Technologia chemiczna to nowoczesna propozycja kształcenia, idealna dla osób, które nie mają problemów z nauką matematyki, fizyki, chemii, a także chcą zdobyć umiejętności stricte inżynierskie.
Studenci mają okazję zdobyć rzetelne wykształcenie i potrzebne umiejętności, które wiążą się z termodynamiką techniczną, bazą surowcową przemysłu chemicznego, procesami petrochemicznymi, a także z wytwarzaniem produktów przemysłu chemicznego nieorganicznego i organicznego.
W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a okazję wybrać specjalizację, a także rozwiniesz kompetencje językowe w zakresie języka obcego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Technologia chemiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia w Rzeszowie w zakresie technologii chemicznej możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia w ich zakresie odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku)
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym realizowane są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj także, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Technologie chemiczne to interdyscyplinarnie skonstruowany kierunek studiów, który łączy wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą obejmującą nauki chemiczne i z zakresu technologii chemicznej.
W trakcie zdobywanej edukacji studenci poznają metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich z zakresu technologii chemicznej. Są to przede wszystkim techniki obliczeniowe i symulacyjne, technologie informacyjne, programy, które wspomagają obliczenia i projektowanie.
Będziesz miał/a szansę nabyć kompetencje odnoszące się do prowadzenia i organizacji procesów produkcyjnych. Studenci wybierają także specjalności, które mają znaczący wpływ na dalszą ścieżkę kształcenia.
Mogą specjalizować się, chociażby w technologiach organicznych i tworzywach sztucznych lub w analizie chemicznej w przemyśle i środowisku. Pamiętaj, że propozycje specjalizacyjne są zmienne, dlatego warto sprawdzić aktualności na stronie internetowej danej uczelni.