Studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - wydziały i kierunki
×
23.08.2024
Międzynarodowe stosunki gospodarcze studia Katowice 2024 | woj. śląskie
Międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi dyplomaty czy analityka gospodarczego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania w biznesie międzynarodowym czy negocjacji.
Studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Opis kierunku
Międzynarodowe stosunki gospodarcze to popularny kierunek studiów, który umożliwi Ci nabycie wiedzy odnoszącej się do relacji międzynarodowych. Studenci uczą się analizować i interpretować wydarzenia, które mają miejsce na krajowych i światowych scenach politycznych i gospodarczych. Zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowane grono praktyków. W programie kształcenia studenci mogą spodziewać się takich przedmiotów jak np.: zarządzanie finansami międzynarodowymi, międzynarodowe transakcje gospodarcze, czy międzynarodowy e-marketing.
Absolwenci zatrudniani są w przedsiębiorstwach, które działają na rynku międzynarodowym, w organizacjach i instytucjach międzynarodowych i krajowych współpracujących z zagranicą, w administracji państwowej i samorządowej. Po ukończeniu międzynarodowych stosunków gospodarczych absolwenci mają również możliwość podjęcia pracy w roli dyplomaty w organizacjach międzynarodowych oraz różnego rodzaju instytucjach i agendach administracyjnych na różnych szczeblach, które zajmują się realizacją projektów lub zadaniami wynikającymi z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, w tym w strukturach Unii Europejskiej. Rozwinięte kompetencje językowe ułatwiają współpracę o charakterze międzynarodowym.
Studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) oraz niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na międzynarodowych stosunkach gospodarczych w Katowicach w 2024/2025 r. zaczynają się od 6400 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na UEKat wyniósł 120 punktów.
Gdzie studiować kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim
Studia w Katowicach 2024/2025 na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oferuje 75 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UE w Katowicach. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 6400 zł.
Kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim:
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim
W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku stosunki międzynarodowe w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, historia, geografia, informatyka, język obcy, wiedza o społeczeństwie, matematyka.l międzynarodowe stosunki gospodarcze Katowice i woj. śląskie - przedmioty maturalne
Studia w Katowicach na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarczeto nowoczesna i bardzo popularna dziedzina nauki. Wpływ na to mają globalizacja i regionalizacja, a także rozwój gospodarki w skali światowej. Kandydaci, którzy myślą o tego typu studiach, muszą liczyć się z dużą konkurencją. By zadbać o wysoką pozycję na listach przyjętych, pamiętaj o jak najlepszym zdaniu egzaminów maturalnych.
Najwięcej punktów zapewnią Ci egzaminy na poziomie rozszerzonym. Wśród wybranych przedmiotów rozważ zwłaszcza: język obcy, geografię, matematykę, wiedzę o społeczeństwie, fizykę, informatykę czy historię. Jak widzisz, możesz zdecydować co jest dla Ciebie lepsze i zapewni Ci korzystniejsze wyniki — przedmioty humanistyczne czy ścisłe? Wybierz jak najszybciej i zacznij przygotowania.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach?
Studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć obfituje w wiele godzin zajęć z języka obcego i języka biznesu. Zajęcia językowe są niezwykle ważne w perspektywie pracy na arenie międzynarodowej. Program studiów nastawiony jest także na zajęcia z mikroekonomii i makroekonomii, ale wśród najważniejszych przedmiotów znajdziesz na przykład:
podstawy prawa,
zarządzanie w biznesie międzynarodowym,
międzynarodowe stosunki gospodarcze,
marketing międzynarodowy,
strategie konkurencji,
negocjowanie
i wiele innych.
Na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach możesz realizować także specjalizację. W zależności od wydziału jest to zarządzanie biznesem międzynarodowym bądź biznes międzynarodowy. Oferty specjalizacji warto śledzić na stronach poszczególnych uczelni czy wydziałów, ponieważ specjalizacje się zmieniają, a ich utworzenie niejednokrotnie zależy od zainteresowania studentów.
Interdyscyplinarna wiedza składa się na podstawowe wiadomości między innymi z prawa, zarządzania czy marketingu i szczegółowe informacje odnoszące się do stosunków gospodarczych w zakresie międzynarodowym.
Absolwenci podczas całego zakresu kształcenia skupiają się na funkcjonowaniu przedsiębiorstw, których działalność gospodarcza rozpowszechniła się na skalę międzynarodową, a także na rozwoju procesów integracyjnych w gospodarce o charakterze globalnym. Umiejętności praktyczne pozwalają pełnić funkcję analityczną, operacyjną czy menedżerską w zakresie zarządzania w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach międzynarodowych.
Jakie są specjalności na międzynarodowych stosunkach gospodarczych w Katowicach i woj. śląskim
Współczesne studia ze stosunków międzynarodowych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Ile trwają studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach?
Studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3 lata
licencjat
studia II stopnia
2 lata
magister
Jaka praca po międzynarodowych stosunkach gospodarczych
Studia ekonomiczne w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych zapewniają absolwentom gruntowne wykształcenie, które ułatwia im rozpoznawać szanse wynikające z międzynarodowej współpracy, budowanie strategii ekspansji na rynkach zagranicznych, a także tworzenie kooperacji z firmami zagranicznymi, prowadzenie biznesu dzięki negocjacjom i zawieranie transakcji handlowych czy realizowanie projektów w skali europejskiej. Wiedza i umiejętności są użyteczne w zakresie funkcjonowania polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej zwłaszcza na stanowiskach specjalistów, menedżerów czy analityków.
Absolwenci pracują w dużych polskich firmach obecnych na rynku globalnym i mających różną specyfikę branżową, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych, które potrzebują specjalistów do komunikacji z partnerami zagranicznymi lub takie kontakty zamierzają zawiązać.
Wielu studentów pracuje w korporacjach globalnych, które mają swoje oddziały w Polsce lub w instytucjach, których biznes związany jest z zajmowaniem się inwestorami zagranicznymi i budowaniem z nimi relacji biznesowych. Menedżerowie i analitycy po międzynarodowych stosunkach gospodarczych są cennym nabytkiem dla firm, które świadczą usługi w biznesie z zakresu doradztwa lub badań rynków zagranicznych.
Absolwenci znajdują także zatrudnienie w instytucjach i jednostkach administracyjnych, które pracują nad projektami i zadaniami wynikającymi z członkostwa Polski w Unii Europejskiej lub z innych międzynarodowych umów i udziałów Polski w organizacjach międzynarodowych. Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele, ponieważ rynek pracy nieustannie domaga się specjalistów z obszaru stosunków gospodarczych w zakresie krajowym i międzynarodowym.
Jak wygląda rekrutacja na międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim
Międzynarodowe stosunki gospodarcze - rekrutacja na uczelniach w Katowicach i woj. śląskim:
Ile kosztują studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim
Studia stacjonarne na kierunku stosunki międzynarodowe w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach i woj. śląskim? Cena w 2024 roku za pierwszy rok studiów wynosi około 6400 zł.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Jakie opinie mają studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach?
Kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze w Katowicach to bardzo innowacyjna dziedzina kształcenia, która przyciąga wielu kandydatów na studia.
Karolina, studentka drugiego roku studiów licencjackich, wyznała:
Interesuję się rynkiem gospodarczym i prawem. Ten kierunek to idealne połączenie, które pozwoli mi realizować się w pracy, która będzie odnosiła się do moich zainteresowań. Jest bardzo ciekawie. Polecam!
W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu