Pedagogika studia stacjonarne Bydgoszcz

Pedagogika studia stacjonarne Bydgoszcz

Studia na kierunku pedagogika w Bydgoszczy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

15.04.2024

Pedagogika - studia stacjonarne (dzienne) Bydgoszcz - 2024 | woj. pomorskie

Studia na kierunku Pedagogika w Bydgoszczy to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Pedagogika studia stacjonarne Bydgoszcz
Studia na kierunku pedagogika w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Pedagogikę możesz studiować bezpłanie w ramach studiów stacjonarnych na jednej bydgoskiej uczelni publicznej: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Studia na kierunku pedagogika można podjąć także na dwóch uczelniach niepublicznych w Bydgoszczy:

  • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy
  • Kujawsko - Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Pedagogika jest kierunkiem popularnym, o którym jednak nie mówi się zbyt szczegółowo. Nauka ta nie tylko skupia się na zagadnieniach związanych z rozwojem człowieka w społeczeństwie, ale także porusza ważną problematykę związaną z edukacją czy kulturą cywilizacyjną. Pedagodzy przygotowani są do pracy z dziećmi, ludźmi dorosłymi oraz osobami starczymi, którzy zmagają się z kłopotami wychowawczymi. Specjaliści w tej dziedzinie potrafią jednak prowadzić również działania na rzecz mniejszych grup społecznych czy koordynować rozwój kulturalny na danym terytorium.

Absolwenci tego kierunku mogą poszukiwać pracy we wszelkich ośrodkach oświatowo-wychowawczych, a także w punktach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, prywatnych firmach czy instytucjach kultury. Studenci pedagogiki mogą kontynuować prace badawcze, dydaktyczne czy wychowawcze.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku pedagogika w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Kandydat na uczelnię publiczną w Bydgoszczy powinien pamiętać o tym, by doskonale przygotować się do egzaminów językowych – wysoko cenione są język polski oraz język angielski. Ponadto w procesie rekrutacyjnym brane pod uwagę są trzy przedmioty dodatkowe – wśród nich obowiązkowo należy zdać matematykę (w zależności od wybranej specjalizacji).

Kandydaci na uczelnie niepubliczne mogą bez problemu rekrutować na prawo, o ile posiadają oni świadectwo dojrzałości. O przyjęciu kandydata decyduje zazwyczaj kolejność zgłoszeń.

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku pedagogika w Bydgoszczy?

Studia pedagogiczne to studia, które poświęcone są nie tylko rozwojowi wychowawczemu człowieka, ale także szeroko pojętej kulturze oraz dynamicznym zmianom, które obserwować możemy we współczesnym społeczeństwie. Przyszli pedagodzy są przygotowani do pracy z dziećmi, osobami dorosłymi i osobami starszymi, a także z ludźmi, którzy z różnych przyczyn zmagają się z problemami przystosowawczymi lub wychowawczymi. Dzięki studiom absolwenci tego kierunku znają czynniki mające realny wpływ na rozwój cywilizacyjny – potrafią je scharakteryzować, a także odnieść do rzeczywistych problemów, które napotyka pedagog na swojej ścieżce zawodowej.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)


 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

sprawdź wszystko o: pedagogika studia w Bydgoszczy

 

Program studiów i przedmioty

Bydgoskie uczelnie niewątpliwie przedstawiają jedną z bogatszych ofert studiów pedagogicznych. Studenci tego kierunku mogą szkolić się w różnorodnych specjalizacjach, które szkolą przyszłych ekspertów m.in. z dziedzin pedagogiki opiekuńczej z profilaktyką uzależnień i socjoterapią czy resocjalizacyjnej. Ponadto studenci mają okazję zapoznać się szczegółowo ze specyfiką zawodu animatora, doradcy zawodowego czy opiekunem dziecka. Program umożliwia studentom naukę przedmiotów szczegółowo związanych z interesującymi ich dziedzinami. Dzięki temu absolwenci kompleksowo przygotowani są do pełnienia określonych stanowisk, w zależności od ich predyspozycji.

 

W programie studiów na kierunku pedagogika w Bydgoszczy znajdują się przedmioty takie jak:

  • podstawy dydaktyki
  • etyczne i prawne aspekty pracy pedagoga
  • profilaktyka uzależnień w szkole podstawowej
  • kultura języka z emisją głosu
  • technologia informacyjno-komunikacyjna (TIK)
  • personalizacja procesu kształcenia nauczycieli z elementami tutoringu i przedsiębiorczości
  • wprowadzenie do metodologii badań pedagogicznych
  • psychologia rozwojowa i wychowawcza
  • ortodydaktyka
  • wiedza o sztuce i kulturze współczesnej
  • dialog międzykulturowy
  • społeczeństwo i kultura - podstawy antropologiczne
  • podstawy animacji społeczno-kulturowej
  • działalność animacyjno-kulturowa w pracy socjalnej, resocjalizacji i pedagogice opiekuńczej
  • aktywizacja środowisk senioralnych

 

 

Wiedza i umiejętności

Studenci pedagogiki stanowią nie tylko wsparcie dydaktyczne dla podopiecznych, ale także cenną pomoc dla instytucji kulturalnych i edukacyjnych. Kompetencje pedagogiczne wykorzystać można zarówno w ośrodkach oświatowo-wychowawczych, jak i w jednostkach resocjalizacyjnych, urzędniczych czy przedsiębiorstwach.
 

