Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to jeden z najpopularniejszych kierunków kształcenia humanistyczno-społecznego. Studia pedagogiczne przygotowują studentów do zawodu nauczyciela wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.
W trakcie realizowanych zajęć będziesz miał/a szansę zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną, z socjologią, psychologią, także z psychologią rozwojową dziecka.
Dowiesz się, na czym polega diagnoza potrzeb istotna z perspektywy rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym i w młodszym wieku szkolnym. Poznasz metodykę organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i klasach I–III szkoły podstawowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną możesz realizować w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów i kończą się tytułem magisterskim.
Stacjonarna forma kształcenia prowadzona jest od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni. Na uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny jest odpłatny.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, musisz sprawdzić, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie realizowanych zajęć na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna będziesz miał/a szansę nabyć lub rozwinąć umiejętności metodyczne oraz kompetencje społeczne i interpersonalne. Studenci rozwijają kreatywne myślenie, uczą się pracować w zespole, a także rozwijają umiejętności odnoszące się do prowadzenia merytorycznie wartościowej dyskusji.
Kierunek ma w dużej mierze charakter teoretyczny, ale studenci biorą także udział w zajęciach terenowych w przedszkolach i szkołach podstawowych.
W interdyscyplinarnie skonstruowanym programie studiów w zależności od uczelni znajdziemy takie przedmioty jak: podstawy pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, psychologia rozwoju człowieka, wczesna interwencja logopedyczna, podstawy prawne kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, warsztat diagnostyczny – poznawanie dziecka i ucznia. Studenci mogą wybrać moduł specjalizacyjny. Ofertę specjalnościową warto śledzić na stronie wybranej uczelni, ponieważ jest ona zmienna.