Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku fizjoterapia w Łodzi: fizjoterapia ogólna, terapia manualna, medycyna fizykalna, zasady prowadzenia badań naukowych, dydaktyka fizjoterapii, pedagogika ogólna i specjalna, socjologia ogólna i niepełnosprawność, podstawy prawa, zdrowie publiczne.
Studia medyczne w Łodzi w zakresie fizjoterapii należą do specjalistycznych zawodów medycznych, a tym samym stanowią dział rehabilitacji medycznej. Nauka ta za główny cel stawiaj sobie usprawnianie osób, które utraciły zdrowie lub urodziły się niepełnosprawne.
Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów, a odbywają się zarówno na wydziałach, jak i w szpitalach, między innymi w prosektorium. Studenci mają okazję zapoznać się zarówno z fizjoterapią ogólną, jak i fizjoterapią w onkologii i medycynie paliatywnej oraz w kardiochirurgii, a także z odnową biologiczną czy podstawami neurologii.
W kompleksowo opracowanym programie zajęć znajdziemy przedmioty ogólne i kierunkowe. Propozycja kształcenia tego typu łączy nauki biomedyczne, społeczne i pedagogiczne z naukami obejmującymi wiedzę z zakresu fizjoterapii. Siatka zajęć może się różnić i zależy od specyfiki wybranej uczelni.
W programie studiów na kierunku Fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Fizjoterapia to kierunek, na którym studenci dowiadują się, jak utrzymywać ciało w zdrowiu, jak je leczyć w przypadku chorób oraz jak pracować z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Fizjoterapeuci dzięki swoim zdolnościom gotowi są m.in. do pomagania w utrzymywaniu lub przywracaniu sprawności psychoruchowej człowieka. Studenci poznają tajniki ludzkiego ciała oraz przebieg wielu chorób – uczą się także tego, jak im zapobiegać oraz jak je leczyć z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi oraz specjalistycznej aparatury.
Absolwenci fizjoterapii wiedzą, jak postępować m.in. z osobami starszymi, kobietami w ciąży oraz dziećmi. Poprawnie prowadzą dokumentację medyczną i znają zasady tworzenia i rozwoju własnej działalności gospodarczej. Fizjoterapia przygotowuje absolwentów również do pracy z osobami aktywnymi fizycznie – zarówno z amatorami sportu, jak i zawodowcami. Studia te pozwalają zrozumieć m.in. anatomię i fizjologię człowieka, kliniczne aspekty problemów psychoruchowych oraz skuteczne strategie profilaktyki zdrowia.
Absolwenci fizjoterapii mogą szukać zatrudnienia m.in. na stanowiskach, które wymagają uprawnień do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Dzięki temu fizjoterapeuci mają szansę rozwinąć swoją karierę zawodową np. w: publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach gimnastyki korekcyjnej, ośrodkach rehabilitacyjno-wychowawczych, zakładach pracy chronionej, podmiotach gospodarczych prowadzących działalność prozdrowotną czy placówkach sportowych.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek fizjoterapia w Łodzi
Solidna wiedza z biologii, chemii, matematyki i fizyki to baza, na której budować można sukces na studiach z fizjoterapii w Łodzi. Dobra znajomość tych dziedzin to przede wszystkim podstawa dobrze zdanej matury, która przy dużej konkurencji na te studia, jest kluczowa, by rozpocząć swoją akademicką drogę.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu matematyczno-fizycznym, bądź biologiczno-chemicznym. Bez problemu na studiach z fizjoterapii w Łodzi powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku fizjoterapia w Łodzi są trudne
Fizjoterapia z Łodzi to studia, które kładą nacisk na naukę anatomii. Specjaliści muszą mieć ją w jednym palcu, a nie jest to łatwe, bo organizm człowieka jest bardzo złożony i ma blisko pięćset mięśni oraz ponad dwieście kości. Jako że fizjoterapia jest kierunkiem medycznym, to studenci zetkną się z innymi wymagającymi przedmiotami jak fizjologia, biomechanika czy psychologia kliniczna.
