Bioinżynieria zwierząt to jedna z nowoczesnych propozycji kształcenia, która została przygotowana przez uczelnie w Warszawie. Została ona stworzona z myślą o studentach, którzy nie boją się wyzwań związanych z intensywną nauką przedmiotów ścisłych. W siatce programowej odnaleźć można wiele wykładów, najważniejszy trzon stanowią jednak ćwiczenia praktyczne oraz laboratoria.
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt obfitują w przedmioty takie jak: biochemia eksperymentalna, zoologia, anatomia, genetyka, biologia komórki zwierzęcej, biologia mikroorganizmów. Oprócz tego studenci będą mogli rozwijać swoje kwalifikacje związane z nanobioinżynierią oraz makro- i mikrobioinżynierią.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt w Warszawie mają charakter dwustopniowy. Studenci swoją przygodę akademicką rozpoczynają od kształcenia I stopnia. W przypadku bioinżynierii zwierząt trwa ono trzy i pół roku. Studenci otrzymują wtedy podstawową wiedzę oraz tytuł inżyniera. Mogą oni kontynuować naukę podczas kształcenia II stopnia, które trwa z kolei półtora roku. Jest to czas poszerzania kwalifikacji oraz umiejętności.
Kierunek taki jak bioinżynieria zwierząt można rozpocząć wyłącznie w trybie stacjonarnym. Ma na to wpływ przede wszystkim duża liczba zajęć laboratoryjnych, które ciężko byłoby zrealizować popołudniami lub podczas weekendowych zjazdów naukowych.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Bioinżynieria zwierząt to jeden z tych kierunków, który gwarantuje swoim studentom przede wszystkim praktyczną wiedzę oraz umiejętności. Co można do nich zaliczyć? Jeśli chodzi o wiedzę to między innymi znajomość struktury i zasad funkcjonowania organizmów zwierzęcych na poziomie molekuł, komórek, tkanek, organizmów i populacji czy wiedzę na temat matematyki, fizyki, techniki i chemii oraz wykorzystania ich podczas wykonywania podstawowych manipulacji na materiale biologicznym.
Studenci bioinżynierii zwierząt dużo czasu spędzają podczas zajęć laboratoryjnych, gdzie uczą się, jak korzystać z podstawowych metod, technik i technologii fizycznych, chemicznych, technicznych, molekularnych i biochemicznych.