Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć i program kształcenia na kierunku prawo w Trójmieście uzależnione są od wybranej uczelni i realizowanej specjalizacji. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu psychologii konfliktu, psychologii rodziny, a także zdobywają postawy prawne mediacji, które będą niezwykle cenne w przypadku konieczności rozwiązywania konfliktu.
W trakcie zajęć będziesz miał/a okazję zapoznać się z podstawami unijnego prawa podatkowego, prawem papierów wartościowych, a także obrotem nieruchomościami. Dowiesz się, na czym polega postępowanie podatkowe oraz czym jest prawo bankowe. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, a wszelkiego typu zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych.
W programie studiów na kierunku Prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
prawo administracyjne
-
prawo cywilne
-
prawo karne
-
prawo handlowe
-
prawo finansowe
-
prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
-
prawo międzynarodowe prywatne i publiczne
-
prawo gospodarcze publiczne
-
międzynarodowe prawo gospodarcze
-
logika prawnicza
-
system prawny i zawody prawnicze
-
prawo rzymskie
-
prawo konstytucyjne
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku prawo to program edukacyjny skupiający się na nauce prawa, związanych z nim dziedzin i zasad, które regulują społeczeństwo, gospodarkę i instytucje. Studia te przygotowują studentów do pracy w zawodach prawniczych, takich jak adwokaci, radcy prawni, sędziowie, prokuratorzy, notariusze, doradcy prawni, pracownicy administracji publicznej oraz inni specjaliści zajmujący się prawem.
Plan studiów obejmuje zazwyczaj zarówno przedmioty ogólnokształcące, takie jak historia, filozofia, psychologia czy socjologia, jak również przedmioty specjalistyczne z zakresu praw np.: prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo gospodarcze, prawo międzynarodowe, prawo pracy, prawo europejskie, prawo rodzinne i wiele innych. Studenci poznają również podstawy procesu prawnego, nauki o państwie, teorię prawa oraz etykę prawniczą.
W ramach studiów na kierunku prawo studenci mają również możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, takich jak analiza i interpretacja aktów prawnych, redagowanie pism procesowych, prowadzenie negocjacji, rozwiązywanie sporów czy doradztwo prawne. W programie prawa nie brakuje także przedmiotów poświęconych np. kryminalistyce czy kryminologii.
Polecane:
Jakie są specjalności na prawie w Trójmieście
Współczesne studia prawnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku prawo w Trójmieście: zakres sądowy, zakres obsługi biznesu...
Sprawdź specjalności na prawie w Trójmieście
Po jakim profilu na kierunek prawo w Trójmieście
Największe szanse na dostanie się na studio na położnictwie w Trójmieście mają absolwenci klas o profilach humanistycznych. Istotną rolę odgrywają rozszerzenia z historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie czy języków obcych. Niektóre szkoły oferują nawet naukę w klasach o profilu humanistyczno-prawnym, które doskonale przygotowują uczniów do studiów prawniczych.
Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie konkursu świadectw maturalnych. Pod uwagę brane są przedmioty takie jak: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: historia, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Dlatego tak istotne jest, aby uczniowie jak najlepiej przygotowali się do matury. Im wyższe wyniki, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzone studia.
Sprawdź
Czy studia na kierunku prawo w Trójmieście są trudne
Prawo jest powszechnie uważane za jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Program kształcenia obejmuje obszerny zakres materiału. Studenci uczą się teorii prawa, prawa cywilnego, karnego, administracyjnego czy międzynarodowego. Ponadto, poznają zagadnienia obejmujące treści socjologiczne, ekonomiczne czy filozoficzne.
Studia te wymagają nauki licznych definicji, przepisów i ustaw. Ponadto, muszą opanować umiejętność stosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Sukces na tym kierunku odnoszą osoby, które dokładnie i systematycznie przyswajają materiał. Studenci muszą również charakteryzować się chęcią nieustanego rozwoju.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na prawie w Trójmieście
Program kształcenia na kierunku prawo w Trójmieście jest obszerny i zawiera wiele złożonych przedmiotów. Wśród najtrudniejszych kursów często wskazywane jest prawo cywilne, które stanowi fundament wiedzy prawniczej. Podczas realizacji tego przedmiotu studenci muszą przyswoić szczegółowe przepisy i nauczyć się stosować je w praktyce.
Ponadto, w programie kształcenia możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: międzynarodowe prawo gospodarcze, prawo finansowe, logika prawnicza, prawo karne, system prawny i zawody prawnicze, prawo handlowe czy prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Kluczem do sukcesu na tych studiach jest dokładna i systematyczna nauka oraz chęć nieustannego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy.
Czy studia na kierunku prawo w Trójmieście to studia z przyszłością
Studia na kierunku prawo w Trójmieście są z pewnością studiami z przyszłością. Ich ukończenie gwarantuje obszerne możliwości rozwoju zawodowego, stabilne zatrudnienie oraz bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. W zawodach prawniczych kluczowa jest determinacja, bowiem konkurencja na rynku pracy jest stosunkowo duża. Jednakże zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie
Absolwenci prawa mają możliwość pracy w różnych zawodach prawniczych, takich jak adwokat, radca prawny, sędzia, prokurator czy notariusz. Mogą również znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej, firmach prywatnych, organizacjach pozarządowych czy instytucjach międzynarodowych. Ponadto, prawnicy mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą oraz pracować w działach prawnych dużych korporacji.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na prawo w Trójmieście
Prawo w Trójmieście należy do jednych z najchętniej wybieranych kierunków. Podczas rekrutacji panuje spora konkurencja. Kandydaci muszą osiągnąć jak najlepsze wyniki maturalne, aby dostać się na te studia. W procesie naboru pod uwagę brane są przedmioty takie jak: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: historia, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Należy pamiętać, że wymagania mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni. Dlatego kandydaci powinni zapoznać się z wymaganiami przed przystąpieniem do rekrutacji. Istotne jest, aby uczniowie szkół średnich podejmowali świadome decyzje już na etapie wyboru przedmiotów maturalnych, jeśli pragną podjąć się studiów prawniczych. Głównym elementem ich przygotowania do studiów powinna być solidna nauka do matur, bo to właśnie wyniki z tego egzaminu mogą przesądzić o tym, czy dostaną się na wymarzone studia.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku prawo w Trójmieście jest matematyka
Studia prawnicze w Trójmieście opierają się głównie na naukach humanistycznych i społecznych. W planie zajęciowym studenci mogą się spodziewać przedmiotów takich jak: prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, teoria prawa, a także przedmioty związane z analizą prawną i interpretacją przepisów.
Matematyki nie znajdziemy w siatce zajęć. Jednakże umiejętności analityczne, logicznego myślenia oraz podstawowa znajomość matematyki mogą być przydatne w niektórych specjalizacjach prawniczych, takich jak prawo gospodarcze, prawo podatkowe czy prawo finansowe.
Czy warto iść na studia z prawa
Prawo kojarzy się z dużymi wymaganiami, stresem i niejedną nieprzespaną nocą. A i tak należy do czołówki najchętniej wybieranych kierunków kształcenia. Dlaczego? Ponieważ wysiłek włożony w studia może po prostu się opłacić. Prawo jest kierunkiem dla osób, które faktycznie chcą związać swoje życie zawodowe z zagadnieniami prawnymi, a nie tylko dostąpić zaszczytu bycia studentem.
Sprawdź czy warto iść na studia
Prawo studia podyplomowe w Trójmieście
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź