Program studiów i przedmioty
W toku kształcenia studenci kierunku Budownictwo uczestniczą w zajęciach, które poświęcone są między innymi: stosowaniu materiałów i wyrobów budowlanych, zasadom kształtowania konstrukcji budowlanych, fundamentowaniu obiektów budowlanych, czy instalacjom budowlanym. W programach odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:
-
geometria inżynierska
-
mechanika gruntów i fundamentowanie
-
budownictwo ogólne
-
materiały budowlane
-
instalacje budowlane
Nabywane umiejętności
Program kształcenia na kierunku Budownictwo w Rzeszowie ma ponadprzeciętnie rozległy charakter, co jest spowodowane tym, że fachowcy projektujący i tworzący budynki użytkowe muszą zapewnić ich użytkownikom bezpieczeństwo poprzez zastosowanie adekwatnych materiałów i konstrukcji odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Fundamentem pod rozwój specjalistycznych kompetencji kierunkowych na tych studiach są nauki matematyczne, fizyczne i chemiczne. Interdyscyplinarność kierunku to jeden z jego największych atutów.
Wymagania na Budownictwo w Rzeszowie są dość szerokie, ale jest to podyktowane, między innymi, bogatym programem nauczania, na który składają się takie przedmioty jak:
-
geologia,
-
geometria i grafika inżynierska,
-
konstrukcje metalowe,
-
konstrukcje betonowe,
-
metody obliczeniowe,
-
technologia robót budowlanych,
-
instalacje budowlane,
-
ekonomika budownictwa,
-
kierowanie procesem inwestycyjnym.
Inżynierowie budownictwa to osoby dysponujące rozległą wiedzą teoretyczną, będącą warunkiem prawidłowego ukształtowania umiejętności praktycznych, z zakresu fizyki materiałów budowlanych, podstaw tworzenia konstrukcji, materiałoznawstwa oraz zaawansowanej matematyki. Pomimo faktu, że kierunki studiów w Rzeszowie takie jak Budownictwo, opierają swoje założenia na naukach ścisłych, każdy z absolwentów musi posiadać szereg tak zwanych kompetencji miękkich w postaci umiejętności efektywnej współpracy grupowej z ekspertami pokrewnych dziedzin, takich jak na przykład architektury. Dzięki temu możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków sprzyjających płynnemu rozwojowi budowy.
Polecane:
Czy warto iść na studia z budownictwa?
Budownictwo jest propozycją kształcenia dla osób, które chcą pozyskać praktyczne wykształcenie, które zawsze będzie cenione na rynku pracy, na dodatek nie tylko krajowym. Największym atutem studiów jest oczywiście możliwość rozwinięcia jasno określonych umiejętności, w przestrzeni których wyróżnić można: przeprowadzanie remontów oraz modernizacji obiektów budowlanych i inżynierskich, nadzorowanie procesów budowlanych, wytwarzanie materiałów budowlanych, czy też organizowanie procesów produkcyjnych.
Sprawdź czy warto iść na studia