Program studiów i przedmioty
Studenci prawa w trakcie nauki poznają zależności między prawem a dziedzinami pokrewnymi. Studia te umożliwiają przyszłym prawnikom zrozumienie systemu prawnego w Polsce i w Europie. Program tego kierunku przewiduje przedmioty poświęcone m.in. poszczególnym kodeksom prawnym oraz etapom różnych postępowań sądowych.
Przykładowe przedmioty na kierunku Prawo:
Absolwenci prawa nie tylko doskonale znają specyfikę polskiego i międzynarodowego prawa, ale także umiejętnie argumentują swoje stanowisko oraz przeprowadzają skuteczne negocjacje. Liczne warsztaty, ćwiczenia oraz symulacje przewidywane w programie tego kierunku zapewniają studentom prawa kompleksowe przygotowanie nie tylko do wykonywania zawodów prawniczych, ale również pełnienia funkcji kierowniczych i doradczych lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Nabywane umiejętności
Prawo to kierunek, który przygotowuje studentów do pracy np. w systemie wymiaru sprawiedliwości. Program tego kierunku obejmuje zazwyczaj szeroki zakres przedmiotów związanych z prawem, takich jak m.in. prawo cywilne, prawo konstytucyjne, prawo administracyjne, prawo karne, prawo gospodarcze, prawo pracy, prawo międzynarodowe. Podczas studiów na kierunku prawo studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. teorii prawa, zasad funkcjonowania systemów prawnych, procesu legislacyjnego, interpretacji prawa oraz rozwiązywania problemów prawnych. Uczą się również praktycznych umiejętności, takich jak np. analiza przypadków prawnych, pisanie opinii prawnych, rozwiązywanie sporów oraz prowadzenie negocjacji.
Studenci prawa mają także możliwość specjalizacji w określonych dziedzinach prawa, takich jak np. prawo cywilne, prawo konstytucyjne, prawo międzynarodowe, prawo handlowe, prawo pracy czy prawo karne, w zależności od oferty programowej uczelni. Możliwe jest również odbywanie praktyk zawodowych w instytucjach prawnych, takich jak m.in. sądy, kancelarie prawne, organy administracji państwowej czy organizacje międzynarodowe, co daje studentom praktyczne doświadczenie w pracy prawniczej.
Po ukończeniu studiów na kierunku prawo absolwenci mogą podjąć pracę w różnorodnych sektorach, takich jak np. sektor publiczny, kancelarie prawne, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe czy instytucje międzynarodowe. Mogą również kontynuować naukę na poziomie doktoranckim i rozwijać swoją karierę naukową w dziedzinie prawa. Osoby te są także przygotowane do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku prawo w Poznaniu?
Studia na kierunku finanse i rachunkowość w Poznaniu trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).
Sprawdź
Po jakim profilu na kierunek prawo w Poznaniu
Prawo to kierunek ściśle powiązany z historią, wiedzą o społeczeństwie czy językiem polskim. To sprawia, że największe kompetencje jeszcze przed rozpoczęciem tych studiów, będą mieli absolwenci klas o profilu humanistycznym, językowym, geograficznym, historyczno-geograficznym czy historyczno-prawnym.
Droga na te studia nie jest jednak zamknięta dla absolwentów klas o innych profilach. Osoby marzące o kierunku prawniczym, powinny jednak z determinacją poszerzać swoją wiedzę z przedmiotów, które uwzględniane są w procesie rekrutacji.
Sprawdź
Czy studia na kierunku prawo w Poznaniu są trudne
Studia prawnicze to z pewnością kierunek nie dla wszystkich. Wymagają wielu wyżeczeń i godzin spędzonych nad książkami. To dlatego, że podstawą tego kierunku jest nauka przepisów i ich interpretacji. Poza tym kierunek wymaga od studentów nauki łaciny oraz poszerzania wiedzy z takich dziedzin jak socjologia, filozofia czy administracja.
