Kierunek informatyka w Trójmieście powstał jako odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. Współcześnie, technologie informatyczne i komputerowe są powszechnie stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, a nasze codzienne życie też w dużej mierze zostało zdominowane przez osiągnięcia dyscypliny, jaką jest informatyka.
W związku z tego rodzaju tendencjami, stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, których kształci właśnie ten kierunek. Jeżeli więc zależy Ci na rozwijaniu swoich pasji przy jednoczesnym uzyskaniu gruntownego przygotowania zawodowego, to studia te będą dla ciebie doskonałym wyborem.
Idealnymi kandydatami na studia informatyczne będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach związanych z naukami informatycznymi, matematycznymi i technicznymi. Dodatkowym atutem będzie znajomość nowoczesnych technologi informatycznych i chęć nauki programowania.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku informatyka w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Studia informatyczne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród studentów w całej Polsce, w związku z czym można je znaleźć w ofercie niemal każdego dużego ośrodka akademickiego. Kierunek informatyka w trybie niestacjonarnym zrealizujesz także w Trójmieście. Dokładną listę uczelni, z którymi możesz rozpocząć swoją przygodę naukową, znajdziesz w dziale poniżej.
Tematyka zajęć na kierunku informatyka będzie oscylować głównie wokół treści powiązanych z naukami ścisłymi, technicznymi i informatycznymi. Studenci będą mieli okazję rozwinąć i ugruntować swoją wiedzę teoretyczną, jak i wykształcić cenne umiejętności praktyczne, niezbędne w branży IT. W czasie studiów dowiesz się więcej na temat programowania, grafiki komputerowej, projektowania stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Co więcej, zyskasz kompetencje tworzenia baz danych. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
algebra liniowa
-
rachunek prawdopodobieństwa
-
serwery baz danych
-
programowanie funkcyjne
-
wzorce projektowe
-
projektowanie grafiki w 3D
Oprócz bloku podstawowego, program zakłada realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych. Ich dokładną i aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni. Co więcej, rozwiniesz także swoje zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym, zarówno w polskich oddziałach światowych firm i korporacji, jak i poza granicami kraju. Wszyscy studenci będą mogli skorzystać z bogatej oferty kół naukowych, zajęć fakultatywnych, wymian studenckich czy rozwijających praktyk zawodowych.
Jakie są ceny studiów na kierunku informatyka w Trójmieście
Kierunek informatyka w Trójmieście można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zdecydujesz się na studia zaoczne, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni. Ceny mogą ulec nieznacznej zmianie, na co wpływ mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, niezależne od szkoły wyższej.
Uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Informatyka w Trójmieście - ceny:
-
Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku: 15000 zł
-
Uniwersytet Gdański: od 9000 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku: od 8856 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Gdyni: od 8856 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Trójmieście
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka (zaoczne) w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście
Limity miejsc
Uczelnie w Trójmieście oferujące informatykę, podobnie jak w przypadku innych kierunków studiów, ustalają limity miejsc.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci informatyki w trybie niestacjonarnym w Trójmieście? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na informatykę w trybie niestacjonarnym w Trójmieście, to m.in.: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Trójmieście:
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci po zarejestrowaniu się na informatykę w trybie niestacjonarnym w Trójmieście muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Trójmieście?
Uczelnie w Trójmieście indywidualnie ustalają terminy opublikowania wyników. Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na informatykę trybie niestacjonarnym w Trójmieście będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). W systemie można także znaleźć informacje o dokumentach, które należy dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
-
Uniwersytet Gdański: 29 lipca 2024
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: 23 września 2024
-
Politechnika Gdańska: 17 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Po ogłoszeniu wyników na informatykę w trybie niestacjonarnym w Trójmieście, kandydaci kierunku będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kandydaci na informatykę w trybie niestacjonarnym w Trójmieście muszą dostarczyć dokumenty osobiście do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Co w przypadku, kiedy nie mogą pojawić się na wydziale? W takiej sytuacji istnieje jeszcze inna możliwość i jest to wysłanie dokumentów pocztą tradycyjną – w takim przypadku pod uwagę brana jest data nadania listu.
Kandydaci na informatykę w trybie niestacjonarnym w Trójmieście powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne.
O jakich dokumentach powinni pamiętać kandydaci? Są to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, a także zdjęcie do legitymacji.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji na informatykę w trybie niestacjonarnym w Trójmieście muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na studia niestacjonarne w Trójmieście?
Terminy opublikowania wyników rekrutacyjnych ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Uczelnie w Trójmieście zazwyczaj rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na informatykę w trybie niestacjonarnym na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.
W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych – dlatego zdecydowanie warto być uważnym.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: od 1 czerwca do 20 września 2024
-
Politechnika Gdańska: 18-24 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia