Swoją postawą i codziennymi wyborami promujesz aktywnie zdrowy tryb życia? Interesuje Cię to, co dzieje się w środowisku i w jaki sposób wpływa na człowieka? Higiena jest dla Ciebie bardzo ważna, a wszelkie epidemie budzą postrach, ale pragniesz je zwalczać i chronić przed nimi ludzi?
Studia medyczne są wielowymiarowe, a pomagać drugiemu człowiekowi możesz na wiele sposobów i w różnym zakresie. By lepiej radzić sobie na tego typu kierunkach, musisz zaprzyjaźnić się z naukami ścisłymi, ponieważ na bazie biologii i chemii oparto znaczną część przedmiotów realizowanych na kierunku zdrowie publiczne.
Kandydatów powinny interesować treści społeczne i psychologiczne, które odnoszą się przede wszystkim do zagrożeń zdrowia zbiorowości ludzi. Masz predyspozycje kierownicze? Pragniesz zajmować się oświatą zdrowotną i promocją zdrowia? Jesteś osobą otwartą i komunikatywną? Kierunek zdrowie publiczne jest właśnie dla Ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek zdrowie publiczne w Katowicach możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, który podlega pod Śląski Uniwersyte Medyczny w Katowicach. Uczelnie starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie najmodniejszych kierunków studiów, a także w zakresie kierunków, które kształcą najpotrzebniejszych na rynku pracy specjalistów.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, a także na naukach z zakresu zarządzania. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
podstawy przedsiębiorczości i innowacyjności
-
orzecznictwo medyczne
-
propedeutyka medycyny
-
podstawy finansów publicznych
-
farmakologia
-
podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego
-
podstawy polityki zdrowotnej i społecznej
-
analiza potrzeb zdrowotnych
-
podstawy seksuologii
Zajęcia realizowane są w formie ćwiczeń, wykładów i seminariów, a wiedzę teoretyczną studenci weryfikują w trakcie praktyk zawodowych.