Niezależnie od predyspozycji studia te potrafią sprawiać trudności. Zdecydowanie łatwiej będą mieli jednak studenci z umysłem humanistycznym. Idąc na te studia warto kierować się powołaniem, które może pomóc w chwilach zwątpienia.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na prawie w Poznaniu
Prawo to dziedzina, która składa się z wielu specjalności. Studenci tego kierunku zapoznają się z podstawami każdej z nich, co sprawia, że materiału do przyswojenia jest bardzo dużo. Szeroka wiedza sprawia, że niemal każdy przedmiot może być uważany za trudny, wszystko zależy od zainteresowań poszczególnych studentów.
Wśród wymagających przedmiotów studenci prawa często wymieniają prawo karne, prawo cywilne, prawo podatkowe, prawo międzynarodowe czy gospodarcze. Trudność często sprawiają także zajęcia z języka łacińskiego.
Czy studia na kierunku prawo w Poznaniu to studia z przyszłością
Prawo to bardzo uniwersalny kierunek studiów, który nie zawsze musi kończyć się pracą w kancelarii prawniczej. Absolwenci mają bardzo dużo możliwości. Mogą pracować w administracji państwowej, organizacjach międzynarodowych, jako rzecznicy patentowi czy kuratorzy. Osoby z wykształceniem prawniczym często poszukiwani są w biznesie i dużych korporacjach.
Kierunek rozwoju zależy od zainteresowań oraz predyspozycji studentów i absolwentów tego kierunku. Najczęstrzym celem jest zdanie egzaminu na aplikację, która w przyszłości pozwoli stać się sędzią, adwokatem czy prokuratorem. Osiągnięcie tego wymaga jednak dużej determinacji i poświęceń.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na prawo w Poznaniu
Nie jest łatwo dostać się na kierunek prawo. Co roku jest on wśród najczęściej wybieranych przez kanydatów na studia. Widać to po wymaganiach rekrutacyjnych, które spełnić mogą tylko najlepsi maturzyści. Mimo że na studia przeznaczonych jest dużo miejsc, to minimalne wyniki z matury nie powinny być niższe niż 77%.
W dużo lepszej sytuacji są osoby, które osiągneły sukces na olimpiadach przedmiotowych. Finaliści i laureaci olimpiad z historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o III RP, czy wiedzy o prawach człowieka zostają przyjęci na studia z maksymalną liczbą punktów.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku prawo w Poznaniu jest matematyka
Studia z prawa w Poznaniu w pełni pochodzą od dziedzin humanistycznych. Ich bazę stanowią nauki społeczne oraz nauki prawne. W przypadku niektórych prawniczych specjalizacji istotną rolę odgrywać mogą także ekonomia, psychologia czy socjologia. Trudno jednak dopatrzeć się w programie nauczania przedmiotów, które mają coś wspólnego z matematyką.
Idąc na prawo z pewnością nie natkniesz się na tę dziedzinę w programie nauczania. Z jej elementów nie korzysta także żaden z wykładanych przedmiotów. Jedyną styczność z liczbami jaką będziesz miał jako student prawa to tylko ta związana z nauką numerów paragrafów i artykułów.
Czy warto iść na kierunek prawo w Poznaniu
Prawo to studia z bardzo dużym potencjałem. Ich ukończenie to pierwszy przystanek, przed rozpoczęciem kariery sędziego, adwokata, prawnika czy notariusza. Studia te wymagają jednak wielu wyrzeczeń i godzin spędzonych nad książkami. Wiążą się one także z wymagającymi egzaminami. Tym najważniejszym, który otwiera najwięcej możlwości jest egzamin aplikacyjny.
Ukończenie prawa daje duże szanse zatrudnienia, nawet bez ukończonej aplikacji. Pozycje zajmowane przez absolwentów tego kierunku wiążą się także z dobrymi i stabilnymi zarobkami.
Prawo studia podyplomowe w Poznaniu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź