Fizyka techniczna to praktyczny kierunek studiów, który cieszy się coraz większą popularnością. W trakcie zdobywanego wykształcenia będziesz miał/a okazję zdobyć wiedzę z działów matematyki i fizyki, a także ekonomii i przedsiębiorczości oraz rozwiniesz kompetencje inżynierskie, sprowadzające się do projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń technicznych.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych i laboratoryjnych. Studenci mają okazję rozwijać się w zakresie inżynierii systemów pomiarowych, inżynierii biomedyczno-informatycznej oraz optoelektroniki i mikroelektroniki. Moduły specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych wybranych uczelni, ponieważ są one zmienne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Fizyka techniczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Fizykę techniczną możesz studiować na pierwszym lub drugim stopniu. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Kończą się tytułem inżyniera. Drugi stopień to studia magisterskie, które trwają dwa lata, czyli cztery semestry. Kończą się tytułem magistra.
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi oraz praktykami zawodowymi. Studia stacjonarne to tak zwane studia dzienne.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych zazwyczaj są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej. Zajęcia w tym trybie odbywają się w siedzibie poszczególnych wydziałów.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów na kierunku fizyka techniczna tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. Wśród popularnych przedmiotów znajdziemy takie jak: statystyka i rachunek prawdopodobieństwa, podstawy teorii sygnałów, podstawy przedsiębiorczości, komputer jako narzędzie pomiarowe, energoelektronika, miernictwo komputerowe, podstawy automatyki.
Studenci realizują przedmioty ogólne, kierunkowe, specjalizacyjne. Będziesz miał/a okazję zdobyć kompleksową wiedzę obejmującą inżynierię i projektowanie urządzeń biomedycznych, a także informatykę biomedyczną. Nauczysz się analizować sygnały i obrazy biomedyczne.
Twoje wykształcenie może obejmować także diagnostykę materiałów. W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a szansę poszukiwać, badać właściwości i wykorzystywać nowe materiały fotoniczne, laserowe, scyntylacyjne, półprzewodnikowe, nanomateriały, materiały organiczne. Zdobywane kompetencje często uzależnione są od realizowanego materiału specjalnościowego.