Rolnictwo to kierunek, który doskonale wpisuje się w zapotrzebowania współczesnego rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny. Studenci mają szansę zdobyć poszerzoną wiedzę biologiczno-chemiczną, technologiczną i techniczną z zakresu produkcji rolniczej, zwłaszcza w zakresie produkcji roślinnej. Poznają metody analizy ekonomicznej, a także organizacji i zarządzania gospodarstwem produkcyjnym i agroturystycznym.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach laboratoryjnych. Studenci wiele przedmiotów realizują także w terenie. Praktyczne umiejętności będziesz miał/a szansę zdobyć w trakcie praktyk zawodowych. Masz także szansę wziąć udział w programie Erasmus.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Rolnictwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Rolnictwo możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) lub cztery lata (studia inżynierskie niestacjonarne). Studia magisterskie odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku) lub czterech semestrów (studia magisterskie niestacjonarne).
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w tym trybie realizowane są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek rolnictwo w Szczecinie tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu biologicznych, chemicznych i ekologicznych podstaw produkcji rolniczej. Dowiesz się, na czym polega biologia roślin uprawnych, agrotechnika i technologia produkcji roślinnej, zapoznasz się z hodowlą i technologią chowu zwierząt gospodarskich.
Zdobędziesz odpowiednie umiejętności odnoszące się do doradztwa w produkcji rolniczej, zwłaszcza w produkcji roślinnej oraz doradztwa w zakładaniu i prowadzeniu gospodarstw agroturystycznych.
Poznasz organizacyjne, ekonomiczne i prawne zasady funkcjonowania gospodarstw i przedsiębiorstw rolniczych. Nauczysz się wykorzystywać urządzenia techniczne i obiekty stosowane w produkcji rolniczej.