W toku nauczania studenci poszerzą także swoją wiedzę socjologiczną, która pomoże im w przyszłej pracy z pacjentami. Poza przedmiotami ogólnymi na studentów czeka szereg zajęć o charakterze specjalistycznym. Swoją wiedzę utrwalają podczas praktyk zawodowych (w szpitalach, klinikach, gabinetach fizjoterapeutycznych).
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na fizjoterapii w Łodzi
Studia medyczne charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania. Studenci mogą borykać się z turdnościami na różnych przedmiotach w zależności od indywidualnych zdolności czy zainteresowań. W przypadku studiów z fizjoterapii trudne mogą okazać się przedmioty, które wybiegają poza charakter tej specjalizacji i skupiają się na medycynie ogólnej, biomechanice czy fizjologii.
Przedmiotem, który jednak najczęściej spędza sen z powiek studentów fizjoterapii, jest anatomia. Choć jest to podstawa dla codziennej pracy fizjoterapeuty, to poziom zaawansowania tej nauki na tym kierunku sprawia, że czasem wiedza wchodzi do głowy z trudem. Przy pierwszym zetknięciu trudności mogą sprawiać także przedmioty, które rozwijać mają u studentów umiejętności praktyczne.
Czy studia na kierunku fizjoterapia w Łodzi to studia z przyszłością
Fizjoterapeuta to zawód, który pomaga ludziom w leczeniu kontuzji oraz usprawnia osoby z niepełnosprawnościami. Dopóki więc ludzkość nie stanie w miejscu, dopóty fizjoterapia będzie będzie odgrywała bardzo ważną rolę. Ukończenie tych studiów zapewnia wiele możliwości zawodowych.
Absolwenci fizjoterapii w Łodzi mogą pracować w placówkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, czy otworzyć własny gabinet. Aby odnaleźć się na studiach i w tym zawodzie dobrze być jednak pasjonatem tej dziedziny oraz zawsze mieć na uwadzę dobro drugiego człowieka. Warto też pamiętać, że fizjoterapia, tak jak wiele innych zawodów wymaga stałego dokształcania.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na fizjoterapię w Łodzi
Fizjoterapia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. To głównie duże zainteresowanie tymi studiami wpływa na wysokie wymagania podczas rekrutacji i sprawia, że trudno jest się na nie dostać. Aby być konkurencyjnym trzeba przede wszystkim myśleć o zdawaniu wymaganych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Większe szansę mają osoby, które poza dobrze zdaną maturą, są także laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, fizyki lub matematyki. W tym przypadku o liczbie dodatkowych punktów decydować będzie komisja rekrutacyjna. Aby dostać się na fizjoterapię należy spełnić także dodatkowy warunek, jakim jest umiejętność pływania.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku fizjoterapia w Łodzi jest matematyka
Fizjoterapia w Łodzi to kierunek studiów, który złożony jest z przedmiotów, które skupiają się na naukach biomedycznych, anatomii, fizjologii czy biomechanice. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty, na których kształtowane są umiejętności praktyczne. Mimo swojego ścisłego charakteru, studia z fizjoterapii nie mają zajęć z matematyki. Ponadto matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów. Można się z nią spotkać jedynie przy liczeniu punktów z egzaminu.
Czy warto iść na fizjoterapię
Jak już wspomnieliśmy, Fizjoterapia jest kierunkiem perspektywicznym, bowiem należy do przestrzeni studiów medycznych. Studia adresowane są do osób zainteresowanych zdrowiem oraz aktywnością fizyczną i pozwalają na uzyskanie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do usprawniania osób niepełnosprawnych lub tych, które utraciły sprawność ruchową w wyniku wypadku lub urazu, jak również tych, którzy wymagają utrzymania odpowiedniego poziomu sprawności funkcjonalnej.
Sprawdź czy warto iść na studia