 

Wiedza:

Bydgoskie uczelnie proponują studentom liczne możliwości rozwoju w dziedzinie pedagogiki. Dzięki ukierunkowanym specjalizacjom mogą oni szkolić się w wybranym przez siebie zakresie pedagogicznym. Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę z różnorodnych dziedzin współpracujących z działaniem pedagogicznym. Dzięki temu studenci poznają dziedziny m.in. psychologiczne, etyczne, filozoficzne, socjologiczne, a nawet biologiczne i informatyczne.

Ponadto przyglądają się oni najważniejszym elementom rozwojowym człowieka, rozpoznając niewłaściwości na poszczególnych jego etapach. Studenci tego kierunku zgłębiają także tematykę kulturalną i edukacyjną, stanowiąc cenne wsparcie dla instytucji tego typu.
 

Wiedza, którą zdobywają studenci pedagogiki:

  • Znajomość podstaw dziedzin związanych z pedagogiką
  • Znajomość etapów rozwojowych człowieka
  • Znajomość wpływu różnorodnych czynników społecznych na rozwój jednostki
  • Znajomość przestrzeni kulturalnej w życiu człowieka

 

Umiejętności:

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom uczestnicy zajęć poznają charakterystykę przestrzeni cyfrowej, która w dynamicznie rozwijającym się świecie technologicznym wymaga od przyszłych specjalistów umiejętności wykorzystywania narzędzi służących do komunikacji online.

Ponadto studenci przygotowywani są do pracy z ludźmi, którzy znajdują się na dowolnym etapie rozwojowym – absolwenci pedagogiki skutecznie współpracują z dziećmi, osobami dorosłymi i osobami starszymi, a także osobami, które zmagają się z różnorodnymi problemami wychowawczymi lub edukacyjnymi.

Uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób nawiązywać i utrzymywać relacje zawodowe z podopiecznym, a także szkolą się w zakresie planowania i koordynowania zajęć lub wydarzeń dydaktycznych i kulturalnych.
 

Umiejętności, które posiada absolwent studiów na kierunku pedagogika:

  • Potrafi posługiwać się nowoczesnymi programami komunikacji online
  • Zna przestrzeń cyfrową, potrafi płynnie się po niej poruszać
  • Umiejętnie prowadzi rozmowy z wychowankami znajdującymi się na dowolnym etapie rozwojowym
  • Skutecznie wdraża procesy wychowawcze i resocjalizacyjne
  • Potrafi skutecznie działać w różnorodnych warunkach
  • Umiejętnie nawiązuje i utrzymuje relacje zawodowe
  • Rozwiązuje konflikty o różnorodnym podłożu
  • Planuje i koordynuje działania o charakterze dydaktycznym, edukacyjnym czy kulturowym

 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne to doskonała okazja do tego, by zdobyć cenne doświadczenie praktyczne związane z interesującym studenta zawodem. Uczestnicy zajęć mają szansę rozpocząć swoją przygodę pod okiem ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Studenci studiów stacjonarnych częściej pracują w grupach, dzięki czemu uczą się działania w zespole i rozwijają swoje zdolności komunikacyjne.
 

Szkoły wyższe udostępniają studentom narzędzia, z których często nie można skorzystać poza terenem uczelni. Kreatywne rozwiązania oraz innowacyjne pomysły studenci mogą wykorzystywać podczas aktywnego działania w różnorodnych organizacjach studenckich. Bogate zbiory biblioteczne ułatwiają studentom stacjonarnym naukę w komfortowych warunkach, co przełożyć się może na ich wyniki w nauce.
 

Studia stacjonarne przeważnie wymagają od studentów obecności na zajęciach w godzinach porannych i dziennych. Program nauczania przewiduje organizację spotkań pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Dzięki temu studenci mogą rozpocząć pracę dorywczą poza godzinami zajęć, tj. wieczorami oraz w weekendy.
 

Uczelnie publiczne oferują studentom naukę za darmo, jednak kandydaci na popularne kierunki muszą wykazać się nie lada zdolnościami – wolne miejsca w publicznych szkołach wyższych są ograniczone, a o dostaniu się decydują w szczególności wyniki egzaminów maturalnych. Ci, którym nie udało się rozpocząć nauki na uczelni publicznej, mogą udać się do prywatnej szkoły, w której zazwyczaj najistotniejsza jest kolejność zgłoszeń kandydatów. Studiowanie na niepublicznej uczelni wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Bydgoszczy

studia niestacjonarne w Bydgoszczy

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Student pedagogiki, który chce kształcić się na jednej z bydgoskich uczelni, powinien być zdecydowany na to, w jakim pedagogicznym kierunku chciałby się kształcić. Dzięki szerokiej ofercie specjalizacji na pedagogice studenci mogą wykazać się różnorodnymi zdolnościami. Najważniejsze jest to, żeby kandydat na ten kierunek był wrażliwy i chętny nieść pomoc. W pracy pedagoga istotne są takie cechy jak m.in. cierpliwość, pokora, pewność siebie, asertywność i komunikatywność.

