałów, mechatronika, projektowanie maszyn oraz technologia wytwarzania. Każdy z tych obszarów wymaga dogłębnego zrozumienia teorii oraz umiejętności jej zastosowania w praktyce.

Jednym z najtrudniejszych elementów studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn jest konieczność opanowania zaawansowanych narzędzi matematycznych i metod analitycznych, które są niezbędne do rozwiązywania problemów inżynierskich. Kluczem do sukcesu na tym kierunku studia jest systematyczność oraz dokładna i skrupulatna nauka.

 

Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na mechanice i budowie maszyn w Trójmieście

Na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście, jednym z najtrudniejszych przedmiotów jest zwykle wytrzymałość materiałów. Przedmiot ten wymaga dogłębnego zrozumienia mechaniki, fizyki oraz zaawansowanych zagadnień matematycznych. Kolejnym wymagającym przedmiotem jest mechanika płynów, która obejmuje zagadnienia związane z przepływem cieczy i gazów.

Równie trudne mogą być przedmioty związane z projektowaniem maszyn, takie jak CAD (Computer-Aided Design) oraz CAE (Computer-Aided Engineering). Opanowanie zaawansowanych programów do projektowania i analizy konstrukcji wymaga nie tylko zrozumienia teoretycznych podstaw, ale również praktycznych umiejętności obsługi tych narzędzi.

 

Czy studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście to studia z przyszłością

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście to zdecydowanie studia z przyszłością. Absolwenci tego kierunku są wysoko cenieni na rynku pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Mechanika i budowa maszyn to dziedzina inżynierii, która znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, energetyczny, produkcyjny, a także w nowoczesnych technologiach, takich jak robotyka i automatyka.

Współczesna gospodarka, oparta na innowacjach technologicznych i zrównoważonym rozwoju, stawia przed inżynierami mechanikami nowe wyzwania i daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijających się branżach, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności technicznych. Mogą pracować jako inżynierowie projektanci, specjaliści ds. produkcji, inżynierowie serwisu technicznego, konsultanci techniczni, a także na stanowiskach menedżerskich w firmach inżynierskich.

Sprawdź 

 

Jak trudno się dostać na studia na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście

Dostanie się na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście może być wyzwaniem, w zależności od wymagań rekrutacyjnych i liczby dostępnych miejsc na poszczególnych uczelniach. Proces rekrutacji opiera się głównie na wynikach egzaminów maturalnych, szczególnie z przedmiotów takich jak matematyka oraz język angielski. Wysokie wyniki z tych przedmiotów zwiększają szanse na dostanie się na studia.

Każda uczelnia może mieć swoje specyficzne wymagania i progi punktowe, dlatego warto dokładnie zapoznać się z kryteriami rekrutacyjnymi na wybranej uczelni. Niektóre uczelnie mogą również uwzględniać dodatkowe osiągnięcia kandydatów oraz przeprowadzać nawet testy sprawnościowe.

Sprawdź 

 

Czy na studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście jest matematyka

Matematyka odgrywa kluczową rolę na studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście. Jest to jeden z podstawowych przedmiotów, który stanowi fundament dla wielu innych przedmiotów i zagadnień inżynierskich. Studenci tego kierunku muszą opanować zaawansowane metody matematyczne, które są niezbędne do analizy i rozwiązywania problemów technicznych.

W programie studiów znajdują się takie przedmioty matematyczne jak analiza matematyczna, algebra liniowa, geometria analityczna, równania różniczkowe, metody numeryczne oraz statystyka. Każdy z tych obszarów jest istotny dla różnych aspektów mechaniki i budowy maszyn.

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście trwają 3,5 roku lub 4 lata (studia I stopnia) oraz 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź 

Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po mechanice i budowie maszyn

W życiu zawodowym absolwenci rozwiązują problemów projektowo-konstrukcyjnych, produkcyjnych i eksploatacyjnych. Zatrudniani są w przemyśle pojmowanym bardzo szeroko, w biurach konstrukcyjnych, zakładach produkcyjnych, a także w instytutach naukowo-badawczych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, firmach konsultingowych.

czytaj dalej jaka praca po mechanice i budowie maszyn

 

Czy trudno jest znaleźć pracę po mechanice i budowie maszyn w Trójmieście

Znalezienie pracy po ukończeniu studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście jest stosunkowo łatwe, biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na inżynierów w różnych sektorach przemysłu. Absolwenci tego kierunku są poszukiwani zarówno przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, firmy z branży motoryzacyjnej, lotniczej, energetycznej, jak i przez małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się nowoczesnymi technologiami.

