Program studiów i przedmioty
Program studiów prawniczych musi obejmować wiele aspektów. Także wszystkie osoby, które decydują się na rozpoczęcie nauki na tym kierunku, muszą liczyć się, że najbliższe pięć lat będzie miało dla nich bardzo intensywny charakter w wymiarze intelektualnym. Przedmioty ogólne, obowiązkowe dla każdego studenta, to przykładowo: wstęp do prawoznawstwa, logika, prawo oraz postępowanie cywilne, karne i administracyjne.
Studenci, którzy kształcą się na studiach prawniczych w Krakowie zgłębią także różnego rodzaju modele prawne obowiązujące w Europie i na świecie – będzie to zatem prawo francuskie, niemieckie, czy amerykańskie. Czas nauki na tym kierunku związany jest także z intensywnym kształceniem językowym, które w przyszłości umożliwi międzynarodowy rozwój kariery absolwentów prawa.
Studia w Krakowie na kierunku prawo wiążą się także z wyborem odpowiedniej aplikacji. Czym ona właściwie jest? To specjalistyczny rodzaj praktyki, która przygotowuje absolwentów tego kierunku do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Studenci mogą wybierać spośród aplikacji takich jak:
-
adwokacka;
-
radcowska;
-
sędziowska;
-
komornicza;
-
prokuratorska;
-
ogólna itp.
Zawód prawnika cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Jednak największy wpływ na ten stan rzeczy ma wiedza prawników, która obejmuje wiele specjalistycznych dziedzin z zakresu nauk prawnych i społecznych. Absolwenci tego kierunku mają pogłębioną wiedzę o ustroju i funkcjonowaniu różnego rodzaju państwowości, o procesach stanowienia i stosowania prawa. Ekspert z zakresu prawa wie, jak przeciwdziałać i rozwiązać różnego rodzaju konflikty prawno-społeczne.
Umiejętności prawników obejmują drugą ważną część ich kwalifikacji. To nie tylko doskonała świadomość, jak odczytywać, interpretować i wcielać w życie różnego rodzaju dyrektywy prawne, czy uchwały, lecz także cały aparat kompetencji społecznych, które musi posiadać ekspert z zakresu prawa.
W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Prawo to kierunek skierowany do tych osób, które pasjonują się systemem sprawiedliwości stosowanym w Polsce i na świecie. Studenci tego kierunku zapoznają się szczegółowo z kodeksami prawnymi oraz poszczególnymi etapami postępowań prawnych. Teoretyczne przygotowanie pozwala studentom tego kierunku zrozumieć podstawy ideologiczne kształtujące prawny aspekt życia społecznego. Absolwenci studiów prawniczych znają wpływ zmian m.in. ekonomicznych, gospodarczych czy socjologicznych na struktury organizacji prawa polskiego i międzynarodowego.
Prawo to nauka, która czerpie z różnorodnych zagadnień humanistycznych i społecznych. Studenci tego kierunku zapoznają się z funkcjonowaniem poszczególnych instytucji publicznych i prywatnych, dzięki czemu mogą w przyszłości prowadzić działania doradcze w zakresie prawnym, gospodarczym czy finansowym. Absolwenci prawa podejmują decyzje zgodne z poznaną w trakcie studiów etyką zawodową. Uczestnicy zajęć poznają zasady prawa m.in. handlowego, gospodarczego, cywilnego, karnego czy administracyjnego.
Absolwenci prawa znają i potrafią przeprowadzać poszczególne etapy postępowań m.in. administracyjnych, cywilnych czy karnych. Przyszli prawnicy sprawnie i sprawiedliwie rozstrzygają sprawy karne, a także skutecznie stosują działania zapobiegające przestępczości. Dzięki wiedzy oraz umiejętnościom zdobytym w toku studiów mogą oni rozpocząć działalność m.in. w kancelariach prawniczych, sądach, punktach doradztwa prawnego czy przedsiębiorstwach. Wyspecjalizowany prawnik odnajdzie się także w zawodach związanych z polityką czy dyplomacją.
Polecane:
Jakie są specjalności na prawie w Krakowie
Współczesne studia z prawa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku prawo w Krakowie: kryminologia.
