Współcześnie możemy zaobserwować, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na prowadzenie zdrowego stylu życia. Nie od dziś wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny przynosi wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Dlatego zapotrzebowanie na osoby wykształcone w kierunku udzielania porad treningowych oraz zachęcania do aktywności fizycznej najmłodszych jest coraz większe.
Studenci wychowania fizycznego zdobywają podstawową wiedzę na temat ludzkiej fizjologii i anatomii, co pozwala im zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za efektywność treningu. Zgłębiają teorię bezpiecznej aktywności, pracują nad polepszeniem swojej wytrzymałości i sprawności fizycznej, a ponadto poznają najważniejsze zagadnienia z obszaru dietetyki, która w dużym stopniu łączy się tematycznie z charakterem wychowania fizycznego.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku wychowanie fizyczne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku wychowanie fizyczne w Krakowie możesz realizować na studiach pierwszego lub drugiego stopnia. Jeżeli dopiero rozpoczniesz edukację, wybierzesz trzyletnie kształcenie, które zostanie zwieńczone uzyskaniem dyplomu z tytułem licencjata. Absolwenci mogą dalej poszerzać cenne kompetencje na studiach magisterskich drugiego stopnia, które trwają dwa lata.
Wychowanie fizyczne w Krakowie występuje w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Osoby wybierające kształcenie na kierunku wychowanie fizyczne w Krakowie mają okazję do zapoznania się z technikami ćwiczeń kompensacyjno-korekcyjnych, zgłębiają podstawy ludzkiej fizjologii i anatomii ze szczególnym naciskiem na poznanie układu szkieletowego i mięśniowego człowieka. Dowiadują się, w jaki sposób zachęcać do aktywności fizycznej ludzi w różnym wieku oraz uczą się prowadzenia zajęć ruchowych w sposób interesujący.
Wychowanie fizyczne można nazwać kierunkiem interdyscyplinarnym. Studenci uczą się nie tylko teorii sportu oraz praktycznego stosowania zdobytych umiejętności, ale również poznają podstawy ratownictwa medycznego, ucząc się pierwszej pomocy, a także zdobywają wiedzę na temat dietetyki.