Ciekawią Cię przekształcenia społeczne oraz ich konsekwencje zwłaszcza dla regionów i społeczności lokalnych? Chcesz zajmować się komunikacją społeczną i problemami, które się w niej pojawiają? Interesują Cię patologie społeczne i pragniesz diagnozować tego typu zjawiska?
Przyszli studenci socjologii powinni wykazywać zainteresowanie otoczeniem społecznym i problemami, które w społeczeństwie się pojawiają. Ważna jest komunikatywność i kontakt z drugim człowiekiem, ponieważ studenci nauk psychologicznych i społecznych muszą wiedzieć, jak dotrzeć do myślenia drugiego człowieka. W działalności socjologicznej sprawdzi się praca zespołowa, a także umiejętności analityczne, które pomogą zinterpretować zjawiska i zachowania społeczne.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku socjologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku socjologia na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak socjologia możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie te dbają o różnorodność kształcenia w zakresie najpopularniejszych kierunków studiów, a dwie skrajne uczelnie – humanistyczna i techniczna – pozwolą spojrzeć na problem natury socjologicznej z różnej perspektywy.
W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
podstawy zarządzania
-
bezpieczeństwo publiczne
-
ekonomiczne i kulturowe wymiary globalizacji
-
problemy rynku pracy w regionach przemysłowych
-
reklama i badania w reklamie
-
badanie mediów i socjologia wizualna
-
socjologia internetu i mediów społecznościowych
-
zrównoważony rozwój regionów przemysłowych
-
zagrożenia cywilizacyjne
Program kształcenia ma wydźwięk społeczny, skupia się jednocześnie na predyspozycjach kierowniczych i przedmiotach marketingowych.