Historia to kierunek cieszący się popularnością, dzięki interdyscyplinarnemu kształceniu, które zapewniają tworzone programy studiów. Studia historyczne umożliwią Ci zgłębianie procesów i mechanizmów politycznych, społecznych i gospodarczych zaczynając od starożytności po współczesność.
Oczywiście specjaliści pracujący na łódzkich uczelniach skupiają się nie tylko na dziejach Polski, ale również na historii powszechnej, która obejmuje dzieje Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Związku Radzieckiego, Rzymu i Bizancjum, Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych.
Kształcenie w tym zakresie to idealna okazja, by zdobyć odpowiednie kompetencje do analizowania tekstów i obrazów, podejmowania dyskusji i negocjacji, a także do pisania i rozumienia tekstów kultury, symboli, dzieł sztuki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Historia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia historyczne w Łodzi są realizowane w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Historię możesz studiować przede wszystkim dziennie. Zajęcia w trybie stacjonarnym odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i specjalizacyjnymi. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci historii zdobywają szeroką wiedzę, która obejmuje procesy i mechanizmy polityczne, społeczne oraz gospodarcze od starożytności po współczesność, przy czym nie zajmują się jedynie dziejami Polski, ale także historią powszechną.
Zdobywają szereg potrzebnych umiejętności, które przydatne są nie tylko w pracy, ale także w prawidłowym funkcjonowaniu w świecie XXI wieku. Uczą się, jak poprawnie analizować teksty i obrazy, jak pisać i edytować różnego rodzaju teksty, a także jak rozumieć teksty kultury, symbole i działa sztuki/dzieła filmowe. Studenci rozwijają umiejętności negocjacyjne i elokwencję, którą wykorzystują w trakcie prowadzonych dyskusji.
Studia historyczne pozwolą Ci obyć się ze światem mediów, polityki, kultury i sztuki. Na studentów czekają także wyjazdy terenowe, które w znaczący sposób wpływają na komunikatywność i pracę zespołową.