Nie bez powodu komunikacja międzyludzka leżała w kręgu najbliższych zainteresowań wielu badaczy na przestrzeni wieków. Bowiem wszystkie relacje społeczne, mające wpływ na historię całego świata, sposób wypowiadania danego zdania, a nawet ton głosu, którego używamy do artykułowania swoich wypowiedzi – wszystko to wzbudza ciekawość i chęć dalszej eksploracji.
Pomimo faktu, że przedmioty ścisłe wiodą prym na współczesnym rynku pracy, a humanistom często przykleja się krzywdzącą etykietę przyszłego bezrobotnego, wielu młodych ludzi pragnie stanąć w opozycji do ludzi głoszących podobne przekonania, udowadniając im swoją wartość zawodową.
Filologia w Poznaniu to jeden z najpopularniejszych kierunków humanistycznych. Jest on wybierany przez tak dużą liczbę osób, że rok rocznie zgłoszenia kandydatury znacznie przewyższają dostępne, zagwarantowane przez daną uczelnię, miejsca na te studia. Dlatego też kilka uczelni w Poznaniu postanowiło wzbogacić swój repertuar o studia na kierunku Filologia.
1. Czego się nauczysz na studiach
Niewątpliwym atutem studiów na kierunku Filologia jest ich uniwersalność, polegająca na możliwości dokonania wyboru szczegółowego kształcenia dopiero po przyswojenia pewnego zakresu wiedzy ogólnej, czyniącej z absolwentów ludzi światłych i wszechstronnie wykształconych.
W trakcie studiów będziesz miał okazję zgłębić teorię interesującego cię języka wraz z całym zapleczem w postaci historii danego obszaru geograficznego, jego kultury oraz dorobku literackiego. Filologia to również nauka przedmiotów społecznych, dzięki którym zrozumiesz relacje międzyludzkie i będziesz w stanie w efektywny sposób poszerzać sieć kontaktów w przyszłym życiu zawodowym.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Studia filologiczne w Poznaniu z pewnością nie są dla każdego z jednego prostego względu – każdy człowiek jest odrębną, niezależną od innych jednostką, o własnych predyspozycjach wrodzonych, zainteresowaniach oraz planach na przyszłość. Nie istnieje jedna konkretna droga kształcenia, która będzie w stanie usatysfakcjonować każdego. Wobec tego jaki jest idealny kandydat na studia na kierunku Filologia?
Jesteś urodzonym humanistą, który zdolność do przyswajania wiedzy językowej ma w małym palcu? Od zawsze interesowała cię historia i wiedza o społeczeństwie, a znajomi powtarzali ci, że masz dużą zdolność do rozumienia ludzi? Stoisz w opozycji do twierdzenia, że dla humanistów nie ma miejsca na rynku pracy i chciałbyś udowodnić swoją rację innym?
Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z powyższych pytań może być idealnym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Filologia w Poznaniu, także nie wahaj się dłużej i złóż swoją aplikację w najbliższym czasie!
Studia w Poznaniu na kierunku Filologia są niewątpliwie jednym z bardziej interesujących i wyjątkowych dziedzin nauki, jakie kiedykolwiek powstały. Podjęcie studiów na tym kierunku umożliwi każdemu z przyszłych absolwentów nie tylko zdobycie szerokiej wiedzy językowej z zakresu wybranych przez nich samych mów, ale również obeznanie się w historii określonych obszarów językowych poprzez gruntowne zapoznanie się z różnymi dziełami literackimi.
Szczegółowa wiedza zdobywana podczas studiów na różnych filologiach będzie się znacznie od siebie różniła. Przykładowo, student filologii polskiej będzie miał możliwość zaczerpnięcia szczegółowej wiedzy na temat historii, gospodarki i polityki naszego ojczystego kraju, a bardziej specjalistyczna nauka oprze się na zgłębianiu coraz to nowych dzieł literackich, natomiast studenci filologii norweskiej, dopiero rozpoczynający przygodę z językiem krajów skandynawskich, będzie musiał nauczyć się między innymi słownictwa, wymowy oraz gramatyki.
Przedmiotami, z którymi prawdopodobnie będziesz miał do czynienia podczas swojej przygody z Filologią, będą:
-
Historia danego obszaru kulturowego, zgodnie z wybraną specjalnością
-
Literaturoznawstwo
-
Filozofia ściśle związana z danym obszarem kulturowym
-
Podstawy psychologii i socjologii
-
Gramatyka synchroniczna i historyczna
I wiele, wiele innych.
Specjalności, z jakimi będziesz miał okazję się zetknąć w czasie nauki na studiach filologicznych w Poznaniu, a przede wszystkim dokonanie jednego konkretnego wyboru, będą mogły przyprawić cię o zawrót głowy ze względu na zakres możliwości.
Jako student Filologii będziesz mógł zgłębić bardziej szczegółową wiedzę z zakresu specjalizacji:
-
Nauczycielskiej
-
Translatorskiej
-
Komunikacji w mediach i reklamie
-
Języka w biznesie
-
Edytorstwa