Polska to kraj, w którym przemysł rolniczy odgrywa bardzo znaczącą rolę. Oznacza to, że w tej branży nieustannie potrzebni są nowi specjaliści, którzy dbać będą o zbilansowany rozwój tego sektora. Czym najogólniej zajmuje się rolnictwo? To właśnie jeden z działów gospodarczych, który zajmuje się szeroko rozumianym przetwórstwem płodów rolnych. Jego historia sięga czasów starożytnych, ponieważ to właśnie dzięki niemu człowiek może korzystać z dóbr, które pochodzą z natury. Dziś dodatkowo rośnie świadomość zbilansowanego żywienia, które z produktów wysoko przetworzonych przerzuca się głównie na produkty rolne o naturalnym pochodzeniu.
Sektor związany z rolnictwem jest niezwykle wymagający. Powinni pracować w nim ludzie, którzy mają świadomość, że praca w tej branży powinna wiązać się przede wszystkim z pasją. Niezależnie od aury, pory dnia i warunków panujących wokoło trzeba dbać o płody rolne, czy zwierzęta hodowlane. Dodatkowo współczesne rolnictwo czerpie z wielu rozwiązań technicznych i inżynieryjnych – jeśli zatem te elementy nie są ci straszne, to z powodzeniem możesz wybrać właśnie ten profil kształcenia.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku rolnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku rolnictwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od trzech i pół roku do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Polskie ośrodki akademickie mają bardzo bogatą ofertę studiów na kierunku rolnictwo. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest to jeden z tych sektorów przemysłowych, które odgrywają największe znaczenie dla gospodarki nie tylko krajowej, lecz także europejskiej. Dlatego też tak ważne jest dbanie o wykształcenie rolników, których umiejętności opierać się będą na stabilnej podstawie z wiedzy. Jeśli ty chciałbyś swoją przygodę z tym rozpocząć w stolicy, to również dostaniesz taką możliwość. O tym, jakie uczelnie w Warszawie mają w swojej ofercie studia rolnicze, dowiesz się z działu poniżej.
Program kształcenia na kierunku rolnictwo ma interdyscyplinarny charakter. Oznacza to w praktyce, że musi się w nim znaleźć wiele różnorodnych kwestii z pogranicza nauk ścisłych i technicznych. Czeka cię zatem intensywna powtórka chociażby z biologii i chemii. Co jeszcze odnajdziesz w programie kształcenia na tym kierunku? Przedmioty, z jakimi będziesz się stykać podczas wszystkich lat nauki, to przykładowo:
-
agroturystyka
-
podstawy produkcji ogrodniczej
-
rachunkowość gospodarstw rolnych