Studia na kierunku technologie wodorowe i elektromobilność prowadzone są przez wykładowców z trzech wydziałów: Elektrotechniki i Automatyki, Chemicznego i Elektroniki oraz Telekomunikacji. Poruszają zagadnienia związane z projektowaniem i implementowaniem instalacji oraz układów do produkcji i magazynowania wodoru w oparciu o najnowsze technologie.
Poza zajęciami wykładowymi na studentów czekają też zajęcia praktyczne – projekty, laboratoria. W trakcie tych zajęć słuchacze mogą zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wytwarzania energii przyszłości, a także poznać świat transportu bez węglowodorów.
Przedmioty realizowane podczas kształcenia to m.in.:
-
Podstawy elektrotechniki,
-
Metrologia,
-
Metody magazynowania energii,
-
Elektrochemia techniczna,
-
Energoelektronika,
-
Napęd elektryczny,
-
Ogniwa paliwowe i elektrolizery niskotemperaturowe.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku technologie wodorowe i elektromobilność możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Trójmieście na kierunku technologie wodorowe i elektromobilność kształcą absolwentów, którzy potrafią:
-
projektować, uruchamiać i eksploatować zarówno zautomatyzowane instalacje wodorowe, jak i projektować układy sterujące pojazdami elektrycznymi, a także potrzebną infrastrukturę np. stacje ładowania, elektrolizery, stacje tankowania wodoru,
-
kierować działami elektrycznymi i energetycznymi przedsiębiorstw,
-
prowadzić badania naukowe.
Po zakończeniu kształcenia studenci mają podstawową wiedzę z matematyki, fizyki, chemii, informatyki i innych obszarów nauki niezbędnych dla inżyniera elektryka – specjalisty z obszaru technologii wodorowych i elektromobilności.
Absolwent ma wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania, budowy oraz diagnostyki przekształtników energoelektronicznych, projektowania układów sterujących napędami elektrycznymi dla samochodów elektrycznych i pojazdów trakcyjnych, utrzymania magazynów energii elektrycznej, prostowników dedykowanych do baterii elektrochemicznych oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Poza tym absolwent posiada wiedzę z zakresu:
-
sieci i systemów elektromagnetycznych,
-
elektrochemii, elektromobilności,
-
techniki wysokich napięć,
-
zabezpieczenia i ochrony urządzeń elektrycznych,
-
bezpieczeństwa funkcjonalnego w instalacjach wodorowych,
-
elektroniki i energoelektroniki,
-
maszyn i napędu elektrycznego,
-
trakcji elektrycznej,
-
sterowania i sterowników programowalnych,
-
instalacji elektrycznych oraz przemysłowych sieci informatycznych.
Będzie potrafił posługiwać się techniką komputerową, w szczególności w odniesieniu do: technologii informacyjnych, symulacji komputerowych, programowania obiektowego, cyfrowego przetwarzania sygnałów, projektowania i programowania urządzeń energoelektronicznych i sterujących, a także komputerowo wspomaganego projektowania w zakresie modelowania procesów wodorowych w instalacjach Industry 4.0 z wykorzystaniem urządzeń IoT i sieci blockchain.