Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelnie program kształcenia na kierunku ekonomia może się różnić propozycją przedmiotów, specjalizacji, założeniami programowymi. Efekty kształcenia mają jednak charakter uniwersalny. Studenci mają szansę zdobyć wiedzę w zakresie ekonomii, ekonomiki gospodarki żywnościowej, polityki gospodarczej, finansów, bankowości, prawa gospodarczego, polityki rolnej UE.
Zajęcia umożliwią studentom korzystanie z zaawansowanych narzędzi matematyczno-statystycznych oraz zapoznanie się z modelowaniem przebiegu procesów ekonomicznych w skali mikro- i makroekonomicznej. Plan zajęć łączy przedmioty obejmujące nauki prawne, gospodarcze, nauki z zakresu zarządzania.
W programie studiów na kierunku Ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku ekonomia to jedne z najpopularniejszych i najbardziej cenionych kierunków na uczelniach ekonomicznych. W trakcie studiów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in. teorii ekonomii, zarządzania, rachunkowości, finansów, marketingu oraz prawa gospodarczego. W trakcie studiów studenci uczą się analizować rynki, przeprowadzać badania ekonomiczne i podejmować decyzje biznesowe.
Podczas studiów na kierunku ekonomia studenci zdobywają szeroki wachlarz umiejętności, w tym umiejętności analityczne, komunikacyjne, interpersonalne i kreatywne. Studenci uczą się korzystać z różnych narzędzi analitycznych, takich jak np. analiza rynku, modelowanie ekonomiczne i statystyka, a także przygotowują się do tego, by podejmować racjonalne decyzje biznesowe. Ponadto, studenci rozwijają umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, które są niezbędne w pracy w zespole i negocjacjach biznesowych.
Absolwenci kierunku ekonomia mogą pracować w różnych dziedzinach, w tym w sektorze prywatnym, publicznym i non-profit, a także w instytucjach finansowych, korporacjach międzynarodowych, organizacjach międzynarodowych i agencjach rządowych. Wśród popularnych ścieżek kariery dla absolwentów kierunku ekonomia znajdują się m.in.: analityk biznesowy, konsultant, ekonomista, analityk finansowy, doradca podatkowy, specjalista ds. marketingu i menedżer projektów. Ponadto ekonomiści są kompleksowo przygotowani również do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku ekonomia w Poznaniu
Studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Sprawdź
Jakie są specjalności na ekonomii w Poznaniu
Współczesne studia z ekonomii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek ekonomia w Poznaniu
Najlepiej na studiach z ekonomii mogą poradzić sobie absolwenci techników ekonomicznych. To dlatego, że szkoły te zapewniają podstawową wiedzę z mikro i makroekonomii, rachunkowości i finansów. Pewnie na ekonomii mogą się czuć także osoby, które ukończyły licea o profilu menedżersko-ekonomicznym oraz ekonomiczno-biznesowym.
Ze względu na duży zakres zainteresowań, który obejmuje ekonomia, kierunek ten otwarty jest na kandydatów po dowolnych szkołach. Tak więc, problemu z odnalezieniem się na tych studiach nie powinni mieć absolwenci liceów o profilu matematyczno-fizycznym, matematyczno-informatycznym, czy geograficznym.
Sprawdź
Czy studia na kierunku ekonomia w Poznaniu są trudne
Ekonomia to świat pełen liczb. Studia na tym kierunku w Poznaniu mogą stanowić wyzwanie, ale z pewnością jest to interesujący wybór. Ekonomia to dziedzina, w której kręgu zainteresowań są finanse, rachunkowość, a nawet zarządznie i marketing. Wejście w ten świat może być problematyczne, ale osoby, które wyrażają zainteresowanie ekonomią nie powinny mieć problemu z odnalezieniem się wśród wymaganego materiału.
Studia te otwierają wiele możliwości rozwoju, ale będąc kandydatem na ekonomię warto mieć otwarty umysł. To dlatego, że studia mają charakter zarówno humanistyczny, jak i ścisły. Wiedza na studiach ekonomicznych może być dobrą podstawą do rozwijania się w kierunku innych branż.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na ekonomii w Poznaniu
Ekonomia dziedzina, która opiera się na naukach ścisłych. Stąd też w programie studiów nie brakuje matematyki, która wymieniana jest wśród najtrudniejszych przedmitów w toku nauczania. Wymagające są także zajęcia z analizy ekonomicznej oraz ekonometrii, które opierają się na kolejnej trudnej odnodze ekonomii – statystyce.
Trudności mogą sprawiać także takie przedmioty jak mikroekonomia ora makroekonomia. Należy jednak pamiętać, że trudność przedmiotów zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji studenta.
Czy studia na kierunku ekonomia w Poznaniu to studia z przyszłością
Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez ekonomii. To dziedzina, która obecna jest w każdej branży. Niezależnie od dziedziny życia, osoby potrafiące kontrolować i zarządzać finanasami są bardzo porządanymi specjalistami. Ekonomiści to podstawa funkcjonowania branży finanasowej, polityki czy zarządzania.
Ekonomia jest nie tylko przyszłością, ale pozwala także na jej przewidywanie. Przez dynamiczne zmiany w światowej gospodarce, osoby o takim wykształceniu, są w stanie lepiej je zrozumieć i przewidywać. Dlatego też umiejętności niezwykle cenne są m.in. w biznesie.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na ekonomię w Poznaniu
Ekonomia to bardzo popularny kierunek studiów, jednak nie każda uczelnia ma go w swojej ofercie. Dlatego też liczba kandydatów na jedno miejsce może wynosić od kilku do kilkunastu osób. Z tego względu nie każdy zainteresowany dostanie się na wymarzoną ekonomię. Swoje miejsce na studiach będą mieli najlepsi maturzyści.
Podstawą jest odpowiedni wybór rozszerzonych przedmiotów maturalnych. Przepustką na studia z ekonomii jest dobrze zdane rozszerzenie z języka angielskiego, matematyki, geografii, historii, informatyki lub WOS-u.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku ekonomia w Poznaniu jest matematyka
Matematyka to królowa nie tylko nauk, ale także świata ekonomicznego. Studenci zetkną się z tą dziedziną już na początku swojej przygody ze studiami. Poza matematyką w czystej formie, studenci będą się jej uczyć także na przedmiotach ściśle powiązanych z ekonomią. To dlatego, że wiele koncepcji ekonomicznych opiera się na analizie matematycznej, która pozwala np. prognozować zachowania rynkowe. Wśród przedmiotów, w których zrozumieniu pomoże matematyka jest m.in. statystyka, podstawy finansów oraz ekonometria.
Czy warto iść na ekonomię?
Ekonomia to kierunek adresowany do osób zainteresowanych pozyskaniem wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych, która zawsze będzie poszukiwana na rynku zatrudnienia i która otwiera przed absolwentami szerokie perspektywy zawodowe. Studia, oprócz obszernej wiedzy, pozwalają pozyskać również liczne umiejętności oraz coraz istotniejsze kompetencje społeczne, wśród których wymienić można między innymi zdolność obserwacji i prawidłowej interpretacji zjawisk ekonomicznych zachodzących w gospodarce, jak również zdolność oceny decyzji konsumentów.
Sprawdź czy warto iść na studia