Pedagodzy muszą potrafić nawiązywać relacje zawodowe, a także utrzymywać je tak, by wychowanek nie tylko respektował opiekuna, ale także ufał mu. To zaufanie nie może zostać zawiedzione – przyszły pedagog musi być odpowiedzialny i konsekwentny. Dobrze, by przyszły specjalista miał wcześniej kontakt z dziećmi, osobami starczymi lub ludźmi, wymagającymi wsparcia wychowawczego. Pedagog musi także dobrze radzić sobie w stresie i potrafić pracować w różnorodnych warunkach, które niejednego profesjonalistę potrafią zaskoczyć.

 

Co cechuje studenta pedagogiki:

  • pozytywne nastawienie do innych
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów
  • zdolności przywódcze
  • umiejętność pracy w niekomfortowych warunkach
  • zdolność empatii
  • odpowiedzialność
  • cierpliwość
  • komunikatywność
  • doświadczenie w pracy z dziećmi, osobami starczymi lub wymagającymi pomocy

 

Gdzie studiować na kierunku zarządzanie w Bydgoszczy

Uczelnie, na których można studiować kierunek pedagogika stacjonarnie w Bydgoszczy:

czytaj dalej 

uczelnie w Bydgoszczy

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek pedagogika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Kujawsko-Pomorska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia I stopnia) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia II stopnia) stacjonarne, niestacjonarne II stopnia więcej
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Szkoła doktorska) stacjonarne więcej
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku pedagogika w Bydgoszczy

Pedagogika w Bydgoszczy otwiera przed studentami wiele możliwości zawodowych. To, jaką karierę wybierze przyszły specjalista, zależy głównie od tego, której specjalizacji podjął się w czasie studiów. Uczelnia publiczna w Bydgoszczy oferuje kilka szczegółowych modułów, które pomagają studentom odnaleźć najbardziej dostosowaną do ich predyspozycji ścieżkę.

 

 

Poniższa lista prezentuje przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów poszczególnych kierunków pedagogicznych o specyficznym charakterze.
 

 

Miejsca, w których pracę może znaleźć absolwent kierunku pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią:

  • placówki wsparcia dziennego
  • placówki opiekuńczo-wychowawcze, socjalizacyjne, interwencyjne, rodzinne, hostele
  • ośrodki pomocy społecznej
  • przedszkola
  • żłobek lub klub dziecięcy
  • szkoły podstawowe
  • internaty dla uczniów szkół podstawowych
  • placówki wychowania pozaszkolnego
  • jednostki samorządu terytorialnego
     

 

Miejsca, w których pracę może znaleźć absolwent kierunku pedagogika resocjalizacyjna:

  • szkoły podstawowe
  • placówki pozaszkolne, zapewniające opiekę i wychowanie uczniom pobierającym naukę poza miejscem zamieszkania
  • szkoły wchodzące w skład szkół w młodzieżowych
  • ośrodki pomocy społecznej
  • placówki opiekuńcze, opiekuńczo-wychowawcze
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze
  • policja
  • areszty śledcze i zakłady karne


 

Miejsca, w których pracę może znaleźć absolwent kierunku pedagogika z modułem animacja i zarządzanie kulturą:

  • gminne Ośrodki Kultury,
  • ośrodki i centra kultury,
  • ośrodki amatorskiego ruchu artystycznego,
  • centra rozrywki,
  • świetlice, biblioteki,
  • działy szkoleniowe firm,
  • media: radio, prasa, telewizja,
  • agencje eventowo-marketingowe
     

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów pedagogika w Bydgoszczy?

Wiedza oraz zdolności pedagogiczne stosowane są w różnorodnych dziedzinach, nie tylko tych, które skupione są na niesieniu wsparcia z zakresu wychowywania jednostki. Dzięki temu absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę zarówno w ośrodkach kulturowych czy edukacyjnych, jak i zakładach poprawczych, szkołach, przedszkolach, świetlicach, różnorodnych kadrach itp. Możliwości zatrudnienia dla przyszłego pedagoga jest wiele – od tego, jaką ścieżkę dokładnie obierze, zależeć będzie wysokość jego wynagrodzenia.

Pedagog szkolny zarabia przeciętnie 3590 zł brutto w ciągu miesiąca. Nauczyciel wychowania przedszkolnego w tym samym czasie zarobi nieco mniej – 3190 zł brutto. Miesięczne wynagrodzenie brutto dla trenera edukacyjnego (coach) waha się średnio między 4150 zł a 10190 zł, w zależności od miejsca zatrudnienia. Specjalista ds. resocjalizacji w miesiąc zarobi średnio 6500 zł brutto.

Źródło: zarobki.pracuj.pl (październik 2021)


 

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na pedagogikę

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku pedagogika w Bydgoszczy

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)