Filologia hiszpańska to interdyscyplinarny kierunek studiów, który łączy wiedzę z zakresu języka, literatury, kultury, historii świata hiszpańskojęzycznego.
Studenci, wybierający tego rodzaju kształcenie, mają szansę zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności językowe, które są użyteczne w różnorodnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.
Propozycja kształcenia pozwoli Ci zdobyć umiejętności językowe odnoszące się do języka hiszpańskiego na poziomie C1/C2. Studenci uczą się także drugiego języka obcego, który mogą opanować na poziomie B2.
Studia filologiczne to idealna okazja, by zapoznać się z podstawami współczesnej komunikacji językowej i międzykulturowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia hiszpańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Filologię hiszpańską w Poznaniu możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata (sześć semestrów). Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kompleksowo opracowany program studiów wypełniony jest najważniejszymi przedmiotami związanymi stricte z filologią hiszpańską. W zależności od poziomu kształcenia wśród popularnych zajęć znajdziesz, chociażby gramatykę opisową języka hiszpańskiego, literaturę hiszpańską, historię i kulturę Półwyspu Iberyjskiego, historię i kulturę Ameryki Łacińskiej, drugi język nowożytny na poziomie zaawansowanym.
Studenci zgłębiają rzeczywistość krajów hiszpańskojęzycznych na podstawie ich języka, literatury, kultury, a także sytuacji społeczno-gospodarczej. Poznają metody tłumaczeniowe, a także rozwijają kompetencje w zakresie komunikacji międzykulturowej.
Studenci mogą specjalizować się literaturoznawczo lub językoznawczo. Rozwijają kreatywność, a także umiejętności interpersonalne.