Program studiów i przedmioty
Program kształcenia przewiduje szereg najważniejszych przedmiotów takich jak na przykład:
-
anatomia,
-
biologia molekularna,
-
pierwsza pomoc medyczna,
-
biofizyka,
-
urologia,
-
radiologia,
-
genetyka,
-
psychologia lekarska,
-
etyka lekarska,
-
zdrowie publiczne,
-
mikrobiologia,
-
histologia, cytofizjologia i embriologia,
-
diagnostyka obrazowa,
-
fizjologia z elementami fizjologii klinicznej,
-
farmakologia i toksykologia
Specjalności lekarskie przewidziane są w zakresie:
-
chorób wewnętrznych,
-
pediatrii,
-
chirurgii,
-
ginekologii i położnictwa,
-
psychiatrii,
-
medycyny ratunkowej,
-
medycyny rodzinnej,
-
wybranej specjalności klinicznej.
Dzięki rozbudowanej ścieżce programowej absolwent będzie posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu opisu i interpretacji budowy człowieka, biologii medycznej, budowy i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, fizjologii, genetyki klinicznej i tym podobne. Absolwent zapozna się także z etycznymi, społecznymi i prawnymi uwarunkowaniami, które odnoszą się do pracy w środowisku lekarskim.
Student w procesie kształcenia poznaje objawy i przebieg chorób, zna sposoby postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w zależności od konkretnych stanów chorobowych. Co najważniejsze potrafi rozpoznać stany zagrażające życiu i natychmiastowo podjąć działania, które mają zapobiec skutkom ubocznym. Studenci podczas swojego stażu uczą się także tego, jak przeprowadzić wywiad z pacjentem i jego rodziną.
Dzięki temu przyszły absolwent kształci także umiejętności interpersonalne, które pomagają w porozumieniu z pacjentami czy personelem. Kandydat na studia medyczne w Katowicach powinien odznaczać się odpornością na stres, powinien także posiadać umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Kierunek lekarski pozwoli na rozwinięcie tego typu kompetencji.
Nabywane umiejętności
Kierunek lekarski jest jednym z najbardziej wymagających i prestiżowych kierunków studiów. Studenci muszą przejść przez intensywny program nauczania, który skupia się na nauce anatomii, fizjologii, biochemii, farmakologii, patologii, pediatrii, psychiatrii, medycyny rodzinnej i innych dziedzinach medycyny. Oprócz teoretycznej wiedzy, studenci uczą się również praktycznych umiejętności, takich jak badanie pacjentów, wykonywanie zabiegów, interpretacja wyników badań laboratoryjnych i obrazowych, a także rozmowa z pacjentami.
Absolwenci kierunku lekarskiego są przygotowani do pracy jako lekarze. Mogą pracować w różnych specjalizacjach, takich jak chirurgia, neurologia, onkologia, kardiologia, pulmonologia, dermatologia i wiele innych. Mogą również pracować jako lekarze rodzinni lub pediatrzy, zajmować się medycyną ratunkową lub pracować w badaniach klinicznych. Lekarze są ważnymi członkami społeczności, pomagając pacjentom w różnych aspektach zdrowia, od diagnozowania chorób po leczenie i rehabilitację.
Polecane:
Czy warto iść na studia na kierunku lekarskim
Kierunek lekarski jest kierunkiem nie tylko dla osób zainteresowanych biologią i medycyną, ale również dla osób wytrwałych, bowiem kierunek ten należy do wymagających, a ponadto ukończenie studiów nie kończy procesu edukacji oraz drogi do wykonywania wymarzonego zawodu. Kandydaci powinni przygotować się nie tylko na intensywność, ale i długość, ponieważ Kierunek lekarski prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, zakładających sześć lat nauki.
Sprawdź czy warto iść na studia
Po jakim profilu na kierunku lekarskim w Katowicach i woj. śląskim
Na kierunku lekarskim w Katowicach i województwie śląskim najlepiej odnajdą się absolwenci klas szkoły średniej o profilu biologiczno-chemicznym. Wiedza i umiejętności z przedmiotów rozszerzanych na tym profilu stanowią fundament studiów medycznych, dlatego absolwenci takich klas będą najlepiej przygotowani do kontynuowania nauki na tym kierunku. Ponadto, na ten kierunek mogą śmiało aplikować osoby, które uczęszczały do klas matematyczno-fizycznym, a także klas medycznych.
Należy zaznaczyć, że niezależnie od ukończonego profilu szkoły średniej podczas rekrutacji pod uwagę brane będą przedmioty takie jak: biologia oraz 1 przedmiot do wyboru z: chemia, fizyka, matematyka. Im wyższe wyniki z tych przedmiotów, tym większa szansa dostania się na wymarzone studia. Dlatego uczniowie szkół średnich powinni solidnie przygotować się do egzaminów maturalnych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku lekarskim w Katowicach i woj. śląskim są trudne
Kierunek lekarski powszechnie uważany jest za studia posiadające jedne z najbardziej złożonych i trudnych programów kształcenia. W Katowicach i województwie śląskim program nauczania jest intensywny i obejmuje szeroki zakres wiedzy z dziedzin takich jak: medycyna, biologia, chemia, a także nauki społeczne. Studenci przyswajają zarówno wiedzę teoretyczną z zakresu anatomii, fizjologii czy patologii, a także zdobywają praktyczne umiejętności kliniczne.
Kierunek lekarski jest dla osób, które gotowe są poświęcić kilka lat na intensywną naukę. Kluczem do sukcesu na tych studiach jest systematyczność, skrupulatność i zaangażowanie w proces kształcenia. Studenci muszą przygotować się na kilka lat intensywnej i nieustannej nauki. Jednakże cały ich trud będzie wynagrodzony, kiedy zostaną już absolwentami, bowiem lekarze posiadają doskonałe perspektywy zawodowego rozwoju.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarskim w Katowicach i woj. śląskim
Studia na kierunku lekarskim w Katowicach i województwie śląskim są wymagające, a jednym z najtrudniejszych przedmiotów, z którymi muszą zmierzyć się studenci jest anatomia. Przedmiot ten stanowi fundament wiedzy medycznej i jest niezbędny do zrozumienia innych przedmiotów na tym kierunku. Swoją trudność anatomia zawdzięcza złożoności programu kształcenia. Studenci muszą przygotować się na przymus przyswojenia sporej dawki wiedzy teoretycznej oraz nabycia umiejętności zastosowania jej w praktyce.
Kolejnymi przedmiotami, które mogą być uznane za trudne mogą być np.: biochemia, farmakologia czy mikrobiologia. Ponadto, w planie zajęciowym możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in. pierwsza pomoc medyczna, urologia, radiologia, genetyka, psychologia lekarska czy zdrowie publiczne, histologia, cytofizjologia i embriologia.
Czy studia na kierunku lekarskim w Katowicach i woj. śląskim to studia z przyszłością
Studia na kierunku lekarskim w Katowicach i województwie śląskim z pewnością można uznać za przyszłościowe. W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych lekarzy jest bardzo wysokie, a perspektywy zawodowe dla absolwentów studiów medycznych są bardzo dobre. Ponadto zawód lekarza jest bardzo stabilny i oferuje konkurencyjne zarobki.
Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, klinikach, laboratoriach diagnostycznych, instytutach badawczych, a także w sektorze prywatnym, otwierając własne gabinety lekarskie. Warto zaznaczyć, że studia na kierunku lekarskim otwierają przed absolwentami szerokie możliwości dalszego rozwoju. Medycy mogą dokształcać się w wielu specjalizacjach, w tym np. w pediatrii, onkologii czy neurologii.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunku lekarskim w Katowicach i woj. śląskim
Kierunek lekarski niezmiennie od wielu lat znajduje się na liście najpopularniejszych kierunków zarówno w Katowicach i województwie śląskim, jak i na terenie całej Polski. W ubiegłej rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 w zestawieniu kierunków najchętniej wybieranych przez kandydatów w województwie śląskim kierunek ten zajął pierwsze miejsce.
Głównym kryterium rekrutacyjnym są wyniki z egzaminu maturalnego. W tym regionie pod uwagę brane są przedmioty takie jak: biologia oraz 1 przedmiot do wyboru z: chemia, fizyka, matematyka. Należy pamiętać, że im wyższe wyniki z matury, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzone studia. Dlatego tak istotne jest, aby kandydaci solidnie przygotowali się do egzaminów i osiągnęli z nich jak najlepsze wyniki.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarskim w Katowicach i woj. śląskim jest matematyka
Program studiów na kierunku lekarskim w Katowicach i województwie śląskim skupia się głównie na nauce przedmiotów ścisłych takich jak: chemia, fizjologia, anatomia, biologia i patologia. W siatce programowej nie znajdziesz więc zajęć z matematyki. Jednakże matematyczne umiejętności są potrzebne do zrozumienia niektórych zagadnień, zwłaszcza z zakresu statystyki medycznej czy bioinformatyki.
Przede wszystkim, znajomość matematyki jest niezbędna do zrozumienia i zastosowania statystyki medycznej, która jest kluczowa w badaniach naukowych i ocenie wyników badań klinicznych. Studenci muszą być w stanie analizować dane, interpretować wyniki badań i wyciągać odpowiednie wnioski. Ponadto, w planie zajęciowym możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: pierwsza pomoc medyczna, urologia, radiologia, genetyka, psychologia lekarska czy zdrowie publiczne, histologia, cytofizjologia i embriologia.