Warto zaznaczyć, że pracy w Trójmieście jest dynamiczny i oferuje wiele możliwości zatrudnienia dla inżynierów mechaników. Firmy często poszukują specjalistów do działów badawczo-rozwojowych, produkcji, serwisu technicznego oraz zarządzania projektami. Dodatkowo, bliskość portów i rozwinięta infrastruktura logistyczna sprzyjają rozwojowi przemysłu morskiego i stoczniowego.

 

Ile zarabia się po studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

Zarobki po studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak sektor pracy, stanowisko, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności specjalistyczne.

Oto przykładowe zarobki na niektórych stanowiskach:

  • Inżynier projektant maszyn: Średnie wynagrodzenie wynosi około 6 000 - 8 000 zł brutto miesięcznie.
  • Inżynier produkcji: Średnie wynagrodzenie wynosi około 5 000 - 7 000 zł brutto miesięcznie.
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu: Wynagrodzenie wynosi średnio 5 000 - 7 500 zł brutto miesięcznie.
  • Menedżer projektów inżynieryjnych: Średnie wynagrodzenie wynosi w przedziale 7 000 - 12 000 zł brutto miesięcznie, w zależności od skali projektu i doświadczenia.
  • Specjalista ds. badań i rozwoju: Średnie wynagrodzenie wynosi około 6 000 - 9 000 zł brutto miesięcznie.

 

Jak wygląda rekrutacja na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście

Mechanika i budowa maszyn w Trójmieście to nowoczesny kierunek studiów przeznaczony dla osób, które w życiu zawodowym chcą tworzyć i wykorzystywać nowe technologie, systemy produkcyjne, konstrukcje, urządzenia. W trakcie zdobywanego wykształcenia nabywają wiedzę z zakresu mechaniki i wytrzymałości materiałów, projektowania maszyn, technik wytwarzania i eksploatacji urządzeń i wiele innych.

Mechanika i budowa maszyn - rekrutacja na uczelniach w Trójmieście

sprawdź rekrutacja na studia w Trójmieście

 

Jakie przedmioty liczą się na mechanice i budowie maszyn w Trójmieście

Mechanika i budowa maszyn w Trójmieście najczęściej brane są pod uwagę przedmioty takie jak matematyka, fizyka, chemia, geografia, język polski, biologia, informatyka oraz język angielski. Wysokie wyniki z tych przedmiotów zwiększają szanse na dostanie się na wybrany kierunek. Matematyka jest kluczowa, ponieważ stanowi podstawę wielu zagadnień inżynierskich.

Z kolei znajomość języka angielskiego jest niezbędna. Kandydaci na studia powinni również zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych uczelni, ponieważ mogą one różnić się w zależności od specyficznych kryteriów rekrutacyjnych.

 

 

Jakie progi na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Gdańskiej na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 44,9 punktu.

czytaj dalej 

 

Limity miejsc

Na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście każdego roku aplikuje wielu chętnych, jednak nie każdy z nich ma szansę zostać studentem tego kierunku bowiem, jak na większości kierunków studiów liczba miejsc jest ograniczona.

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci mechaniki i budowy maszyn w Trójmieście? Rekrutacja na uczelnie w Trójmieście, podobnie jak w innych miastach, opiera się na konkursie świadectw – warto mieć na uwadze, że na studia dostaną się tylko najlepsi spośród kandydatów, dlatego im lepsze wyniki maturalne tym większe szanse na zostanie studentem mechaniki i budowy maszyn. Na niektórych uczelniach niezbędny może okazać się również test wydolności fizycznej.

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście, to m.in.: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście: 

  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: 
  • Uniwersytet Morski w Gdyni: 

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po tym, jak kandydaci zarejestrują się na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście zwykle dopiero po około kilku tygodniach otrzymują odpowiedz. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji?

Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie w Trójmieście. Gdzie można znaleźć wyniki na mechanikę i budowę maszyn?

Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn mogą dowiedzieć się o zakwalifikowaniu na studia w Trójmieście poprzez zalogowanie się do swojego indywidualnego profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście: 

  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: lipiec 2024
  • Politechnika Gdańska: 17 lipca 2024
  • Uniwersytet Morski w Gdyni: 17 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście, nadchodzi etap składania dokumentów rekrutacyjnych do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn muszą w terminie złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Osoby, które nie mogą pojawić się na wydziale, mogą wysłać dokumenty pocztą tradycyjną – brana pod uwagę jest data nadania listu. 

Jakie dokumenty trzeba zabrać, aby zostać studentem mechaniki i budowy maszyn? Przyszli studenci muszą mieć ze sobą m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Przyszli studenci, którzy dostali się na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Kiedy należy złożyć dokumenty na mechanikę i budowę maszyn? Uczelnie przyjmują dokumenty dopiero po opublikowaniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci mają na to zazwyczaj kilka dni.     

Jeśli kandydat na mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście nie dostarczy dokumentów w terminie, może on wtedy zostać skreślony z listy osób zakwalifikowanych.    

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście: 

  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: od czerwca do sierpnia 2024
  • Politechnika Gdańska: od 18 do 24 lipca 2024
  • Uniwersytet Morski w Gdyni: od 18 do 24 lipca 2024   

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Ile kosztują studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku mechanika i budowa mszyn w Trójmieście? Cena w 2024 roku za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł. 

Mechanika i budowa maszyn studia w Trójmieście - ceny 2024:   

  • Uniwersytet Morski w Gdyni: 5000 zł

Sprawdź

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Poziom i tryb studiów


Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

  • Jaka praca po studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn w Trójmieście?

    Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Wszystko zależy od specjalności, w jakiej absolwenci zostali wykwalifikowani. Jednak jedno jest pewne – będzie to praca przyszłościowa, dająca duże pole do wykazania się posiadanymi kompetencjami i bardzo potrzebna we współczesnych czasach.

    Absolwenci Mechaniki i budowy maszyn w Gdańsku, Gdyni i Sopocie mogą znaleźć zatrudnienie w:

    • przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego,
    • budownictwie stalowym,
    • biurach projektowych,
    • stoczniach,
    • przedsiębiorstwach przemysłu okrętowego,
    • służbach dozoru technicznego armatorów,
    • jednostkach odbioru technicznego,
    • zakładach gospodarki morskiej,

    a nawet własnej działalności gospodarczej, jeśli tylko posiadasz w sobie zacięcie do prowadzenia dobrze prosperującego biznesu i dysponujesz szeroko rozwiniętymi kompetencjami w kwestii zarządzania – bycie mądrym liderem jest kluczowe dla rozwoju każdej działalności.

    Jak sam widzisz, możliwości zawodowe po ukończeniu opisywanego kierunku studiów będą obiecujące, dlatego jeśli twoim głównym kryterium w wyborze studiów jest ich pragmatyczność, powinieneś zdecydować się na Mechanikę i budowę maszyn.

     

    Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Mechanika i budowa maszyn?

    Po uzyskaniu dyplomu inżyniera absolwenci kierunku studiów Mechanika i budowa maszyn mogą zacząć poszukiwania pracy w branży związanej m.in. z produkcją. Mogą oni szukać zatrudnienia np. w stoczniach, przedsiębiorstwach zajmujących się przemysłem maszynowych, jednostkach technicznych, biurach projektowych, a nawet mogą poprowadzić własną firmę. Jednymi z najczęściej wybieranych stanowisk są m.in. programiści, diagności oraz inżynierowie produkcji. Co należy do ich codziennych obowiązków i ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

     

    Programista

    Programista może podjąć pracę w wielu firmach, korporacjach, a także może zająć się prowadzeniem własnej działalności. Odpowiada on za pisanie aplikacji oraz systemów, które następnie wprowadza do użytku. Naprawia w nich błędy, a także odpowiada za ulepszenia i aktualizacje. Mediana zarobków programisty wynosi około 9240 zł brutto miesięcznie.

     

    Inżynier produkcji

    Inżynier produkcji może znaleźć zatrudnienie np. w firmach zajmujących się produkcją. Zajmuje się on nadzorowaniem pracy całej produkcji i pracowników, a także tworzeniem dokumentacji i raportów, które mają na celu optymalizację linii produkcyjnej. Mediana zarobków inżyniera produkcji wynosi około 7750 zł brutto miesięcznie.

     

    Diagnosta

    Diagnosta może znaleźć zatrudnienie w wielu firmach, gdzie wykorzystywane są maszyny. Zajmuje się on badaniem stanu technicznego maszyn oraz urządzeń za pomocą innych przyrządów wykorzystywanych do diagnostyki. Mediana zarobków diagnosty wynosi około 4980 zł brutto miesięcznie.

    Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

     

    *Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

     

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

Gdzie studiować? Gdzie zdobywać wiedzę i umiejętności? Czy w ogóle istotne jest miejsce, w którym pobieramy kształcenia? Na te i podobne pytania warto znaleźć odpowiedzi, dlatego należy zapytać: Jakie ma kierunek Mechanika i budowa maszyn w Gdańsku, Gdyni i Sopocie opinie?

Paweł, student pierwszego roku Mechaniki i budowy maszyn w Trójmieście, mówi:

„Studiuję Mechanikę i budowę maszyn w Trójmieście, więc łatwo odgadnąć, że interesują mnie okręty, stocznie i porty morskie. Już od najmłodszych lat miałem okazję obserwować gigantyczne statki, które z niesamowitą lekkością unosiły się na wodzie. Trójmiasto to chyba jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zdobyć wykształcenie w tym zakresie i rozpocząć pracę zawodową. To niesamowita przygoda.”

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia