Biotechnologia - Katowice i woj. śląskie

Biotechnologia - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Biotechnologia +

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ  stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Wydział Chemiczny PŚ  stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ  stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

23.08.2024

Biotechnologia studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Biotechnologia w Katowicach to 3-letnie lub 3,5-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 6 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi specjalisty ds. jakości. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu analizy związków chemicznych czy genetyki.

Biotechnologia - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Biotechnologia to kierunek stworzony z myślą o pasjonatach nauk ścisłych, którzy są gotowi zaangażować się w liczne zajęcia laboratoryjne. Studia te umożliwiają zdobycie wszechstronnej wiedzy obejmującej takie dziedziny jak biologia, matematyka, informatyka oraz fizyka. W programie nauczania nie brakuje również przedmiotów poświęconych różnorodnym procesom biotechnologicznym. W programie kształcenia studenci zmierzą się z przedmiotami takimi jak: podstawy genetyki, biologiczne i memetyczne koncepcje w psychologii i socjologii, inżynieria bioprocesowa czy mechanizmy rozwoju zwierząt.


Studenci uczą się korzystania z nowoczesnych narzędzi oraz metod, które czynią biotechnologię jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Absolwenci znajdują zatrudnienie przede wszystkim w laboratoriach badawczych oraz w firmach działających w branżach farmaceutycznej, kosmetologicznej i spożywczej. Istnieją również liczne możliwości pracy dla nich w przemyśle spożywczym na stanowiskach np. analityk laboratoryjny, inżynier procesu biotechnologicznego, specjalista ds. jakości, konsultant ds. badań i rozwoju, pracownik ds. ochrony środowiska.

Studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej).

Gdzie studiować kierunek biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku biotechnologia możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Kierunek biotechnologia - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim:

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku biotechnologia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka, chemia,  informatyka, matematyka. biotechnologia Katowice i woj. śląskie - przedmioty maturalne

Kierunek biotechnologia w Katowicach to studia, które cieszą się niesłabnącą popularnością i renomą. Na jedno miejsce jest zawsze wielu kandydatów, dlatego musisz postarać się o jak najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych.
 
Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich rozważyć należy przede wszystkim: biologię, chemię, fizykę z astronomią, informatykę, matematykę. Przedmioty te są niezbędne, jeśli chcesz sobie poradzić bez problemu na tego typu studiach technicznych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

Studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają trzy lata lub trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku lub dwa lata.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek biotechnologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Chemiczny PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Oferty studiów poszczególnych uczelni znajdziesz na ich stronach internetowych. Nim rozpoczniesz proces rekrutacyjny, warto się z nimi zapoznać.
Program studiów nastawiony jest na gruntowną wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki, informatyki, a także języków obcych, których znajomość pozwala na kontakt z firmami zagranicznymi i pracę na arenie międzynarodowej. Wśród najważniejszych przedmiotów znaleźć można na przykład:
  • metody badań terenowych,
  • analiza genetyczna,
  • immunologia,
  • wprowadzenie do patofizjologii
  • i wiele innych.

 

W zależności od specyfiki uczelni na kierunku biotechnologia możesz także wybrać różne specjalności, na przykład: biotechnologię środowiska, biotechnologię przemysłową czy biotechnologię medyczną. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Katowicach, ponieważ ich utworzenie zależy od zainteresowania studentów.
Absolwenci kierunku zdobywają gruntowne wykształcenie z zakresu mikrobiologii, genetyki, biochemii, bioinformatyki, biofizyki i wielu innych. Podczas całego toku kształcenia zapoznawani są z transportem masy i ciepła, inżynierią reaktorów, procesami biokatalizy i biotransformacji oraz z metodami analizy związków chemicznych i próbek biologicznych.
Absolwenci rozumieją procesy i zjawiska występujące w organizmach żywych i tworzone przez nie systemy. Zdobyte umiejętności sprowadzają się do stosowania technik, które umożliwiają selekcję i modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych oraz do projektowania i eksploatowania obiektów inżynierskich służących ochronie środowiska (na przykład oczyszczalnie czy biogazownie).
 

Jakie są specjalności na biotechnologii w Katowicach i woj. śląskim

Współczesne studia z biotechnologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim: bioinformatyka, biotechnologia przemysłowabiogospodarkabiotechnologia w ochronie środowiska... 

