Program studiów i przedmioty
Położnictwo to zawód ściśle związany z wysokim zaufaniem społecznym. By mogło ono być wysokie potrzeba takich specjalistów, którzy będą dysponować wszechstronną wiedzą i umiejętnościami. Właśnie dlatego program kształcenia na kierunku położnictwo uwzględnia wiele skomplikowanych aspektów, a przedmioty zajęciowe można podzielić na kilka podstawowych bloków. Podstawowe nauki medyczne, a w ich obrębie:
To przedmioty niezbędne, które stanowią podstawowy trzon kształcenia każdego przyszłego położnika. Drugi bardzo ważny obszar wiedzy, pozyskiwanej w trackie toku kształcenia, ściśle wiąże się z naukami społecznymi. Osoby, kończące te studia, powinna cechować duża otwartość, wrażliwość, tolerancja i umiejętność komunikacji z osobami, które potrzebują wsparcia i pomocy w niezwykle pięknym, ale i trudnym okresie, jakim jest ciąża.
W programie studiów na kierunku położnictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
psychologia;
-
socjologia;
-
filozofia i etyka zawodu położnej.
Jednak najważniejszą część kształcenia na tym kierunku stanowią zagadnienia ściśle związane z położnictwem. Zatem osoby, które kształcą się na tym kierunku, muszą uzyskać bardzo rozbudowane kwalifikacje z zakresu:
-
technik położniczych i prowadzenia porodu;
-
dietetyki w położnictwie;
-
badań fizykalnych;
-
ginekologii;
-
rehabilitacji w położnictwie;
-
neonatologii i pediatrii.
Studentów, którzy wybiorą studia położnicze, czeka bardzo intensywny czas. Przyszli absolwenci tego kierunku będą uczestniczyli także w szeregu praktyk, które znacznie podniosą ich kwalifikacje. Jednak najważniejszym aspektem nauki na tym kierunku jest odnalezienie w sobie powołania do wykonywania tego wymagającego zawodu – wtedy można liczyć na pełną satysfakcję.
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku położnictwo przygotowują absolwentów w szczególności do wykonywania zawodu położnej. Studenci na tym kierunku zdobywają wiedzę z dziedziny np. anatomii, fizjologii, psychologii, pedagogiki, etyki, a także specjalistycznej wiedzy z zakresu położnictwa, neonatologii, pielęgniarstwa położniczego i opieki nad noworodkiem. Studia te pozwalają również rozwinąć cenne umiejętności komunikacyjne i organizacyjne.
Na początku nauki uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę z zakresu opieki nad kobietą w ciąży, w czasie porodu i po porodzie, a także w zakresie opieki nad noworodkiem. W kolejnych latach studenci poznają bardziej zaawansowane tematy, takie jak m.in. choroby ciężarnych, położnicze techniki interwencyjne, prowadzenie ciąży o wysokim ryzyku, neonatologia, sztuka karmienia piersią, psychologia perinatalna, a także zasady etyczne w pracy położnej.
Absolwenci położnictwa mogą rozpocząć pracę np. w klinice, szpitalu lub w gabinecie ginekologicznym. Położne są cenionymi specjalistkami zarówno w prywatnym, jak i publicznym sektorze rynku gospodarczego. Osoby, które ukończyły kierunek studiów na położnictwie, mogą wykorzystać nabytą w trakcie studiów wiedzę również w zakresie planowania i organizowania działań profilaktycznych, skierowanych w szczególności do kobiet w ciąży lub osób planujących założenie rodziny.
Polecane: