Aktorstwo teatru lalek to unikatowy kierunek, który znajdziesz na Wydziale Lalkarskim. Kompleksowo opracowany program kształcenia składa się z przedmiotów kierunkowych, podstawowych i ogólnych.
Studenci mają okazję poznać elementarne zadania aktorskie w planie lalkowym, przy czym kształtują aktorską wyobraźnię, wrażliwość plastyczną oraz poczucie przestrzeni i formy.
Studia artystyczne w tym zakresie uświadomią Ci istotę animacji, ale przede wszystkim pozwolą poznać klasyczne techniki lalkowe – jawajki, pacynki, kukły i marionetki.
Studenci nieustannie pracują nad umiejętnością samodzielnej kreacji postaci scenicznej w teatrze lalek, konstruowania przedstawienia oraz gry zespołowej. Uczęszczają także na zajęcia, które umożliwiają pracę przed mikrofonem radiowym oraz na sztukę charakteryzacji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Aktorstwo teatru lalek możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
Studia we Wrocławiu w zakresie aktorstwa teatru lalek realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Trwają one cztery i pół roku, czyli dziewięć semestrów i kończą się tytułem magistra.
Kierunek realizowany jest w trybie dziennym. Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest przedmiotami podstawowymi, kierunkowymi, ogólnymi. Studenci odbywają także praktyki zawodowe.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci aktorstwa teatru lalek uczęszczają na szereg przedmiotów praktycznych, które związane są z impostacją głosu, techniką i wyrazistością mowy, interpretacją wiersza, prozy i piosenki, plastyką ruchu scenicznego, tańcem.
Zajęcia tego typu pojawiają się na każdym wydziale aktorskim lub związanym z aktorstwem. Poza tym studenci Wydziału Lalkarskiego zgłębiają techniki gry lalkami i w masce.
W trakcie realizowanych zajęć rozwiniesz wyobraźnię aktorską, plastyczną wrażliwość, a także zrozumiesz istotę animacji dla poszczególnych technik lalkowych – jawajki, pacynki, kukły i marionetki oraz gry w masce.
Na Wydziale Lalkarskim znajdziesz także przedmioty, które kształcą wrażliwość muzyczną i plastyczną, jak chociażby umuzykalnienie i solfeż, rytmika, technika wokalna, zagadnienia plastyczne czy budowa lalek. Będziesz uczęszczał/a na przedmioty teoretyczne, które dadzą Ci wiedzę z historii kultury i sztuki, historii teatru i dramatu, a także historii i dramaturgii teatru lalek.