Sprawdź specjalności na biotechnologii w Katowicach

Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

Studia na kierunku biotechnologia w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Sprawdź

Biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier / magister

Jaka praca po biotechnologii

Studenci podczas całego procesu kształcenia uczą się jak korzystać z baz danych, środków audiowizualnych czy specjalistycznych programów komputerowych, które pozwalają na podjęcie pracy, wymagającej opanowania podstawowej wiedzy z zakresu biologii i biotechnologii. Dzięki temu absolwenci podejmują pracę naukowo-badawczą, w przemyśle biotechnologicznym, stacjach hodowli roślin, firmach farmaceutycznych, zakładach gospodarki komunalnej czy też urzędach związanych z diagnostyką molekularną materiału roślinnego i mikrobiologicznego, z oczyszczaniem ścieków, przetwarzaniem odpadów stałych, nowoczesną hodowlą roślin, produkcją, przetwarzaniem i kontrolą środków leczniczych, spożywczych, bioremediacją gruntów i wiele innych. Absolwenci działają także na rzecz ekorozwoju i ekonomii produkcji także w aspekcie środowiskowym.
Absolwenci kierunku biotechnologia w Katowicach są cennym nabytkiem jako pracownicy w laboratoriach, instytucjach badawczych, ośrodkach medycznych, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, w ochronie środowiska, gospodarce obiegu zamkniętego, centrach bioinformatycznych i informatycznych. Wielu z nich pracuje w instytucjach, które zajmują się badaniami genetycznymi, diagnostyką medyczną, analizą dużych zbiorów danych, otrzymywaniem bioproduktów, modelowaniem bioprocesów, a także prowadzeniem procesów biosyntezy i biotransformacji.
Absolwenci pracują w przemyśle biotechnologicznym i innych przemysłach pokrewnych lub w laboratoriach badawczych, diagnostycznych i kontrolnych. Potrafią obsługiwać aparaturę badawczą i urządzenia technologiczne, projektować i prowadzić eksperymenty, prowadzić badania w zakresie biotechnologii, projektować i prowadzić procesy ukierunkowane na otrzymanie produktów o pożądanych cechach, opracowywać i optymalizować procesy biotechnologiczne, wykonywać analitykę i badania z użyciem materiału biologicznego.
 

Ile zarabia się po biotechnologii?

Po ukończeniu studiów na kierunku Biotechnologia absolwenci mają przed sobą szeroki wybór miejsc pracy. Mogą również kontynuować naukę na studiach kolejnego stopnia lub na studiach podyplomowych. Najczęściej kierują oni swoje kroku do firm związanych z przemysłem kosmetycznym, spożywczym, chemicznym lub farmaceutycznym, gdzie pracują w laboratoriach. Absolwenci kierunku studiów Biotechnologia mogą pracować na takich stanowiskach jak np. laborant, specjalista do spraw jakości lub biotechnolog. Ile wynoszą ich miesięczne zarobki oraz czym zajmują się na co dzień na poszczególnych stanowiskach?

 

Laborant

Laborant na co dzień zajmuje się badaniem danych próbek, surowców lub produktów, co jest uzależnione od typy laboratorium. Zajmuje się on również uzupełnianiem dokumentacji i wyników badań, które następnie są przekazywane i na ich podstawie wykonywane są dalsze badania. Mediana zarobków laboranta wynosi około 4840 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw jakości

Specjalista do spraw jakości zajmuje się na co dzień nadzorowaniem np. produkcji i produktów, które są wytwarzane. Sprawdza, czy dany produkt lub seria produktów jest zgodna ze wszelkimi wymogami i czy jest ona bezpieczna dla konsumentów. Mediana zarobków specjalisty do spraw jakości wynosi około 5900 zł brutto miesięcznie.

 

Biotechnolog

Obowiązki biotechnologa mogą być uzależnione od miejsca, w którym on pracuje. Zajmuje się on na co dzień wykonywaniem badań oraz analiz danych próbek oraz odpowiada za wypełnianie niezbędnych dokumentów. Mediana zarobków biotechnologa wynosi około 5060 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

 

Jak wygląda rekrutacja na biotechnologię w Katowicach i woj. śląskim

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Biotechnologia Katowice i woj. śląskie studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

Biotechnologia w Katowicach i woj. śląskim

Jakie opinie mają studia na kierunku biotechnologia w Katowicach?

Studia w Katowicach w dziedzinie biotechnologii to jeden z najbardziej popularnych kierunków technicznych ostatnich lat.

Marcin, student trzeciego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

To bardzo ważna dziedzina nauki, wiąże się jednak z dużą ilością pracy. Specjalizuję się w biotechnologii przemysłowej. Jest dużo wykładów i laboratoriów. Mnie się bardzo podoba. Polecam.

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować