Aktorstwo to jeden z najpopularniejszych kierunków artystycznych, na którym odnajdą się osoby odznaczające się predyspozycjami aktorskimi, odpowiednią dykcją, mimiką twarzy, a także poczuciem estetyki.
Wydział Aktorski stawia na rozwój indywidualny osobowości artystycznej. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju zajęcia mają umożliwić studentowi przebrnięcie przez proces tworzenia roli, zaczynając od istnienia na scenie poprzez uruchamianie impulsu wewnętrznego, dialogu, kontaktu z partnerem, uwagi scenicznej aż do nabycia umiejętności przeprowadzenia całkowitego procesu twórczego od analizy roli do jej prezentacji na scenie.
Interdyscyplinarnie konstruowany program kształcenia składa się z przedmiotów kierunkowych, podstawowych i ogólnych. Studenci zgłębiają zadania aktorskie i podstawy gry aktorskiej, sceny klasyczne i sceny współczesne, uczęszczają na zajęcia z wiersza, prozy, piosenki, wymowy, impostacji głosu. Przygotowują także przedstawienie dyplomowe.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Aktorstwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
Studia we Wrocławiu w zakresie aktorstwa realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich, które trwają cztery i pół roku, czyli dziewięć semestrów, i kończą się tytułem magistra.
Kierunek realizowany jest w trybie dziennym. Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest przedmiotami podstawowymi, kierunkowymi, ogólnymi, a także specjalizacyjnymi. Studenci odbywają także praktyki zawodowe.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia aktorstwa tworzony jest w kompleksowy sposób i łączy różnego rodzaju dziedziny, które umożliwiają zdobycie wszechstronnego wykształcenia. Studenci znajdą tutaj przedmioty kierunkowe, które sprowadzają się do elementarnych zadań aktorskich i podstawy gry aktorskiej, do scen klasycznych i scen współczesnych, a także przedmioty podstawowe i ogólne, jak wiersz, proza, piosenka, wymowa, impostacja głosu.
Poszczególne zajęcia pozwolą studentom wytrenować ciało pod kątem elastyczności i plastyczności, rozbudować wrażliwość i emocjonalność sceniczną, uruchomić aparat wykonawczy.
Nauczysz się posługiwać ciałem, głosem w przestrzeni teatralnej, a także prowadzić monolog wewnętrzny i dialog z partnerem scenicznym oraz konstruować zdarzenia sceniczne. W programie znajdziesz także zajęcia muzyczne i teoretyczne.