Po jakim profilu na kierunek prawo w Krakowie
Aby dostać się na studia prawnicze podstawą jest bardzo dobrze zdana matura. Ze względu na to jest to najlepszy kierunek dla osób, które chodziły do szkół kładących nacisk na naukę języka polskiego, geografii, historii i matematyki. Najbardziej uniweralnym wyborem mogą okazać się licea ogólnokształcące z klasami humanistycznymi lub geograficznymi.
Niektóre szkoły oferują też naukę w klasach o profilu historyczno-prawnym, które zapewniają podstawy przydatne na studiach. Niezależnie od wcześniejszej szkoły, ze względu na obszerny program i wymagające egzaminy, studenci prawa muszą poświęcać wiele godzin na naukę.
Sprawdź
Czy studia na kierunku prawo w Krakowie są trudne
Prawnik to zawód o bardzo dużej odpowiedzialności. Dlatego też osoby, które otrzymują prawo do wykonywania tego zawodu muszą mieć bardzo dużą wiedzę. Kierunek ten wymaga od swoich studentów nauki na pamięć wielu definicji, praw, ustaw, a także jęzuka łacińskiego. W toku studiów prawniczych studenci stykają się też z takimi dyscyplinami jak filozofia, socjologia, ekonomia, czy finanse.
Problemów na tym kierunku nie powinny doświadczyć osoby, które mają umysł humanistyczny. Przede wszystkim są to jednak studia dla tych, którzy od zawsze marzyli o karierze prawnika i są gotowi do poświęceń.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na prawie w Krakowie
Studia prawnicze wymagają od swoich studentów zagłębiania się w różne specjalności tej dziedziny. Przez to ogólny poziom trudności jest wysoki. Poszczególne przedmioty mogą być jednak odbierane różnie, w zależności od zainteresowań studenta. Są w siatce przedmiotów jednak takie zajęcia, które zawsze sprawiają trudność studentom prawa.
Najbardziej wymagające są takie przedmioty jak prawo karne, prawo cywilne, prawo gospodarcze lub prawo podatkowe. Duże wyzwanie stanowią także zajęcia z języka łacińskiego.
Czy studia na kierunku prawo w Krakowie to studia z przyszłością
Prawo to jedna z trzech odnóg dobrze funkcjonującego państwa. Trudno więc sobie wyobrazić przyszłość bez osób z wykształceniem prawniczym. Praca prawnika często kojarzy się z pracą w sądzie. Nie na tym kończą się jednak możliwości. Absolwenci mogą pracować jako radcy prawni, notariusze, rzecznicy patentowi czy kuratorzy. Prawnicy mogą prowadzić własną działalność oraz pracować w działach prawnych dużych korporacji.
Studenci tego kierunku powinni być jednak bardzo zdeterminowani. Ze względu na duże wymagania i konkurencję, dojście do założonych celów może być skomplikowane. Jeżeli pokona się wszelkie trudności i skończy aplikację, to przed absolwentami otwierają się naprawdę szerokie możliwości.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na prawo w Krakowie
Prawo to bardzo popularny kierunek studiów, który co roku przyciąga wielu kandydatów. Zainteresowanie przekłada się na duże wymagania podczas rekrutacji. To sprawia, że tylko najlepsi maturzyści, będą mieli szansę dostać się na studia z prawa w Krakowie. Aby mieć pewne miejsce na prawie, trzeba bardzo zdać nie tylko dwa wymagane przedmioty na poziomie rozszerzonym, ale także przedmiot dodatkowy.
Aby skrócić proces rekrutacji i mieć pewność, że uda się dostać na studia, warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych z geografii, historii lub matematyki. Finaliści i laureaci olimpiad stopnia centralnego zostają przyjęci na studia niezależnie od wyników zdanej matury.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku prawo w Krakowie jest matematyka
Prawo w Krakowie to studia, które skupiają się przede wszystkim na naukach społecznych, prawniczych i humanistycznych. Program zawiera także elementy takich nauk jak ekonomia, filozofia czy socjologia. Jeżeli chodzi o matematykę, to choć jest ona jednym z wymaganych przedmiotów podczas rekrutacji, to nie ma w siatce zajęć godzin poświęconych tej dziedzinie.
Ponadto żaden z przedmiotów, który wykładany jest na prawie nie zawiera elementów matematyki. Znajomość matematyki może się przydać jednak do umiejętnego posługiwania się logiką, która jest wykorzystywana w codziennej pracy prawnika.
Prawo studia podyplomowe w Krakowie
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź