Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku wzornictwo musi obejmować wiele różnorodnych aspektów, to sprawi, że przyszli designerzy nie będą tylko artystami, lecz także profesjonalistami, którzy dysponują rozległą wiedzą teoretyczną. Bloki zajęciowe wzornictwa można podzielić na kilka podstawowych typów – wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia warsztatowe. Podczas wykładów studenci będą poznawać zagadnienia związane, chociażby z:
-
historią sztuki;
-
teoriami wzornictwa;
-
podstawami projektowania i wiele innych.
Przyszli projektanci i designerzy będą musieli przejść też kursy związane z technicznymi aspektami tej dziedziny:
-
materiałoznawstwo;
-
wiedza techniczna;
-
ergonomia;
-
techniki wspomagające projektowanie.
Wszystkie te zagadnienia mają bardzo ważne znaczenie, ponieważ ich poznanie, a co najważniejsze – zrozumienie, sprawia, że potencjał projektowy produktu może być maksymalnie wykorzystany przy użyciu najbardziej odpowiednich materiałów. Naczelnym celem wzornictwa – zwłaszcza współcześnie – jest dbanie o cały cykl życia produktu od wstępnego projektu aż po recykling.
Absolwenci krakowskich posiadają zatem niezbędną wiedzę o:
-
sensie istnienia produktu;
-
rynkowym funkcjonowaniu produktu;
-
procesie użytkowania;
-
używalności produktów;
-
recyklingu.
To bardzo istotne elementy w życiu każdego projektanta. W praktyce oznacza to, że designerzy to nie tylko znakomici artyści, lecz przede wszystkim ludzie o wysoko rozwiniętej świadomości użytkowej, którzy funkcjonowanie przedmiotu rozpatrują zawsze wieloaspektowo.
W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studenci wzornictwa szkolą się w zakresie m.in. projektowania funkcjonalnych, estetycznych i innowacyjnych przedmiotów użytkowych, takich jak meble, sprzęt AGD, produkty przemysłowe, a także projekty graficzne. Uczestnicy zajęć w trakcie nauki poznają również podstawy np. projektowania wnętrz czy architektury krajobrazu. Studenci na tym kierunku zdobywają wiedzę z zakresu m.in. teorii projektowania, estetyki, materiałoznawstwa oraz technologii wytwarzania i produkcji. Uczą się także posługiwania się narzędziami i programami służącymi do projektowania, takimi jak programy CAD.
W trakcie studiów, studenci mają możliwość realizacji różnego rodzaju projektów, w tym projektów indywidualnych i zespołowych, które pozwalają na rozwijanie kreatywności, zdolności manualnych i umiejętności projektowania. Możliwość prezentowania swoje projektów na wystawach i konkursach projektowych pozwala studentom zdobyć wiedzę i doświadczenie w zakresie m.in. promocji i marketingu projektów. W programie tego kierunku studiów znajdują się również przedmioty poświęcone np. prawom autorskim czy międzynarodowym trendom we wzornictwie.
Absolwenci kierunku wzornictwo znajdują zatrudnienie w różnego rodzaju firmach produkcyjnych, projektowych i reklamowych. Mogą pracować np. jako projektanci produktów, projektanci wnętrz, graficy, architekci krajobrazu, projektanci mebli i sprzętu AGD, a także konsultanci ds. projektowania i marketingu. W zależności od swoich zainteresowań i specjalizacji, absolwenci kierunku wzornictwo mogą także pracować jako freelancerzy lub założyć własne firmy projektowe.
Polecane: