Filologia norweska to popularny kierunek studiów, który umożliwia zdobycie wiedzy i kompetencji odnoszących się do języka, kultury i mentalności mieszkańców krajów nordyckich. Studenci opanowują język norweski na poziomie C1/C2 według Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego.
Na rynku pracy poszukuje się specjalistów, którzy płynnie władają językiem norweskim. Jest to związane z nawiązywaniem kontaktów gospodarczych z krajami nordyckimi. Studenci uczą się języka norweskiego pod względem translatorskim i dydaktycznym.
Zajęcia realizowane są w przystosowanych do tego salach wykładowych i komputerowych. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia norweska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
Kierunek filologia norweska w Szczecinie możesz studiować w ramach pierwszego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów.
Studia filologiczne prowadzone są w trybie stacjonarnym. Studia dzienne na uczelniach publicznych odbywają się bezpłatnie w ich siedzibach. Zajęcia trwają w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. Kandydaci są zobowiązani do uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W przypadku kształcenia językowe w zakresie filologii norweskiej na studentów czeka szereg najważniejszych przedmiotów, które umożliwią zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie języka, kultury i mentalności mieszkańców krajów nordyckich. Studenci opanowują język norweski na poziomie C1/C2 Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego, a także dodatkowy język obcy (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski) na poziomie B1/B2.
W trakcie realizowanych zajęć studenci zdobywają wiedzę z zakresu prawa pracy, prawa administracyjnego i cywilnego, uczęszczają na zajęcia z historii i kultury Norwegii. Nauczysz się biegle posługiwać językiem norweskim, co przełoży się na umiejętność tłumaczenia dokumentów, artykułów prasowych, tekstów literackich, aktów prawnych. Masz szansę zdobyć lub rozwinąć umiejętności tłumaczeniowe, analityczne, a nawet dydaktyczne.